Восьма Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Сучасна наука ХХI століття»
Научные конференции Наукові конференції




Голубка В.М. НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ В УМОВАХ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

Голубка В.М.,

співшукач кафедри економіки підприємства Львівського національного університету імені Івана Франка                                   

НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ

В УМОВАХ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

Фундаментальною основою економічного розвитку держави є економічна безпека. Важливим правовим актом, який визначає політику України у галузі забезпечення економічної безпеки держави є "Концепція національної безпеки України". Пріоритетне місце у національній безпеці належить економічній безпеці. У Концепції національної безпеки України розкриті положення економічної безпеки і визначені основні загрози національної безпеки України, здійснено дослідження певних аспектів економічної безпеки [3, с. 184-195].

Однак, одним із найважливіших елементів економічної безпеки країни в сучасних умовах є фінансова безпека [8, с.424]. Без її забезпечення практично неможливо вирішити жодну із проблем, які постають перед країною на внутрішньому і зовнішньому ринках.  

Механізм забезпечення фінансової безпеки держави являє собою систему організаційних та інституційно-правових заходів впливу, спрямованих на своєчасне виявлення, попередження, нейтралізацію та ліквідацію загроз фінансовій безпеці держави. Відповідно, для забезпечення фінансово-економічної безпеки, особливо в умовах розвитку процесів європейської інтеграції, потрібно розробити програму Національної стратегії України. Це має бути першочерговим завданням, з точки зору її національних інтересів. Адже, сучасні тенденції глобалізаційних фінансово-економічних і соціальних процесів узагальнюють вимоги та параметри ефективного економічного розвитку окремих суб'єктів світової економіки [4],  в першу чергу - національних економік.

У Програмі Стратегії національної безпеки України повинно чітко зазначатися, що забезпечення прийнятного рівня економічної безпеки можливе тільки за допомогою здійснення структурної перебудови і підвищення конкурентоспроможності національної економіки, що в свою чергу залежить від  інвестиційного клімату, розвитку фінансового і фондового ринків і т.д.

Першочерговими завданнями перед керівництвом держави у сфері забезпечення фінансової безпеки повинні бути:

-  спрямовуваня зусиль на подолання тінізації економіки;

-  збалансовання розвитку бюджетної сфери;

- забезпечення внутрішньої і зовнішньої захищеності національної валюти;

- здійснення виваженої політики внутрішніх і зовнішніх запозичень та ін.

Важливим елементом є створення координаційного центру, який, отримуючи інформацію з цієї проблематики від різних міністерств і відомств, мав би змогу узагальнити її та вносити пропозиції щодо вирішення проблемних питань. Адже, злагоджена взаємодія між різними складовими фінансової безпеки забезпечить отримання ефективного результату у системі національної безпеки країни в цілому. Тому, без забезпечення фінансової безпеки практично неможливо вирішити жодне із загальнодержавних завдань безпекотворення, що стоять перед Україною.

Актуальність фінансової безпеки визначається необхідністю формування внутрішнього імунітету і  зовнішньої захищеності від дестабілізаційного впливу та конкурентноздатності на світових ринках, а також стійкості фінансового становища. У спеціалізованій літературі зустрічаються різні визначення такої дефініції.  Одним з найбільш глибоких є тлумачення, що  належить вченому О.І. Барановському, який вважає що зміст фінансової безпеки полягає у:

- ступені захищеності фінансових інтересів та рівні забезпеченості суб'єктів усіх рівнів управління фінансовими ресурсами;

- стані складових фінансового ринку та якості фінансових інструментів і послуг;

- стані фінансових потоків в економіці, як одного з найважливіших системоутворюючих елементів економічної безпеки держави [1].

         На думку автора, фінансова безпека - це, сукупність національних інтересів та приоритетів у фінансовій сфері, яка  становить підвалини не тільки для економічної системи, але й для національної безпекової системи України загалом.

       У методиці розрахунку рівня економічної безпеки України, фінансова безпека визначається, як такий стан бюджетної, грошово-кредитної, банківської, валютної системи та фінансових ринків, який характеризується збалансованістю та стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних загроз, а також здатністю забезпечити ефективне функціонування національної економічної системи та економічне зростання [2]. Таким чином, фінансова безпека є вирішальною і провідною у системі економічної безпеки держави. Фінансова безпека є поняттям інтегральним, до якої входять: бюджетна безпека, валютна безпека, грошово-кредитна безпека,   боргова  безпека,  безпека  страхового та фондового   ринку і т.п.

Критерієм фінансової безпеки держави є стабільний, збалансований розвиток фінансової, грошово-кредитної, валютної, банківської, бюджетної, податкової, розрахункової, інвестиційної та фондової систем, а також ціноутворення, що характеризується стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних впливів, здатністю забезпечити ефективне функціонування економіки країни.

Фінансова безпека досягається шляхом проведення виваженої фінансової політики відповідно до Національної стратегії. Забезпечення фінансової безпеки - це діяльність держави і всього суспільства, спрямована на реалізацію загальної національної ідеї, на захист національних цінностей та національних інтересів через підтримку фінансової стабільності внаслідок збалансованості фінансів та фінансових потоків в економіці країни, достатньої ліквідності та наявності необхідних фінансових ресурсів.

Отже, фінансова безпека держави - основна умова її здатності здійснювати самостійну фінансово-економічну політику відповідно до власних національних інтересів.

Література:

•1.     Барановський О.I. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення): Автореф. дис. д-ра екон. наук: 08.04.01 / HAH України; Інститут економічного прогнозування. - К., - 2000. - 36 с.

•2.     Колісник О. Альтернативні підходи в теорії безпеки і їх застосування у фінансовій науці // Вісник ТНЕУ. - 2006. - №15. [Електронний ресурс]. - Режим доступу:

http://www.library.tane.edu.ua/index.php?op=visnyk&submenu=nauk_vydannya&go=archive&parrent_uid=26.

•3.     Концепція (основи державної політики) національної безпеки України, схвалена ВР України 16 січня 1997 року // Національна безпека України. - 1994-1996 рр.: Наук. доповідь НІСД / За ред.: О.Ф.Бєлов та ін. - К.: НІСД, 1997. - С. 184-195.

•4.     Шевченко О.Ю. Теорія фінансової безпеки: інноваційні підходи // Науковий вісник Академії муніципального управління, серія «Економіка» - 2009. - №6.

 

E-mail holubkas@ukr.net


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>