Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Дітківська Наталія Валеріївна
Житомирський державний університет імені Івана Франка
РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ ПОСЕРЕДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПРОФЕСІЙНІЙ ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПЕДАГОГІВ
Однією із важливих функцій діяльності соціального педагога є посередницька. Вона передбачає встановлення взаємозв'язку та спільної діяльності багатьох громадських, соціальних та державних структур для вирішення проблем різних соціальних груп ризику, дітей, сімей тощо (клієнтів). Роль і місце посередництва в ефективному вирішенні проблем є невід`ємними чинниками у визначенні практики соціальної роботи. Зорієнтоване на професійне втручання у конфліктних ситуаціях, посередництво створює найширші можливості для конфліктуючих сторін самостійно приймати рішення щодо вирішення спірних питань. При цьому керівництво процесом розв'язання конфліктів здійснює третій, нейтральний учасник - посередник (соціальний педагог).
Виходячи з цього, соціальний педагог виконує одну із своїх соціальних ролей - роль посередника.
Соціальний педагог є посередником між особистістю та соціумом, впливаючи таким чином на формування гуманних, виховуючих, морально і фізично здорових відносин у соціальному середовищі, сім'ї, сімейно-сусідському оточенні, між дорослими та дітьми.
Таким чином, посередництво - це сприяння процесові досягнення вирішення проблеми клієнта за допомогою різних служб та спеціалістів, яке здійснюється третьою стороною.
Посередник - це проміжна ланка між особистістю та соціальними службами; людина яка здійснює взаємодію між клієнтом та іншими спеціалістами [2] .
Соціальна посередницька діяльність - це явище, яке зумовлене діями соціальних суб'єктів, є причиною і наслідком цих дій, і є способом урегулювання соціального конфлікту [2].
У світовому досвіді, зокрема у США і Канаді, є окремий фах - "посередник (або фахівець з розв'язання конфліктів)". Посередництво застосовується у справах родини як альтернатива суду між потерпілим та правопорушником, у системі освіти, на робочому місці, в системі охорони здоров'я, для розв'язання міжнародних конфліктів у «гарячих точках» планети [1, с.74]. Цей підхід використовують у своїй професійній діяльності представники різних професій, зокрема, вчителі, вихователі, соціальні педагоги, психологи, менеджери, юристи, дипломати.
В Україні процес упровадження посередництва знаходиться на початковому етапі. Тому, існує потреба у популяризації посередництва, підвищенні рівня поінформованості населення щодо можливостей розв'язання конфліктів з позиції непротистояння як альтернативи суду, а також проведенні тренінгів та освітніх програм для фахівців соціальної сфери, учнівської та студентської молоді [1, с.82].
Тому знання та вміння з посередництва є важливими для формування професійної компетентності соціальних працівників. У становленні нової сфери професійної діяльності помітною є роль закладів освіти, які готують соціальних працівників для здійснення посередництва.
З метою визначення рівня готовності майбутніх соціальних педагогів до здійснення посередницької діяльності та їх знань, умінь і навичок серед студентів 2-5 курсів соціально-психологічного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка (спеціальності «Соціальна педагогіка»), нами було проведено дослідження, результати якого показали, що майбутні спеціалісти із соціальної педагогіки є теоретично обізнаними у посередництві, проте вважають себе не готовими до здійснення практичної діяльності в цьому напрямку роботи. На їхню думку, головною причиною цього є відсутність практичного досвіду.
Таким чином, враховуючи поширення застосування посередництва в Україні та результати вище зазначеного дослідження, можна зробити висновок, що існує потреба у підвищенні рівня підготовленості соціальних працівників до здійснення посередницької діяльності. Для цього можна запропонувати наступне:
а) включити дисципліни з посередництва у навчальні плани вищих закладах освіти, які готують соціальних працівників та інших фахівців соціальної сфери;
б) упровадити спеціалізацію з посередництва, використовуючи закордонний досвід програм у сфері професійної освіти;
в) відобразити зміст підготовки фахівців до здійснення посередництва у відповідних документах;
г) перекладати українською мовою та видавати іноземні видання з питань теорії і практики посередництва;
д) адаптувати іноземний досвід застосування посередництва до умов України;
е) надавати студентам більше можливості отримувати досвід на практиці і збільшувати кількість самих практик.
Отже посередництво як одна із функцій соціально-педагогічної діяльності потребує розвитку та вдосконалення самого процесу її упровадження в нашій країні.
Література:
•1. Гайдук Н.М. Особливості професійної підготовки посередників у США та Канаді // Педагогіка і психологія професійної освіти. - 2004. - № 3.- С.72-88
•2. http://revolution.allbest.ru/sociology/00056509_0.html