Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Данилишина І.О.
Науковий керівник Разборська О.О.
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ І АУДИТУ ПРИБУТКУ І РЕНТАБЕЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
Наявність економічно необґрунтованих розбіжностей оцінки доходів і витрат для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток за податковим законодавством і за нормативно-правовою базою бухгалтерського обліку ускладнює не тільки справляння податку на прибуток підприємств, але й орієнтує підприємства на різні критерії ефективності діяльності та відповідно різні фінансово-економічні результати.
Згідно з діючими визначеннями в нормативних документах прибуток - це сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати, але сума перевищення суми витрат над сумою доходів, для отримання яких здійснені ці витрати складає протилежний показник - збиток. Отже, організаційно-методологічні аспекти аналізу та аудиту прибутку і рентабельності підприємств перш за все передбачають перевірку дотримання підприємством методології формування прибутку підприємств за допомогою періодичного та послідовного зіставлення доходів і витрат за всіма видами діяльності та оцінку показників їх рентабельності.
В залежності від цього розрізняють і відповідні показники прибутку підприємства, зокрема, від основної, операційної, фінансової, інвестиційної, звичайної, надзвичайної діяльності, чистий прибуток.
Бухгалтерський облік, аналіз та аудит формування прибутку підприємств регулюються відповідними нормативними документами, а розкриття економічної сутності результатів діяльності знайшло своє відображення у працях багатьох сучасних авторів.
З метою прийняття ефективних управлінських рішень на основі інформаційного забезпечення в роботі серед інших класифікаційних ознак економічну інформацію можна також класифікувати як корисну, нейтральну або дезінформацію за ознакою інформаційного впливу.
Прибуток підприємства формують доходи і витрати, підтверджені відповідними первинними документами, тому важливим питанням бухгалтерського обліку є порядок визнання доходів і витрат, їх класифікація та відображення на рахунках, в облікових регістрах та звітності господарюючого суб'єкта.
Аудит включає оцінку відповідності використаної облікової політики, прийнятність облікових оцінок, зроблених управлінським персоналом, та загального представлення фінансових звітів обліковим принципам, які є загальноприйнятими в Україні.
Зниження прибутковості підприємств пов'язане проблемою неефективного використання активів, яка є досить складною. Тому постає питання ефективного використання активів, тобто, створення чіткого плану дій, які повинні призвести до збільшення прибутковості підприємства. Ці дії повинні враховувати специфіку роботи підприємства.
В умовах ринкової уваги необхідно змінювати підходи до методів аналізу прибутку, що базуються на розподілі виробничих витрат на змінні і постійні і категорій маржинального доходу. Такі методики широко застосовуються в країнах з розвинутими ринковими відносинами. Вони дозволяють визначити залежність прибутку від обмеженого кола найбільш важливих факторів і на базі цього керувати процесом формування прибутку підприємства.
З метою визначення залежності прибутку від обмеженого кола найбільш важливих факторів і на базі цього можливості керувати процесом формування прибутку підприємства, в роботі запропонована на основі аналізу прибутковості виділити різновиди взаємозв'язків між прибутковістю та результативністю діяльності підприємства: «висока результативність - висока прибутковість»; «низька результативність - висока прибутковість»; «висока результативність - низька прибутковість» і «низька результативність - низька прибутковість».
Наявність економічно необґрунтованих розбіжностей оцінки доходів і витрат для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток за податковим законодавством і за нормативно-правовою базою бухгалтерського обліку ускладнює не тільки справляння податку на прибуток підприємств, але й орієнтує підприємства на різні критерії ефективності діяльності та відповідно різні фінансово-економічні результати. Усунення існуючих суперечностей у податковому законодавстві шляхом зміни податкових правил визнання витрат і результатів приведення відповідних правил розрахунку у відповідність з принципами бухгалтерського обліку.
Процедура ознайомлення із заходами, запланованими для впровадження нових систем ЕОД або модернізації існуючих, допомагає отримати аудитору інформацію про всі можливі модифікації програмного забезпечення, зміну технічних пристроїв, удосконалення структури бази даних тощо. Особливо важливою є інформація про зміни в системі ЕОД, що відбулися на момент аудиторської перевірки прибутку і рентабельності підприємств.
Література:
•1. Білоус В.Т., Єгарміна В.Д., Єрмолаєва Є. П., Каленський М.М., Калюга Є.В. Бухгалтерський облік в Україні (за національними положеннями): навчально-практичний посібник для слухачів курсів підвищення кваліфікації, студентів аспірантів /За ред. П.В.Мельник - Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. - 392 с.
•2. Голубєва Т.С. Методологічні підходи до оцінки ефективності діяльності підприємства // Актуальні проблеми економіки. - 2006. - №5. - С. 66-71.