Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Антоненко О.В.
викладач психології
Коростишівського педагогічного коледжу ім. І.Я.Франка
СУЧАСНІ ФОРМИ РОБОТИ З ОБДАРОВАНИМИ СТУДЕНТАМИ
(з досвіду роботи)
Основною метою системи освіти є створення умов для особистісного розвитку і творчої самореалізації кожного громадянина України, які зможуть навчатись протягом усього життя, створювати і розвивати цінності громадянського суспільства. Саме тому виховання та розвиток творчих здібностей особистості є одним з важливих завдань вищої освіти. Важливо розвивати творчий потенціал студентів, вчити їх критично мислити, швидко орієнтуватися у складних професійних ситуаціях і знаходити єдино правильні рішення.
Розвивати творчість - це виховувати у студентів інтерес до знань, самостійність у навчанні, розширювати світогляд, формувати наполегливість у досягненні поставленої мети.
Хочеться, щоб кожна дитина розвивалася всебічно, і якщо в ній «дрімає» якийсь талант, то треба, щоб він розкривався на користь їй та іншим. Адже видатний педагог В. Сухомлинський мудро підкреслив, що, виряджаючи дитину до школи, кожна мати вірить у те, що справжній учитель побачить у її дитині щось таке, чого не бачить вона, і буде розвивати помічені здібності.
У психологічній літературі немає єдиної думки щодо обдарованості. Вивчення її відбувалося з позицій філософії, медицини, педагогіки, психології.
Зокрема, Наталія Бехтерева вважала, що те, що функціонує без навчання, то і є обдарованість і її треба визначати ще в ранньому дитинстві. Раннє визначення обдарованості допоможе спрямувати розвиток дитини і створити усі умови для нього.
На думку Б.Теплова, обдарованість виявляється у вроджених задатках та почуттях гармонії - гармонії певних форм, відносин, пропорцій.
Російський педагог Ю. Гільбух виділяє загальну (розумову) і спеціальну (художню, соціальну, спортивну) обдарованість. Кожен з типів охоплює по кілька видів обдарованості, а кожен вид тлумачиться як спеціальні здібності [2, с. 303].
Обдаровані діти характеризуються порівняно високим розвитком мислення, тривким запам'ятовуванням навчального матеріалу, розвинутими навичками самоконтролю в навчальній діяльності, високою працездатністю тощо, їм властива висока розумова активність, підвищена схильність до розумової діяльності, неординарність, свобода самовияву, багатство уяви, сформованість різних видів пам'яті, швидкість реакції, вміння піддавати сумніву і науковому осмисленню певні явища, стереотипи, догми.
Тому в умовах вищої школи важливо правильно організувати роботу викладача з обдарованими студентами, не тільки створюючи необхідні умови для їх розвитку, а й психологічно готуючи їх до наполегливої праці, самовиховання. Прикладом такої «правильної організації» є психолого-педагогічна програма роботи з обдарованими студентами у Корсотишівському педагогічному коледжі. Завдання такої програми полягає в тому, щоб:
1. Виявити рівень розвитку обдарованого студента та його потенційні можливості.
2. Допомогти молодій людині усвідомити себе.
3. Створити умови мобілізації особистісних ресурсів (психологічна мобілізація) - допомогти створити себе.
Для цього викладацький склад коледжу застосовує такі форми роботи:
1. Психологічне збагачення молодої людини:
«горизонтально» - розширення об'єму знань про психологію людини;
«вертикально» - поглиблене вивчення власної особистості.
2. Евристичні технології:
•- науково-пошукові роботи;
•- доповіді;
•- повідомлення;
•- реферати.
3. Розвиваючі програми, в тому числі міжнародні, які задовольняють:
•- інформаційні потреби сучасної людини,
•- комунікативну адаптацію,
•- розвиток самосвідомості.
4. Тренінг творчих здібностей.
5. Інтелектуальні ігри.
Серед вказаних форм роботи з обдарованими студентами найбільшої популярності у Коростишівському педагогічному коледжі набула евристична технологія, яка реалізується у форму науково-дослідницької роботи. Вона враховує інтереси студентів, забезпечує позитивну мотивацію, вчить працювати з науковою літературою, має практичну реалізацію в майбутній професійній діяльності.
Для того, щоб кожен студент міг розвинути свої творчі можливості, необхідне продумане керівництво з боку викладача. Велике значення має розвиток психічних процесів - пам'яті, уваги, уяви - для розвитку творчих здібностей. Саме ці якості, за даними психологів, - основа розвитку продуктивного мислення і творчих здібностей студентів.
Викладач виконує щодо студентів певні визначені функції, і за «законами жанру» основна функція талановитого вчителя має бути триєдиною: навчати, виховувати, розвивати.
Студент як творча особистість розкривається під час написання творчих робіт, які є результатом довгої й серйозної інтелектуальної праці. Під час підготовки до написання роботи студент опрацьовує багато наукової літератури, отримує нові знання, аналізує, класифікує, систематизує їх.
Повноцінний розвиток творчих здібностей вихованців може забезпечити така організація навчання, яка передбачає залучення їх до наукового пошуку й використання отриманих знань на практиці.
Обсяг науково-пошукової роботи - близько 25-30 друкованих сторінок, тематика робіт тісно пов'язується з практичними потребами конкретного фаху, затверджується наказом по коледжі, термін виконання визначається графіком та планом, що складається на семестр. Методичні рекомендації щодо оформлення робіт є розроблені.
У кінці навчального року у педколеджі проходить науково-дослідницька конференція, де кожен студент презентує та захищає результати пошуково-дослідницької роботи.
