Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Аспірант Деркач С.П.
Уманський державний педагогічний університет
ТЕОРЕТИЧНЕ ПИТАННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ ВЧИТЕЛЯ
Важливим аспектом розвитку української системи педагогічної освіти є потреба зміни навчально-виховних ресурсів всіх навчальних дисциплін у процесі підготовки майбутніх фахівців. Адже, сучасність вимагає від спеціаліста цілісних знань та вмінь, оскільки спеціалізовані знання у будь-якому випадку втрачають свою цінність з часом. Призначення вчителя полягає в тому, щоб навчити, ефективно організувати навчальну діяльність, а призначення учня - навчитися реалізувати дану діяльність.
Сферу професійної підготовки вчителя досліджували О.А. Абдуліна, І.А. Зязюн, В.А. Кан-Калик, Н.В. Кузьміна, Н.І. Никало, О.М. Пєхота, Л.Ф. Спірін, В.О.Сластьонін, Г.Троцко та ін.
Задача вищих навчальних закладів, які готують вчителів - це підвищити рівень професійної та загально методичної підготовки випускників. Рівень професійної підготовки вчителя великою мірою залежить від якостей того, хто навчає. Викладач є посередником між студентами і навчальним матеріалом у процесі навчання. Він відбирає й реалізує стимули, скеровує реакції студентів на них. Для ефективного виконання такої ролі йому слід бути готовим до виконання функцій порадника, помічника, консультанта, комунікатора, партнера в спільному вирішенні навчальних проблем і завдань. Успішному виконанню зазначених функцій сприяє наявність у викладача таких якостей, як схильність до лідерства, готовність надати допомогу студентові, дружелюбність, здатність розуміти учнів, уміння активізувати в них почуття відповідальності, створити умови для вільної навчальної діяльності, готовність до змін, незадоволення досягнутими результатами і постійне прагнення досягати більшого.
Аналіз психолого-педагогічної літератури дав змогу виявити загальні тенденції, складові, напрями, принципи професійно-педагогічної підготовки фахівців. Серед чинників, які впливають на ефективність підготовки спеціалістів, дослідники виділяють соціально-економічні, теоретичні та практичні. Термін "професійно-педагогічна підготовка" трактується науковцями по-різному: професійна підготовка - це організований, систематичний процес формування професійно-педагогічних знань, умінь і навичок, необхідних для майбутньої професійної діяльності [2]; професійна підготовка фахівців - це складна психолого-педагогічна система із специфічним змістом, наявністю структурних елементів, формами відношень, особливостями навчального процесу, специфічного для даного фаху знаннями, вміннями та навичками[1], Г. Троцко вважає, що професійна підготовка - це система, яка характеризується взаємозв'язком та взаємодією структурних та функціональних компонентів, сукупність яких визначає особливість, своєрідність, що забезпечує формування особистості студента відповідно до поставленої мети - вийти на якісно новий рівень готовності студентів до професійної діяльності"[3].
Отже, ми вважаємо, що професійна підготовка вчителя - це складний та багатогранний (ціленаправленний) процес оволодіння професійними знаннями і навичками, та вмінням використовувати їх як для роботи в школі, так і в науково-дослідній роботі.
Література:
•1. Павлик О.Ю. Професійно-педагогічна підготовка майбутніх перекладачів до використання офіційно-ділового мовлення: Автореф. дис. канд..п.н.: 13.00.04 /Національна академія держ.прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. - Хмельницький , 2004. - 19с.
•2. Нероба Єва. Професійна підготовка інженерів-педагогів у вищих технічних навчальних закладах Польщі: Автореф. дис. канд..п.н.: 13.00.04 / Інститут ПППО АПН України. - К., 2003. - 22с.
•3. Троцко Г. В. Теоретичні та методичні основи підготовки студентів до виховної діяльності у вищих педагогічних навчальних закладах: Автореф. дис. докт. пед. н.:13.00.04. - К.: Інститут ПППО, 1997.- 54с.