Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Дрогомерецька Олена, Руснак Лариса
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м.Чернівці
ДЕРЖАВНІ ЗАХОДИ СТИМУЛЮВАННЯ ДЕМОГРАФІЧНОЇ БЕЗПЕКИ В УКРАЇНІ
З переходом до ринкової економіки та розвитком науково-технічного прогресу важливим є не тільки економічний розвиток, а й розвиток населення в цілому. І тому, сьогодні Україна приділяє велику увагу демографічній безпеці населення. Для цього уряд проводить заходи, які стимулюють народжуваність, запобігають міграції населення, здійснює співробітництво з іншими країнами на науковому рівні, щоб підвищити розумову діяльність населення загалом.
Проблемою демографічної безпеки є те, що рівень її розвитку є не настільки високим, щоб найефективніше забезпечити рівень життя та добробуту населення.
Розглядом даної теми займаються як вітчизняні, так і зарубіжні вчені, до них належать: Ю. І. Муромцева, C. І. Пирожков, В.І. Кириленко, Д.Г. Лук'яненко, Б.В. Губський, О.М. Мозковий та багато інших.
Метою даної роботи є дослідження суті демографічної безпеки на сучасному етапі розвитку, впливу різних факторів її порушення та заходів уряду щодо їх вирішення.
Демографія - це наука, що досліджує закономірності відтворення населення. [1, с. 7] Демографічні процеси продовжують залишатись одним з головних об'єктів застосування статистичних методів. Без статистичних методів опис і аналіз демографічних процесів є неможливим. [1, c.11]
Демографічна безпека - стан захищеності держави і суспільства від демографічних загроз, при якому забезпечується розвиток країни відповідно до її національних демографічних інтересів. [3]
Демографічна безпека поєднується з успішним досягненням призначених цілей і протиставляється небезпекам, здатним перешкодити цьому досягненню або повернути його назад. І тому, демографічна безпека має самостійне значення, оскільки вона пов'язана з однією із найбільш фундаментальних сторін життєдіяльності «громадських організмів».
Демографічна ситуація в країні рахується благонадійною, якщо чисельність населення відповідає потребам ринку праці, оскільки для стійкого соціально-економічного розвитку країни є важливим підтримання рівноваги між економічно активним населенням та непрацездатними.
На нашу думку, важливою передумовою економічного, інтелектуального, політичного розвитку будь-якої країни є демографічний фактор, на якому тримається суспільство. Він відображає в собі взаємозв'язок темпів та пропорцій суспільного розвитку населення, так як саме воно є суб'єктом суспільного розвитку та носієм усіх соціальних відносин.
Можна визначити вихідні чинники, які зумовлюють проблемні аспекти формування сучасної соціально-демографічної ситуації в Україні:
а) падіння рівня народжуваності.
б) в Україні втрачені традиції багатодітності. Рівень народжуваності вже давно став недостатнім для заміни старших поколінь новими.
в) інтенсифікація смертності населення.
г) оскільки кількість померлих перевищує кількість народжених, в Україні спостерігаємо депопуляцію.
д) різко зменшилась кількість шлюбів.
е) відбувається старіння населення, що в подальшому призведе до виникнення додаткових економічних та соціальних проблем з утримання зазначеної групи населення.
є) наявна тенденція й реалізація намірів до трудової еміграції працездатного населення країни. Україна постійно втрачає кваліфіковану робочу силу, яка знаходить тимчасову роботу за кордоном. У Спеціальній доповіді Уповноваженого з прав людини наводилась кричуща цифра експертної оцінки, яка свідчить, що у зв'язку з виїздом наукових та висококваліфікованих спеціалістів втрати України становлять понад 1 млрд. доларів США на рік.
ж) негативні зміни позначаються не тільки на кількісних, але і на якісних показниках розвитку населення. Погіршення стану здоров'я населення негативно впливає на формування людського потенціалу країни. [1, c.262]
На сьогодні в Україні спостерігається загострення негативних тенденцій демографічного розвитку у всіх регіонах. Це зумовлено соціально-економічною кризою. Потрібно усвідомлювати, що соціально-економічні умови впливають на народжуваність через структурні зміни потреб та норм.
Соціально-економічні чинники по-різному впливають на підсистеми демографії. Вони впливають на вікову структуру природного і механічного руху населення та рівень урбанізації. Сприятливі умови життя населення залежать від рівня соціально-економічного розвитку регіону. Чим стабільнішим він буде, тим безпечнішими будуть умови життя.
Отож, потрібно провести виконання завдань щодо забезпечення демографічної безпеки:
- поліпшення соціально-економічних умов життєдіяльності населення;
- оптимізація зовнішніх і внутрішніх міграційних потоків населення;
- протидія нелегальній міграції;
- сприяння добровільному поверненню українців на етнічну батьківщину (по місцю народження);
- стимулювання залучення і закріплення фахівців у сільській місцевості;
- формування високих духовно-моральних стандартів громадян у галузі сімейних стосунків, підвищення престижу родини в суспільстві. [3]
Кінцевий стан вирішення питання демографічної безпеки залежить від скоординованості всіх державних інституцій і забезпечення ними функціонування всіх сфер, пов'язаних із цією безпекою, а також активної участі громадян.
Література:
1. Ю. І. Муромцева Демографія: Навчальний пос. - К.: Кондор, 2006.
2. C. І. Пирожков Вибрані наукові праці: У 2 т. - Т. 1. Демографічний і трудовий потенціал. - К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2008.
3. Закон України Про демографічну безпеку України.
4. Никитенко П., Солодовник М. «Общество и экономика», 6, 2008.
5. Жученко В. С., Стешенко В. С. Влияние социально-экономических факторов на демографические процессы. - К., «Наукова думка», 1972.
6. Рябов І. Особливості демографічної ситуації в сучасній Україні // Україна: аспекти праці, 1998. - № 2.