Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Григоришена Н.І., Буряк М.І.
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ
Після виборення Україною незалежності надзвичайно зросла актуальність вивчення проблем, пов'язаних з валютою системою. Адже міцність фінансово системи країни визначає її економічну незалежність. Крім того, рівень інтеграції валютної системи країни з міжнародною валютно-фінансовою системою зумовлює ефективність існування різних форм міжнародної торгівлі, а значить, без сумніву впливає на рівень економічного розвитку будь-якої країни.
Дослідженням національної валютної системи займались такі відомі науковці, як Панчишин С.М., Буняк В.Б., Стасишин А.В., Філіпенко А.С., Мазуренко В.І., Сікора В.Д. та інші.
Метою роботи є визначення ролі національної валюти України у розвитку національного господарського комплексу та дослідження шляхів її стабілізації в період реформування економіки.
Валютна система - це організаційно-правова форма реалізації валютних відносин у межах певного економічного простору. Валютна система представляє собою сукупність двох елементів: валютного механізму та валютних відносин [2, c.37].
Функціонування національної валютної системи регулюється з врахуванням норм міжнародного права та національного законодавства країни. Складовими елементами валютної системи є національна валюта, умови її конвертованості, режим валютного курсу, валютні обмеження в національній економіці тощо.
В Україні національними органами, на які покладається проведення валютної політики, є Кабінет Міністрів України; Національний банк України;
Державна податкова адміністрація; Державний митний комітет; Міністерство зв'язку України [1].
Важливим призначенням національної валютної системи є розроблення і реалізація державної валютної політики як сукупності організаційно-правових та економічних заходів у сфері міжнародних валютних відносин, спрямованих на досягнення визначених державою цілей.
Протягом останніх років, процеси становлення і розвитку валютної системи в Україні супроводжувалися глибокою економічною кризою. У зв'язку з цим різко загострилося питання ресурсного забезпечення економічного розвитку, особливо його фінансової складової [3, c.108].
Значне скорочення обсягів виробництва, висока інфляція, безробіття - всі ці проблеми потребують великих грошових ресурсів. З одного боку дефіцит державного бюджету як наслідок економічної кризи призвів до відсутності державних коштів, з іншого - зубожіння основної маси населення не дає змоги в достатній мірі залучити кошти громадян.
Регуляція у сфері грошового обігу є необхідною умовою збалансованого суспільного відтворення та єдиним впровадженим засобом суб'єктивного впливу на господарювання у сучасних умовах [4].
На даний момент в Україні завершився процес трансформації грошової одиниці - гривні в режимі часткової (здебільшого внутрішньої) конвертованості, що сприяє припливу іноземного капіталу, розбудови економіки України, її поступовій інтеграції у світову економіку.
Для подальшого вдосконалення валютної системи України потрібно вирішити наступні проблемні завдання:
-прискорення ринкової трансформації, забезпечення фінансової стабільності та інтегрування України не до ЄЕП, а до Євросоюзу;
-відповідність умов кредитування України міжнародними фінансовими інститутами пріоритетами її економічного та соціального розвитку;
-спрямування цих ресурсів на забезпечення економічного розвитку.
-зростання структурних перетворень, формування розвиненого внутрішнього ринку та припинення практики їх використання для фінансування поточних витрат;
-мобілізація та ефективне використання внутрішніх фінансових ресурсів;
-дотримання економічного обґрунтування і загально визначених меж і порогів рівня зовнішньої заборгованості відповідно до міжнародних критеріїв платоспроможності держави;
-залучення альтернативних зовнішніх джерел фінансування міжнародних фінансових відносин України [5].
Отже, на сьогодні в Україні існує ряд проблемних завдань пов'язаних з функціонуванням валютної системи, які потребують швидкого та ефективного вирішення, щодо перспектив її розвитку у майбутньому. Правильне впорядкування валютної системи має вирішальне значення для нормального функціонування валютного ринку, як і всередині держави ,так і на міжнародному рівні.
Література:
1. Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» // Відомості Верховної Ради України. - 2000. №1
2. Боринець С.Я. Розвиток сучасних грошово - валютних відносин / С.Я. Боринець. - К.: Педагогіка, 1999. - 246 с.
3. Ющенко В.А. Валютне регулювання / В.А. Ющенко, В.І. Міщенко. - К. : Знання, КОО, 1999. - 344 с.
4. Валютна система та її елементи [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://readbookz.com/book/54/2086.html
5. Бабчук К.Л. Валютна система України: стан та перспективи її розвитку в умовах глобалізації [Електронний ресурс ] / К.Л. Бабчук, В.В. Руденко. - Режим доступу : http://webcache.googleusercontent.com/%20valyutna-sistema.com