XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Денисенко В. А. ПРОБЛЕМИ ПРОТИДІЇ КОНТРОБАНДІ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ

Денисенко Віталій Анатолійович

здобувач кафедри криміналістики

Київського національного університету внутрішніх справ

  ПРОБЛЕМИ ПРОТИДІЇ КОНТРОБАНДІ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ

Контрабанда культурних цінностей нерозривно пов'язана зі станом економіки держави, стабільністю фінансів і соціально-економічних факторів суспільства. Твори мистецтва, музики, літератури, особливо минулих історичних періодів, антикваріат - найбільш важливі цінності народів, оголошуються державами національним надбанням, мають значну товарну цінність. Злочинні замахи на культурні цінності тягнуть непоправну втрату історичної й духовної спадщини націй, народу й суспільства в цілому. Тому, замах на культурні цінності це замах на національну й економічну безпеку країни.

В останні роки в Україні, контрабанда культурних цінностей набула організованого характеру. Вивчена автором судово-слідча практика показує, що такі злочини вчиняються не поодинці, а організованими, відносно стабільними й згуртованими групами, спеціально створеними для заняття контрабандною діяльністю на основі розподілу ролей з використанням так званої конвеєрної основи.

Сьогодні за рубежем спостерігається підвищений попит на художні твори вітчизняних художників. Вивозом таких надбань за кордон займаються особи, які багаторазово відвідували Україну й добре орієнтуються в обстановці й кон'юнктурі ринку картин вітчизняних художників, які за кордоном оцінюються значно вище, ніж у нашій країні.

Проаналізована автором судово-слідча практика свідчить, що основна кількість крадіжок культурних цінностей здійснюється з музеїв і приватних колекцій Києва та обласних міст України. Викрадені або отримані в результаті інших протиправних дій предмети мистецтва надалі вивозяться за рубіж, використовуючи налагоджені канали.

Новою поширеною формою розкрадання національного надбання є так звана нелегальна археологія. Крім незаконно проведених розкопок і розробок стародавніх поселень та поховань, які ведуться різними групами таких «археологів» в пошуках дорогоцінних металів і каменів, скарбів монет, значних масштабів набуває розкрадання предметів матеріальної культури (археологічних цінностей, включаючи антикваріат, історичних документів і інших джерел інформації, предметів палеонтології).

Отже, слід відзначити, що відбувається масове розгарбування культурної й духовної спадщини України, а це є реальною загрозою для духовного національного розвитку нашої країни й виховання майбутніх поколінь. Такий стан вимагає якнайшвидшого вжиття адекватних організаційних і оперативно-розшукових заходів, створення окремих спеціалізованих підрозділів у найбільших митницях країни, спеціальної підготовки оперативних працівників та митників, які займаються протидією таким замахам.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>