Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Богатирьова Г.А.
кандидат педагогічних наук
Криворізький факультет ДДУВС
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ПРАВОВОЇ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ ЮРИСТІВ
Інтеграція України у європейське наукове й освітнє товариство вимагає переосмислення системи цінностей майбутніх юристів, досягнення фахової гармонії у правовому полі на основі реалізації інтегративних механізмів закладених в правових процесах і явищах. На особливу увагу заслуговує проблема розв'язання причинно-наслідкових зв'язків між подіями і явищами у контексті цієї взаємодії за рахунок творчого осмислення норм, законів і явищ правової реальності.
З погляду сучасного синергетичного підходу щодо функціонування самоорганізуючих випадкових процесів, розвиток права відображає складну динаміку суспільного розвитку.
Для сьогоднішньої соціокультурної ситуації характерним є гармонізація правового поля на основі освоєння причинно-наслідкових зв'язків, бінарних складових інформаційної діяльності, що надає позитивного й природного характеру правовій діяльності юриста. Саме тому, розвиток майбутнього фахівця повинен розвиватися на основі діалогічного спілкування в процесі інформаційно-спонтанного сприйняття фактів, що дозволяло б вибудовувати події в свідомості в логічний ланцюжок. Ці знання повинні грунтуватися на розумінні символічно-знакової природи світового культурно-правового простору.
На шляху збереження і примноження культурної цінності права дуже важливо для майбутнього юриста асоціативно усвідомлювати шкідливість тих чи інших правових норм. С. Сливка стверджує, що "у процесі прийняття законів невиправдано відкидаються здобутки духовності" [4, с.193]. Саме такі закони, що позбавлені духовних ознак, приречені на знецінення, недієвість.
Важливим для майбутнього юриста є не тільки розуміння сутності явищ, а, в першу чергу його врегулювання. В цьому полягає "головний зміст здобутків людини у процесі опанування права", які вчений називає правовою культурою [4, с.195].
Правова культура - це смислова цілісність, зміст і рівень якої визначає рівень синтезу чуттєвого й раціонального. Вчені зауважують, що правова культура юриста - це "система професійно-правових знань, вмінь і навичок, що характеризують високий ступінь правового розвитку особи та її вплив на правову культуру суспільства" [1, с.162]. На думку І.М. Луцького: "Правова культура - один із найважливіших інструментів суспільних перетворень. Вона поєднує соціальні ідеали і практику, моральні і правові цінності з практичною корисною діяльністю стосовно втілення в життя вимог законності" [3, с.9].
Ми знаходимося в руслі концепції правового виховання П. Юркевича, у науково-теоретичній спадщині якого ця проблема отримала правничо-філософське відображення й одне з теоретичних положень якої стосується "власного бачення проблем державотворення" [2, с.2]. За концепцією П. Юркевича: "щоб вивести на високий рівень правової культури, слід озброювати такими знаннями, котрі всебічно розвивають особистість і здатні робити людину твердою в переконаннях, з чуттєвими і розумовими потребами" [2].
Мова йде про морально-правові регулятиви, які спонукають до усвідомлення, що подолати будь-яке зло можна шляхом виховання любові до людини. З нашої точки зору, сприятиме усуненню суперечностей між думками і діяннями ознайомлення з текстами культури, які є формою творення істинних ідеалів, що є ціллю в правничій науці. Зауважимо, що наявність таких суперечностей формує байдужість до отримання істини. Як показало наше дослідження, вплив можливо здійснювати поданням істинних суджень, настанов, нагадувань, застережень, порад і прохань; обговорення наслідків вчинків; доведення цінності і переваги доброго прикладу тощо.
Таким чином, усвідомлення цінності права потребує не тільки критичного, але й творчого осмислення правової реальності. Саме в ній розкривається система цінностей, створених у ході розвитку суспільства і накопичених людством у галузі права. Оволодіння й усвідомлення чуттєвих й раціональних елементів цієї системи складає основу правової культури майбутніх юристів.
Література:
1.Бандурка О.М., Скакун О.Ф. Юридична деонтологія: Підручник. - Х.: НУВС, 2002. - 336 с.
2.Боровська Г.С. П. Юркевич про філософію виховання (правовий аспект)// Науковий вісник Львівського університету внутрішніх справ. - 2008. - № 2. - С.1-7.
3.Луцький І.М. Проблеми формування правової культури майбутніх юристів в умовах становлення правової держави в Україні // Право. - 2009. - № 2. - С.8-11.
4. Сливка С.С. Правова культура юриста // Сливка С. Юридична деонтологія: Підручник. - К.: Атіка, 2003. - 320 с.