XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English




Научные конференции Наукові конференції

Денисов В.А. ОПТИМІЗАЦІЯ ОБСЯГІВ ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧИХ ЗАХОДІВ В ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ОБМЕЖЕНОГО ФІНАНСУВАННЯ

Денисов В.А., наук. співробітник,

Інститут загальної енергетики НАН України

 

ОПТИМІЗАЦІЯ ОБСЯГІВ ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧИХ ЗАХОДІВ В ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ОБМЕЖЕНОГО ФІНАНСУВАННЯ

Об'єктом дослідження є енергетичне господарство, яке розглядається у складі житлово-комунального господарства (ЖКГ) країни з деталізацією за підгалузями (комунальна теплоенергетика - КТЕ, водопровідно-каналізаційне господарство - ВКГ, житлове господарство - ЖГ, міський електротранспорт - МЕТ, інші - ІНШ, включаючи благоустрій, зовнішнє освітлення тощо) та за адміністративно-територіальним розподіленням. Модель оптимізації обсягів використання енергозберігаючих заходів побудована таким чином, що на кожному рівні територіальної ієрархії (область, місто, район міста) розглядається вище означена деталізована підгалузева інфраструктура та відповідна структура її технологічного наповнення.

         Основною метою дослідження є розподіл обмежених фінансових ресурсів Itu між енергозберігаючими проектами ( ланцюжками енергозберігаючих заходів ) розглянутої ієрархічної структури, що забезпечує досягнення максимального сумарного обсягу економії паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР).

         На найвищому рівні вся галузь структурована за адміністративно-територіальним принципом. На цьому рівні вирішується задача оптимального, з точки зору максимізації сумарного обсягу економії ПЕР, розподілу інвестицій між обласними підсистемами ЖКГ. На рівень нижче - задача оптимального розподілу інвестицій між підгалузями ( ЖГ, КТЕ, ВКГ, МЕТ, ІНШ ) обласних підсистем ЖКГ.   На наступному рівні - задача оптимального розподілу інвестицій між групами енергозберігаючих проектів (короткострокові, довгострокові, нетрадиційні і відновлювані джерела енергії, нові прогресивні технології ) тощо.

         Найближчою до задачі оптимізації обсягів використання енергозберігаючих заходів в ЖКГ є статична модель поточного виробничого планування [1].

         Загальна постановка задачі деталізована і уточнена в застосуванні до конкретної моделі підгалузі ЖКГ, ланцюжка енергозберігаючих заходів на кожному рівні ієрархії, окремого придатного енергозберігаючого заходу.

Відомими є параметри енергетичної, економічної та екологічної ефективності використовуваних на початок періоду і придатних до впровадження нових енергозберігаючих заходів.

         Математична модель розглядає послідовність станів енергетичної, економічної та екологічної ефективності об'єктів ЖКГ в дискретні моменти часу t, t = 0,1,2...,T, що відповідають рокам, п'ятирічкам і т.п. з інвестиціями Itu в якості управляючих дій. Розгляд поведінки моделі на множині дискретних моментів часу дозволяє надати цій моделі властивостей прогнозувальної.

         Стан об'єкту j в кожен дискретний момент часу характеризується параметрами:

•      енергетичної {  ejt-енергоємність, ∆ej-зміна енергоємності t, ηjt-ККД }

•     економічної { Тojt, Тdjt - простий та дисконтований терміни окупності, ДДjt, Піjt - чистий дисконтований дохід та індекс прибутковості },

•       екологічної {  SO2jt, COjt, NOjt, CH4jt, H2Sjt  }

ефективності, які в даній моделі є залежними від t.

На множині (підмножині) цих параметрів задається міра µ і використовується як цільова функція.    

         Наприклад, задача максимізації міри µ при заданій послідовності обсягів фінансування Itu:

µ =F({ ejt, ∆ejt, ηjt, Тojt, Тdjt, ДДjt, Піjt, SO2jt, COjt, NOjt, CH4jt, H2Sjt  }) → max,

де      t=0,1,2...,T

при виборі у якості критерію оптимізації обсягу економії паливно-енергетичних ресурсів Bu  записується наступним чином:

image00295.png,       (1)  

 де bjt - плановий обсяг економії ПЕР для  j-го об'єкта на момент t,

Ijt - плановий обсяг фінансування для  j-го об'єкта на момент t,

ijt -обсяг фінансування. що оптимізується для  j-го об'єкта на момент t,

при обмеженнях:

   image00296.png       

Перелічені обмеження можуть бути доповнені обмеженнями на параметри енергетичної, економічної та екологічної ефективності окремих енергозберігаючих заходів.

         Задача (1) є задачею лінійного програмування, в процесі вирішення якої розраховуються: повний обсяг фінансування, результуюча економія ПЕР, мінімально-необхідний обсяг фінансування, коефіцієнти ефективності фінансування для об'єктів, підгалузей, областей у момент часу t.

         Розрахунки оптимального розподілення запланованих обсягів фінансування енергозберігаючих проектів в ЖКГ України.

         Джерелом вихідних даних для вирішення задачі (1) є «Галузева програма енергоефективності та енергозбереження у житлово-комунальному господарстві на 2008-2013 р. та на перспективу» [2]. З цієї програми одержані планові обсяги фінансування енергозберігаючих проектів в ЖКГ України протягом 2008-2010 років та планові обсяги економії ПЕР, які можуть бути отримані за рахунок реалізації цих проектів

         Виконано серію розрахунків оптимального розподілення запланованих обсягів фінансування енергозберігаючих проектів в ЖКГ України при різних значеннях цих обсягів. Отримано порівняльні значення запланованих та оптимальних обсягів сумарної економії ПЕР, що залежать від обсягів фінансування при плановому і оптимальному фінансуванні енергозберігаючих проектів.

         При оптимальному розподіленні запланованих, наприклад, 1 678.57 млн.грн, фінансування енергозберігаючих проектів в ЖКГ України протягом 2008-2010 років, плановий обсяг економії ПЕР 1 616,93 тис.т.у.п. може бути перевищений на 1 007,43 тис.т.у.п.. При цьому сумарний обсяг економії ПЕР складе 2 624,36 тис.т.у.п.

Література:

•1.     Канторович Л.В., Горстко А.Б. «Оптимальные решения в экономике». М. НАУКА, 1972. - 232с.

•2.     Галузева програма енергоефективності та енергозбереження у житлово- комунальному господарстві на 2008-2013 р. та на перспективу, проект. -К.: Міністерство з питань житлово-комунального господарства України, Київ 2008. - 27с.

 

e-mail: denisov@ienergy.kiev.ua , info@aba.com.ua

 

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>