XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Габрелян А.Ю., Стороженко С.В. ПРОВОКАЦІЯ ХАБАРА, ЗА ЧИ ПРОТИ?

Габрелян Андрій Юрійович

О\у ВПМ Вовчанської МДПІ в Харківській області

Стороженко Світлана Володимирівна

Державний податковий інспектор третього рангу, ДПІ м.Полтави, Відділ планування інформаційно-аналітичного забезпечення

  ПРОВОКАЦІЯ ХАБАРА, ЗА ЧИ ПРОТИ?

  Негативним і небезпечним явищем, існування якого впливало і продовжує впливати на процеси становлення та розвитку соціальної правової держави є, поза сумнівів, хабарництво. Відомо, що висока латентність хабарництва, як правило, супроводжується складнощами виявлення та доказу цих посягань. Тому, серед інших засобів боротьби з корупцією нами пропонується так звана провокація хабара, тобто пропозиція посадовій особі хабара для перевірки її стійкості та непідкупності. А при «позитивній» її реакції на пропозицію і подальше притягнення цієї особи до кримінальної відповідальності.

Аргументи супротивників використання провокації наступні: ця дія суперечить морально-етичним засадам суспільства; існує небезпека корумпованості в середовищі самих «провокаторів»; відповідно, дії осіб, які пропонують хабар, на думку багатьох криміналістів, повинні кваліфікуватися як підмовництво до одержання хабара; стаття про кримінальну відповідальність за провокацію хабара «захищає» корумпованих чиновників від оперативно-розшукових заходів для їх викриття [1, с. 5]; застосування цього методу породжує зростання «напруги», підозрілості та недовіри в середовищі посадових осіб. Будь-яке посилення контролю і відповідальності з боку правоохоронних органів призведе до зростання ставок хабарів [2, с. 159].В свою чергу пропонуємо аргументовані доводи, які свідчать про допустимість застосування такого заходу в рамках кримінального законодавства України. Посадова особа не позбавлена можливості вибору суспільно корисного варіанту поведінки, саме тому, відмовившись від хабара, вона тим самим успішно пройде випробування. Із судово-слідчої практики вбачається, що інколи хабарника неможливо виявити і знешкодити іншими засобами, а також, що заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернута.

Усе вищевикладене дозволяє дійти висновку про наявність прогалин у кримінальному, оперативно-розшуковому та кримінально-процесуальному законодавстві, що в одних випадках робить неможливою боротьбу з хабарництвом законним шляхом, а в інших, - ускладнює проведення оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства з розкриття хабарництва. Тому чинне законодавство потребує внесення низки змін для визначення підстав, методів виявлення та документування хабарництва, порядку їх здійснення та ретельної деталізації.

Наведене може свідчити про доцільність легалізації контрольованої пропозиції хабара. Здійснити це, на наш погляд, можна за допомогою: виключення з КК України ст. 370 «Провокація хабара»; доповнення нормативних актів, які регламентують ОРД положеннями, які передбачають можливість, умови та порядок проведення відповідних операцій; доповнити ч. 2 ст. 369 КК України «Давання хабара» такими словами: «поєднане з умисним створенням службовою особою обставин і умов, що зумовили одержання хабара» [3, с. 224]; внесення змін до постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про хабарництво».

 

Література:

1. Литвак О.М., Зелінський А.Ф. Кого карає і захищає закон // Голос України - 1998. - 19 трав.

2.  Коржанський М.Й. Кваліфікація злочинів. - К.: Юрінком Інтер., 1998, - С. 311.

 

e-mail: AndreyGabrelyan@rambler.ru


Один комментарий к “Габрелян А.Ю., Стороженко С.В. ПРОВОКАЦІЯ ХАБАРА, ЗА ЧИ ПРОТИ?”

  1. Рустам:

    На мой взгляд в кратце раскрыт один из наболевших вопросов в наше время. Интерестно хотя бы то, что приведены примеры решения данной проблемы. Тема правда заеженна, но интерес вызывает и без этого. Спасибо за внимание! Надеюсь найти здесь еще многие интерестные статьи.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>