Робота з обдарованими дітьми вимагає належної змістової наповненості занять, зорієнтованості на новизну інформації та різноманітні види пошукової аполітичної, розвиваючої, творчої діяльності. Вона під силу висококваліфікованим, небайдужим до свого предмета вчителям.
Формами роботи можуть бути групові та індивідуальні заняття на уроках і в позаурочний час, факультативи. Зміст навчальної інформації має доповнюватись науковими відомостями, які можуть одержати в процесі виконання додаткових завдань у той же час, що й інші учні, але за рахунок вищого темпу обробки навчальної інформації.
Прикладом такої тісно співпраці «викладач-студент» є творчо-пошукова робота під керівництвом О.В. Антоненко на такі теми: «Від гармонії кольорів - до здоров'я дитини», «Вивчення особливостей темпераменту та його вплив на успішність навчання» , «Ігрова діяльність молодших школярів», «Форми та методи роботи з питань статевого виховання підлітків», «Казка як засіб морального виховання молодших школярів» та ін.
Творча робота «Вивчення особливостей темпераменту та його вплив на успішність навчання» присвячена висвітленню теоретичного матеріалу про темпераменти учнів молодшого шкільного віку та їх врахування у навчально-виховному процесі. Подано методи та методики дослідження темпераменту учнів, проаналізовано результати дослідження.
Дана тема обумовлена тим, що знання, які отримані в ході написання роботи, мають практичне місце для майбутньої професії. Студентка розширила свої знання про темпераменти, навчилась бачити в окремій дитині особистість, індивідуальність, що допоможе краще визначити їй настрої, знаходити з нею спільну мову. Дані дослідження були апробовані в ході проходження безперервної практики на місці вчителя початкових класів та практичного психолога. Робота адресована психологам, педагогам, вихователям, батькам, а також студентам педагогічних факультетів вищих навчальних закладів.
Творча робота «Ігрова діяльність молодших школярів» має два розділи і додатки. У першому розділі подано теоретичні положення ігрової діяльності молодших школярів, у другому - різноманітність ігрової діяльності (класифікація ). До роботи додаються сім додатків, де детально описані правила проведення різних ігор: урок-гра «Що? Де? Коли?», рольова гра «Магазин», гра-вправа «Подарунок», гра-подорож у світ добрих вчинків. Подані таблиці творчих ігор та ігор за правилами. Студентка розробила методичні рекомендації з ігрової діяльності молодших школярів для розширення банку інноваційних ідей. Даний матеріал систематизовано та узагальнено, враховуючи вікові особливості учнів початкових класів. Подані ігри сприяють кращому засвоєнню нового матеріалу, навчають розв'язувати важливі життєві проблеми, формують аналітико-прогностичне мислення. Рекомендовано для вчителів початкових класів, вихователів ГПД, студентів педагогічних факультетів вищих навчальних закладів.
У творчій роботі «Казка як засіб морального виховання молодших школярів» студентка детально з'ясувала особливості казки як літературного жанру, розкрила класифікацію вказаних творів, навела приклади казок різних типів, дослідила їх вплив на формування моральності учнів початкових класів.
Велику увагу приділено значенню казки в методичній спадщині В.О.Сухомлинського. Робота містить методичні поради щодо організації роботи над українськими народними казками на уроках у початковій школі та позаурочний час.
У роботі зібрані цікаві ігри, конкурси, свята, наукові вікторини, виховні години, кросворди та чайнворди, казкові ребуси і лабіринти позанавчального та навчального змісту для учнів 1-4 класів.
Завдяки напрацьованому матеріалу вчитель зможе зробити урок цікавішим, а запам'ятовування та розуміння учнями навчального матеріалу легшим. Адже, якщо навчання сприймається дітьми як казка, працює їх образне мислення, уява, пам'ять, результат стає відразу відчутним.
Працюючи над роботою, студентка пригадала світ дитинства, відшукуючи матеріали про казку. Вона збагатила свої знання про вид усної народної творчості, розвинула своє мислення та пам'ять. Робота адресована викладачам початкових класів, вихователям ГПД, студентам факультету підготовки вчителів початкових класів.
Розвиток творчих здібностей студентів - це справа не одного дня, тижня чи місяця, а результат наполегливої і систематичної праці впродовж року, усього часу навчання у коледжі, всього життя.
Результат роботи з обдарованими студентами педагогічного коледжу засвідчує, що майбутні вчителі привчаються самостійно вирішувати педагогічні та життєві проблеми, навчаються працювати з довідковою літературою, проводити науково-дослідницьку роботу, реалізувати себе як педагоги-дослідники, педагоги-новатори, педагоги-вчені.
Література:
1. Апостолова Г.В. Робота з обдарованими дітьми// Обдарована дитина. - 2006.- № 1. -С.12-18.
2. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник. - Київ: Видавничий центр "Академія". - 2001. - 576с.
3. Калашнікова А.М. Робота з обдарованими студентами// Обдарована дитина. -2007. - № 2. - С.23-25.
4. Моляко В.А. Психологические проблема творческой деятельности. - К., 1990. - 16 с.
5. Психология одаренности детей и подростков/ Под ред. Н.С. Лейтеса. - М.: Изд. Центр «Академии», 1996. - 416 с.
6. Тупичка Н.Я - творча особистість(тренінг для педагогів)// Психолог. - 2008. - №48. - С.13-19.
7. Шейко В., Кушнаренко Н. Організація та методика науково-дослідницької діяльності. - К.,2003. - С.48-51.
8. Юркевіч В. Пр'о окремі типи обдарованості// Завуч. - 2003. - №17-18. - С.9-10.