Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Бадья Олена Анатоліївна
Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика
ВИЯВЛЕННЯ ВЕСТИБУЛО-КАРДІАЛЬНИХ ПОРУШЕНЬ У ХВОРИХ НА ВЕГЕТОСУДИННУ ДИСТОНІЮ
В останні роки діагноз вегето-судинна дистонія набув великої розповсюдженості. Серед хворих неврологічного профілю вегето-судинна дистонія (ВСД) складає близько 15%. Разом з тим від диференціювати функціональну від органічної патології на ранніх стадія необхідно для адекватного лікування та профілактики. Функціональна патологія на ранніх стадіях має подібні прояви з початком органічної патології, але остання перебігає з ускладненнями, що ведуть до втрати працездатності, а інколи і до інвалідності. Віддиференціювати на початкових стадіях органічну патологію від функціональної можливо і необхідно.
Мета дослідження: виявлення серед практично здорових підлітків групи ризику по розвитку вестибуло-кардіальних порушень.
Матеріали та методи
Обстежено 141 підліток, віком 14 - 16 років, серед них 88 дівчат та 53 хлопці. Обстежувані були розділені на групи 14-15 років та старше 16 років. Підлітки не мали скарг на час обстеження, в медичних картках не було зазначено жодних відомостей про патологію.
Підліткам зроблено:
•· стандартну ЕКГ в 12 відведеннях
•· ЕКГ з кардіологічними тестами (тест Такагаші, оптокінетична стимуляція (OKN), стрес-тест або калькуляція). Розшифровка за загально прийнятими методиками.
•· кардіоінтервалографія в ортостатичному положенні Розшифровка за загально прийнятими методиками.
Отримані результати:
При ЕКГ дослідженні 2 дітей було виявлено шлуночкові екстрасистоли (вперше виявлено), у інших не було виявлено патології.
Розбіжності за статевими ознаками не виявлено.
Тест Такагаші дає можливість об'єктивно оцінити вплив присінка на ритм серця, тобто на вестибуло-вегетативну проекцію.
OKN дає можливість об'єктивно оцінити вплив на серцевий ритм вестибулярного органу на рівні підкіркових структур.
Стрес-тест або калькуляція дає можливість оцінити вплив коркових представництв вестибулярного органу на серцевий ритм.
Отримані результати свідчать, що відсоток вестибуло-кардіальних порушень у групі 14-15 років нижчий, ніж у групі старше 16 років, найменші порушення в обох вікових групах виявляються при тесті Такагаші (відповідно 21,1% та 32,2%), найбільший відсоток порушень - при стрес-тесті (відповідно 63,9% та 70,2%)
В групі дітей, що мають порушення при OKN та стрес-тесті спостерігається підвищення тонусу симпатичної нервової системи, що призводить до зниження кількості дітей з ваготонією. Однасно з цим спостерігається напруження компенсаторних механізмів організму, що в подальшому може призвести до розвитку грубої органічної патології.
Висновки
1. Отримані дані дають можливість говорити про те, що вестибуло-кардіальні порушення починаються в підлітковому віці і перебігають безсимптомно.
2. Ці зміни можуть в подальшому сформувати функціональні та органічні порушення.
Література:
1. Бережний .В., Козачук В.Г. Корекція порушень мозкового кровообігу у дітей з вегетосудинною дисфункцією за гіпотензивним типом.//Педіатрія, акушерство і гінекологія. - 1999. - №4. - С.82-83.
2. Вейн А.М., Соловьева А.Д., Колосова О.А. Вегетососудистая дистония. Мед. Москва. - 1982. - 114 с.
3. Зозуля І.С. Синдром вегетосудинної дистонії (клініка, діагностика, лікування).//Укр.мед.часопис. - 1997. - №2. - С.17-21.
4. Майданник В.Г. Вегетативні дисфункції у дітей (патогенетичні механізми та клінічні форми).//Педіатрія, акушерство і гінекологія. - 1998. - №4. - С.5-11.
5. Bolton P.S, Kerman I.A, Woodring S.F, Yates B.J. Influences of neck afferents on sympathetic and respiratory nerve activity // Brain Res. Bull. - 1998. - Vol. 47, № 413. - Р. 19.
6. Liedgren CR. Representation of vestibular afferents in somatosensory thalamic nuclei of the squirrel monkey (Saimiri sciureus) // J. Neurophysiol. - 1976. - Vol.39. - 601-608 p.