Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Чернов І.О.
Запорізький національний університет
Економічний розвиток суспільства: формат кризи
В умовах глобальної економічної кризи актуалізується питання щодо сутності та спрямованості економічного розвитку суспільства. Реалії сьогодення спонукають науковців з'ясувати причини кризових явищ, особливості економічного буття сучасного соціуму в форматі кризи, напрямки його подальшого економічного зростання.
Щодо особливостей сучасної економічної кризи, то зазначимо, що вона має глобальний характер і обумовлена збігом одразу декількох факторів. Причинами економічної кризи виступає наступне: неефективність існуючої світової фінансової системи щодо регулювання фінансових ризиків; дисбаланси між масштабами фінансових операцій і фундаментальною вартістю активів, між попитом на кредитні ресурси й джерелами його забезпечення; збій системи глобального економічного зростання з одним центром необмеженного і безконтрольно друку гроші й споживання благ і прийняття ключових економічних і фінансових рішень; нерівномірний розподіл створюваного добробуту як усередині країн (між верствами населення), так і між різними країнами й регіонами миру; завищені очікування, невиправдано роздуті апетити корпорацій відносно постійно зростаючого попиту; швидкий ріст стандартів особистого споживання, що не був підкріплений реальними можливостями, установка на благополуччя в борг, за рахунок майбутніх поколінь.
Адекватне осмислення глобального економічного кризи вимагає:
- відмову від ізоляціонізму й невтримного економічного егоїзму, від зведення бар'єрів на шляху світової торгівлі й руху капіталів;
- удосконалюванням ринкових механізмів;
- недопущення концентрації в руках держави надлишкових активів;
- перешкоджати розмиванню духу підприємництва, а також принципу особистої відповідальності людини - підприємця, інвестора, акціонера - за власні рішення;
- відповідальну макроекономічну політику (недопущення необґрунтованого збільшення бюджетного дефіциту, стримування нагромадження державного боргу, відмова від фінансового популізму й авантюрної фондової гри).
Практичні кроки по подоланню глобальної економічної кризи передбачають:
- виявити реальне положення справ у всіх суб'єктів господарювання, списання безнадійних боргів і «поганих» активів;
- звільнитися від віртуальних грошей, дутих звітів і сумнівних рейтингів. відомості про самопочуття світової економіки та реальний стан корпорацій не повинні перебувати в полоні ілюзій, навіть якщо ці ілюзіоністи - великі аудиторські й аналітичні бюро;
- повернення до поняття фундаментальної вартості активів, тобто оцінки того або іншого бізнесу повинні будуватися на його здатності генерувати додану вартість, а не на різного роду суб'єктивних поданнях; майбутня економіка повинна стати економікою реальних цінностей.
- сприяння появі в майбутньому декількох сильних регіональних валют;
- більша відкритість у проведенні кредитно-грошової політики країн-емітентів резервних валют, прийняття цими країнами на себе зобов'язання керуватися міжнародними правилами макроекономічної й фінансової дисципліни.
- перехід від застарілого однополярного устрою світової економіки до системи, заснованої на взаємодії декількох великих центрів, зміцнення системи глобальних регуляторів, заснованих на міжнародному праві й системі багатосторонніх угод;
- формування справедливої й ефективної світової економічної архітектури, що володіє гарантованим доступом до необхідних ресурсів життєзабезпечення, а також до нових технологій і джерел розвитку, що дозволяє мінімізувати ризики повторення нових криз.
Антикризова економіка повинна бути спрямована на:
- підтримку внутрішнього попиту, на соціальний захист населення, створення нових робочих місць, на зниження податків на виробництво, на оптимізацію державних видатків;
- створення платформи для посткризового розвитку суспільства - створення привабливих умов для глобальних інвестицій, формування сприятливого підприємницького середовища, розвиток конкуренції, створення стійкої кредитної системи, що опирається на достатні внутрішні ресурси, реалізація транспортних і інших інфраструктурних проектів, розвиток інноваційних секторів економіки, насамперед тих, у яких країна має конкурентні переваги.
Так як економіка XXI століття - це економіка людей, то інтелектуальна складова в глобальному економічному розвитку буде зростати. Це спонукає державу і громадянське суспільство створювати додаткові можливості для самореалізації людини, на її право одержувати якісну й найсучаснішу, затребувану на ринку праці освіту і ті професійні навички, які будуть широко затребувані в сьогоднішньому й у завтрашньому світі. Саме якісна освіта, довіра й солідарність допоможуть країнам перебороти нинішні труднощі і домогтися процвітання й благополуччя в XXI столітті.