Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Бінецька Оксана Володимирівна, аспірант кафедри історії України
Черкаський державний технологічний університет
ДЕЯКІ АСПЕКТИ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ РАДИ ЄВРЕЙСЬКИХ ЖІНОК
На території України проживають більше 100 національностей [1, 235], тому дослідження особливостей етнічних питань є актуальним для українського суспільства. Зі здобуттям незалежності, в Україні було прийнято ряд законодавчих актів, які нормують державну політику щодо національних меншин ( «Декларація прав національностей України» від 1 листопада 1991 р., ЗУ «Про національні меншини» 25 червня 1992 р. тощо) [2; 3]. Більше того, основний закон України - Конституція - чітко визначає, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Так, у статті 24 конкретизується: «Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками» [4].
Однією із ознак демократичного суспільства є функціонування різноманітних громадських об'єднань та товариств. Кожна етнічна громада України має право створювати власні організацій. Автор статті вважає за доцільне проаналізувати, на конкретному прикладі - Українській незалежній раді єврейських жінок, особливий вид громадських організацій - жіночі товариства національних меншин.
Як зазначалося, Україна є поліетнічною державою. Значне місце серед національних меншин в Україні посідають євреї. Потрібно зазначити, що чисельність єврейської громади поступово зменшується. Так, за даними перепису 1989 року - на території нашої країни проживало 486,3 тис. осіб єврейської національності, то згідно перепису 2001 року - тільки 103,6 тис. осіб [1, 237]. Єврейська громада приділяє багато уваги питанням національної самоідентичності, про що свідчать активна участь у суспільно-політичному житті, створення єврейських громадських організацій, культурно-просвітницьких центрів, шкіл, відновлення синагог, видавництво газет рідною мовою тощо [5, 10].
Однією із наймолодших, проте найактивніших, громадських організацій національних меншин є Українська незалежна рада єврейських жінок, що була офіційно зареєстрована 14 жовтня 2009 року. Головою організації є Елеонора Гройсман [6].
Українська незалежна рада єврейських жінок представлена в сімнадцяти областях України, вона активно співпрацює з рядом як вітчизняних, так і закордонних державних та громадських організацій. Більше того, в 2010 році товариство увійшло до складу Міжнародної ради єврейських жінок. Остання організація діє на світовій арені з 1912 року та об'єднує громади США, Франції, Ізраїлю, Німеччини, Іспанії, Росії, Фінляндії, Швеції та інших держав.
Основною метою Української незалежної ради єврейських жінок діяльності є задоволення та захист соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших інтересів єврейських жінок, членів організації, та членів їх сімей. Для досягнення окресленої мети Організація єврейських жінок визначила ряд завдань, які подаються у пункті 2.2. їх Статуту:
- об'єднання зусиль громадських, державних, профспілкових установ, організацій та приватних осіб на підтримку єврейської громади України;
- сприяння розвитку єврейських жіночих громад в Україні;
- сприяння наданню матеріальної допомоги єврейським громадським організаціям та громадянам у реалізації програм та проектів по відродженню та підтримці єврейської культури, освіти, релігійних традицій, вивчення історії та культури єврейського народу, сприянні всебічному розвитку та реалізації єврейських жінок;
- сприяння розвитку єврейської культури, в тому числі реалізації програм національно-культурного розвитку, доступі всіх верств населення до культурних цінностей та художньої творчості;
- сприяння охороні і збереженню культурної спадщини, історико-культурного середовища, пам'яток історії та культури, місць поховання;
- допомога колишнім в'язням концтаборів та гетто, а також члена їх сімей;
- сприяння задоволенню потреб єврейських жінок, підтримка обдарованих єврейських жінок та їх дітей;
- допомога в отриманні освіти єврейськими жінками та їх дітьми;
- створення робочих місць для єврейських жінок та працевлаштування на робочі місця єврейських жінок;
- культурно-виховна робота з єврейськими дівчатами-підлітками;
- сприяння оздоровленню єврейських жінок, дітей та підлітків;
- сприяння розвитку жіночого лідерства;
- сприяння запобіганню насильства над жінками, продажі жінок, порушенню їх прав, формуванню відносин на засадах рівноправ'я;
- захист громадянських прав єврейських жінок та членів їх сімей;
- сприяння підвищенню ролі єврейської жінки, що проживає в Україні, в суспільному житті України та інших держав;
- сприяння в наведенні тісних контактів між єврейськими жінками України та інших країн, сприяння в поїздках з культурного обміну єврейських жінок України в інші країни та жінок інших країн в Україну [6].
