XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Бродецька К.П., кандидат с.-г. наук, Михальська О.М. СОЯ – КУЛЬТУРА УНІВЕРСАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ

Бродецька К.П., канд. с.-г. наук, Михальська О.М.

Українська лабораторія якості та безпеки продукції АПК

СОЯ - КУЛЬТУРА УНІВЕРСАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ

Соя - унікальна рослина, чудо живої природи, тепер вона провідна культура світового землеробства, вершина довершеності й універсальності в усьому арсеналі рослинного світу. Ця рослина має давню історію і вже цим заслуговує на увагу до себе.

Швидкі темпи виробництва сої в світі обумовлені значною перевагою її в порівнянні з іншими сільськогосподарськими культурами. Головними з них є багатий і різноманітний хімічний склад насіння і вегетативної маси, висока якість продукції і можливість універсального використання її в харчових, кормових та технічних цілях.

Соя має унікальний хімічний склад. В її зерні міститься 30-55% білка, 13 -26% жиру, 20-32% вуглеводів, клітковина, зола, вода, ферменти, вітаміни, мінеральні речовини. За вмістом в насінні білка соя вдвічі перевищує горох, в троє пшеницю і овес, в чотири рази кукурудзу, ячмінь, а також перевищує їх по сумі важливих амінокислот.

Велике агротехнічне значення сої передусім як азотфіксуючої культури. При інокуляції ризоторфіном за умов оптимальної вологості вона накопичує у ґрунті значну кількість (40-60 кг/га) азоту, тому є гарним попередником зернових та інших не бобових сільськогосподарських культур.

Її використовують для виробництва промислової продукції - лаку, фарб, мила, пластмаси, клею, штучних волокон.

На даний час 60% зерна сої переробляється на олію. При цьому відходом є соєвий шрот, який містить біля 40% протеїну, 1,4% жиру, 5,7% клітковини, 28,9 безазотистих екстрактивних речовин і 5,9 % золи. Вихід соєвого шроту з одиниці урожаю складає 76-78%. За кормовими якостями він значно перевищує корми рослинного походження. Соєвий шрот містить менше клітковини і краще засвоюється в порівнянні з соняшниковим.

Високий вміст білка і надзвичайно цінна його збалансованість за амінокислотним складом, роблять сою чудовим замінником продуктів тваринного походження у харчуванні людини. Із сої виготовляють соуси, молоко, сир, котлети, замінники яєчного порошку, кондитерські вироби, ковбаси, консерви та ін. Вживаючи продукти з сої, слід дуже уважно прислухатися до свого організму, бо особливості засвоєння цієї їжі залежать як від ваших індивідуальних властивостей, так і від технології виробництва.

Обов'язкові вимоги до насіння сої, що гарантують безпеку життя і здоров'я людини, тварин та охорони довкілля викладені у ДСТУ 4964:2008 СОЯ. Технічні умови (табл.1).

Таблиця 1. Вимоги до насіння сої

ПОКАЗНИК

ГОСТ 17109-88

ДСТУ 4964:2008

Вологість, %, не більше ніж

12,0

12,0

Масова частка білка, %, не менше ніж

не нормується

35,0

Масова частка олії, %, не менше ніж

не нормується

12,0

Сміттєва і олійна домішки (разом), %, не більше ніж

 

15,0

 

10,0

Зокрема сміттєва домішка

3,0

3,0

В олійній домішці:

       морозобійне насіння сої

       насіння соняшнику

 

10,0

не нормується

 

5,0

2,0

Насіння рицини

не дозволено

не дозволено

Зараженість шкідниками

не дозволено, крім зараженості кліщем не вище

2-го ступеня

не дозволено, крім зараженості кліщем не вище 1-го ступеня

ДСТУ 4964:2008 набув чинності з 1.07.2010 р. зі скасуванням в Україні ГОСТ 17109-88 Соя. Требования при заготовках и поставках.

Згідно з ДСТУ 4964:2008 у кожній партії насіння сої крім вологості, смітної та олійної домішки нормуються такі показники якості як масова частка білка та олії.

В сучасних умовах, коли проблема білка та рослинної олії залишається найбільш актуальною, соя може стати однією з головних сільськогосподарських культур, яка здатна вирішити ці дві проблеми.

Література:

1. Бабич А.О. Сучасне виробництво і використання сої. - К.: Урожай,1993. - 430с.

2. Білоножко М.А., Шевченко В.П., Алімов Д.М. Інтенсивна технологія вирощування польових і кормових культур. К.:Вища школа, 1990 - 288с.

3. ГОСТ 17109-88 Соя. Требования при заготовках и поставках.

4. ДСТУ 4964 : 2008 Соя. Технічні умови

5. Побережна А.А. Економічні проблеми світового виробництва рослинного білка для задоволення потреб зростаючого народонаселення// Економіка АПК. - 2003. № 9. - С. 115-117.

 

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>