XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Черніка М.Д. ПОЄДНАННЯ МУЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ З ХУДОЖНЬОЮ ПРАЦЕЮ ЯК ЗАСІБ ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ СТУДЕНТІВ ВІДДІЛУ «ПОЧАТКОВЕ НАВЧАННЯ» ТА «ДОШКІЛЬНЕ ВИХОВАННЯ»

Черніка Михайло Дмитрович,

викладач-методист Луцького педагогічного коледжу

ПОЄДНАННЯ МУЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ З ХУДОЖНЬОЮ ПРАЦЕЮ ЯК ЗАСІБ ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ СТУДЕНТІВ ВІДДІЛУ «ПОЧАТКОВЕ НАВЧАННЯ» ТА «ДОШКІЛЬНЕ ВИХОВАННЯ»

Як і всяка кваліфікована, цілеспрямована, планомірна й систематична праця, виховання і навчання людини є професією,спеціальністю.

А професія вчителя початкових класів, яка має можливість в процесі навчання здобути високі знання з навчальних предметів передбачених міністерством освіти України з яких не остання роль досягнути чудових навичок гри на музичному інструменті та отримати міцні знання з методики трудового навчання (практикуму в навчальних майстернях) і образотворчого мистецтва - таку професію не зрівняєш ні з якою іншою, бо вона має низку специфічних властивостей і якостей. Йдеться мова про те, що ми - педагоги, працюємо з найскладнішим, неоціненим, найдорожчим, що є в житті - людиною.

І тому від нашого вміння, майстерності, мудрості, мистецтва залежить її життя, здоров'я, розум, характер, воля, громадське й інтелектуальне обличчя; місце і роль у житті,її щастя.

Студент - об'єкт нашої праці з якого ми зобов'язані формувати найтонші сфери духовного життя: розум, честь, волю, переконливість, самосвідомість, а впливати на ці сфери потрібно так само - розумом, почуттям, волею, переконаністю, самосвідомістю - її найважливішими інструментами нашого впливу на духовний світ студента - майбутнього педагога - слово викладача, краса навколишнього світу й мистецтва створення обставин, в яких найяскравіше виражаються почуття - весь емоційний діапазон людських відносин.

Адже діти дошкільних навчальних закладів та учні початкових класів загальноосвітніх шкіл дуже люблять таких вчителів, вихователів, які вміють грати, співати, танцювати, малювати, робити аплікації, виготовляти іграшки - сувеніри.

Проте - самим вагомим і складним із цих видів мистецтв є процес здобуття не тільки навичок, а й майстерним володінням музичним інструментом вчителем молодших класів, і якщо викладач спроможний зацікавити студента підібрати, знайти методи і прийоми для того, щоб навчити його володіти музичним інструментом - то він своєї мети досягне, праця і старання викладача заслуговуватимуть поваги.

А коли викладач навчить студента того, що всі види мистецтва споріднені і покликані до життя потребами людей - естетичними, пізнавальними, комунікативними і про те, що немає мистецтва головного, або другорядного, бо жоден вид мистецтва не може бути заміненим іншим, а всі разом вони утворюють динамічну систему, єдиний організм із загальними закономірностями. Адже музика не може, як живопис, прямо зображати видимий предметний світ, але здатна з досконалістю, недоступною іншим видам мистецтва, прямо і безпосередньо відтворювати духовне життя людини, виражати характер і динаміку її переживань, втілювати найтонші нюанси її почуттів.

Взаємодія різних видів мистецтва виключає їх механічне поєднання. Тому ефективність звернення до різних видів мистецтва у навчально-виховному процесі полягає не в кількості, а в доцільності використання для заглиблення в художній світ конкретного твору мистецтва.

На музичному занятті художньою динамікою, яка визначає педагогічну доцільність використання інших видів мистецтва, виступають саме музичні твори.

Слід пам'ятати, що взаємодія різних видів мистецтва - це не просто додаткове залучення на заняття одного виду мистецтва матеріалу іншого або ілюстрування одного виду мистецтва іншим. Тут іде мова про те, що кожен вид мистецтва - неповторна художня цінність, що має свої специфічні особливості й своєрідний вплив на особистість студента.

Тож, виходячи з вище вказаного, ми разом з викладачем-методистом Чернікою А.П. спланували, опрацювали і провели нестандартне заняття з «художньої праці» та «музичне виховання» на тему: «Конструювання поробок з покидькового матеріалу»(ведмедик, зайчик, білочка) та гра на музичному інструменті (баян) «Полька»-муз. Аз.Іванова, спів і супровід українських народних пісень, а саме: «Як діждемо літа», «Посилала мене мати» студенткою ІІ курсу відділу «Початкове навчання».

Отже: майбутні вихователі ДНЗ уважно послухавши від викладача-методиста тему завдання, яка стоїть перед ними і отримавши досить вагоме навчальне вступне слово про історію виникнення дитячої іграшки та її значення у навчально-виховному процесі, а також дотримання правил техніки безпеки під час роботи по виробленню іграшки, одночасно приступили до виконання поставленого перед ними завдання - конструювання  іграшки і виконання запланованих програмних музичних творів.

Весело в темпі, характері була виконана «Полька» Аз. Іванова. Досить компактно прозвучала українська народна пісня жартівливого характеру «Як діждемо літа», яку співала під власний супровід студентка ІІ курсу відділу «Початкове навчання».

Українську народну пісню «Посилала мене мати» майбутні спеціалісти-вихователі співали під супровід баяна і одночасно працювали над своїми поробками. Вони природно поєднували свої духовно-емоційні почуття виражаючи їх через пісню і музику з умінням працювати над художніми виробами. В кінцевому результаті були створені чудові вироби для дітей: зайчики, білочки, ведмедики, лисички.

Перед нами стоїть завдання - готовити такого спеціаліста, який зможе вести дітей у світ добра й краси, відкрити в мистецтві животворне джерело людських почуттів і переживань. Велике значення у цьому процесі набуває вміла і цілеспрямована наша з вами робота.

Література:

•1.В.О. Сухомлинський «Сто порад учителеві».

•2. «Методичні рекомендації» підготовлені і видані кандидатом педагогічних наук Ніжинського педагогічного інституту О.Я. Ростовським.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>