Виконання цих завдань забезпечується шляхом: представництва та захисту своїх законних інтересів та законних інтересів своїх членів (учасників) у державних та громадських органах; залученням до виконання робіт, пов'язаних з виконанням статутних завдань Організації, кваліфікованих спеціалістів, у тому числі іноземних; сприянням, з метою обміну досвідом, своїм членам в організації поїздок та прийняттю діячів зарубіжних ділових і громадських кіл в Україні; співпраці з Міжнародною Радою Єврейських жінок; ідейної, організаційної та матеріальної підтримки інших об'єднань громадян, надання допомоги у їх створенні; розповсюдженням інформації і пропагування своїх ідей та цілей; участі у розробці інформаційних програм і учбових посібників з питань культурної та культурно-виховної діяльності; здійсненням міжнародних зв'язків; сприянням організаціям та участю у міжнародних культурно-просвітницьких заходах, наукових та практичних змаганнях, конвенціях, семінарах і майстер-класах; укладанням відповідних угод з міжнародними, зарубіжними громадськими і благодійними організаціями, без отримання доходів; заснування засобів масової інформації, Інтернет-видання, створенням установи та організації із статусом юридичної особи, заснуванням підприємств, заснування або вступом спілки; участі у політичній діяльності, проведенням масових заходів (збори, мітинги, демонстрації тощо); внесенням пропозицій до органів державної влади і управління; одержанням від органів державної влади і управління та органів місцевого самоврядування інформації, необхідної для реалізації своїх цілей та завдань тощо [6].
Українська незалежна рада єврейських жінок має такі структурні підрозділи: 1. Центр захисту громадянських прав євреїв України; 2. Центр сприяння розвитку єврейських громад; 3. Центр розвитку молодіжних ініціатив; 4. Культурно-освітній центр; 5. Центр по боротьбі з насильством і торгівлею жінками та дітьми; 6. Центр підтримки та допомоги дітям; 7. Центр по збереженню історичної та культурної спадщини; 8. Газета «Київ єврейський», яка виходить в друкованому та електронному вигляді [5].
Таким чином, навіть коротка характеристика об'єднання свідчить про різноплановість діяльності Української незалежної ради єврейських жінок, яка має досить широке коло завдань у суспільно-політичній, правовій, соціально-економічній та культурно-освітній та побутовій сферах життя.
Література:
1. Мащенко І.Ю. Діяльність національно-культурних об'єднань етнічних меншин на території Центральної України: 90-ті роки ХХ століття // Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки. - К.: Інститут історії України НАН України, 2002. - Вип. 11 С. 235 - 244.
2. Закон України «Про національні меншини в Україні» - Електронний ресурс. Доступний з:http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2494-12
3. Декларація прав національностей України. - Електронний ресурс. Доступний з: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1771-12
4. Конституція України. - Електронний ресурс. Доступний з: http://www.rada.gov.ua/konst/CONST1.HTM.
5. Впровадження ґендерних підходів у діяльність органів виконавчої влади: Практичний посібник для державних службовців. -К.: К.І.С., 2004. - 178 с.
6. Персональный сайт Элеоноры Гройсман. - Електронний ресурс. Доступний з: http://www.groisman.com.ua
e-mail: fdance@ukr.net