XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English




Научные конференции Наукові конференції

Гринчук С., Комаров А., Нікульча В.А. МЕРЧЕНДАЙЗИНГ ЯК СУЧАСНА ТЕХНОЛОГІЯ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ

Гринчук С.

Комаров А.

Наук. керівник -  Нікульча В.А.

ЧТЕІ КНТЕУ, м. Чернівці

МЕРЧЕНДАЙЗИНГ ЯК СУЧАСНА ТЕХНОЛОГІЯ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ

Мерчендайзинг (англ. merchandising) - частина процесу маркетингу, визначає методику продажу товару в магазині. Слово утворено від англійського від "merchandise" - просувати на ринку .

Мерчендайзинг визначає, що продавати, за якою ціною і де це робити, причому майже завжди мається на увазі "фізичний" товар у магазині чи торговій точці. Поняття мерчендайзингу не застосовується, якщо мова йде про продажі взагалі - наприклад про продажі послуг, оптові продажі, роздрібні продажі через Інтернет-магазин. Продавець повинен запропонувати споживачу необхідний йому товар за прийнятною ціною ще до того, як той вирішить щось купити. Якщо він цього не зробить, то споживач може звернутися до конкурентів.

Вперше прийоми мерчендайзингу почали використовувати такі відомі концерни як Coca-cola і Pepsi. Не дивлячись на те, що споконвіку ці дві компанії були конкурентами на ринку продажів безалкогольних напоїв, вони практично в один час провели маркетингові дослідження, в ході яких з`ясувалося, що близько 30% покупців,  входячи в магазин, ще не знають, що конкретно вони, врешті-решт, куплять. І зрозуміло, чудово усвідомлюючи, що їх товар відноситися до категорії імпульсної покупки, маркетологи компаній зрозуміли, що для збільшення прибутку хоч би на 13-20%, необхідно підібрати найкращу викладку відповідно саме для їх товару.

От чому "фірмовими" стелажами і холодильниками "заклятих" конкурентів - Coca-cola і Pepsi - буквально уставлені практично всі магазини і магазинчики. З точки зору власників магазинів - це хороша економія, адже стелажі їм "видаються" просто так, тобто дарма. Адже отримати потрібну річ дарма куди приємніше, ніж платити за неї приблизно тисячу доларів. Як і у всьому безкоштовному, тут є одне але : "Безкоштовне надання стелажів вимагає чітке дотримання головної умови - викладення на прилавках тільки продукції даного виробника, не допускаючи появи на полиці товарів "злого ворога". Але для правильного дотримання правила необхідно знати основні моменти, без яких зробити викладку правильно практично неможливо.

Як правило, викладення товару на полиці або вітрині магазина, має так звані строгі "guidelines". Цим словом прийнято позначати правила того, як товар повинен розташовуватися на вітрині. Частіше всіх "guidelines" прописують самі виробники товару, а якщо асортимент продукції, що надається, достатньо великий, то ретельно прописується ще і те, як товар повинен розташовуватися на полиці по відношенню до своїх конкурентів.

До основної складової дії на покупця відносяться такі чинники як:

•-         Освітлення - невід`ємна частина створення гарного настрою і позитивних емоцій у відвідувача магазину. Хороше освітлення допомагає вигідно представити товар і таким чином збільшити продажі, відповідно - погане освітлення украй негативно позначається на їх об`ємах. Тут головне - не перестаратися. Спеціальні світлові ефекти привертають увагу покупця, виділяючи товар з аналогічних. Але освітлення, наприклад, не повинне бути дуже яскравим, а то покупець, в буквальному розумінні, буде "засліплений" пишністю товару і дивитися на нього - унаслідок повної сліпоти - не зможе.

•-         Використання кольорів і колірних поєднань. Колір привертає увагу  людини, викликаючи погане або хороше самопочуття, підвищуючи або знижуючи ефективність рекламної дії. Існує особлива теорія сприйняття кольору, яка допомагає правильно підібрати кольори поліграфічних матеріалів і поєднання при викладенні товару POS на вітрині або на полиці в торговому залі.

•-         Поєднання форм і об`єктів. Дія на людину може нівелюватися або посилюватися залежно від форми об`єкту (привабливою, такою, що інтригує, приємною для ока або руки), розміру приміщення або поєднання того і іншого. Використовуючи архітектуру простору, можна привернути покупців в магазин або створити враження про важливість або незначність того або іншого товару.

•-         Запахи також можуть змінити настрій покупця і спровокувати його на покупки. Тому ароматичні дії теж можуть бути використані в магазинах. На відміну від візуальних акцентів запахи мають велику зону дії. І хоча не всі покупці позитивно відносяться до аромату в залі, багато магазинів дотримуються думки, що запахи - хороша "приманка". Важливо тільки і тут не перестаратися: аромат повинен бути правдивим, а крім того, створювати відчуття комфорту і - піднімати настрій. Наприклад, в святкові дні традиційні запахи пирогів і ванілі збільшують об`єми продажів до максимуму. 

Відомо, що люди дуже чуйно реагують на всі позитивні моменти, супутні їх купівельній діяльності. З психологічної точки зору, продавці і мерчендайзери - люди, які можуть пов`язати інтереси і плани покупця з амбіціями виробника.

Та все ж, скільки б ми не називали мерчендайзинг мистецтвом, це, перш за все, - напрям маркетингу, і одним з найважливіших чинників, що визначає використання мерчендайзингу, залишається просування товарів. Мерчендайзинг починається з того моменту, коли на очі покупцеві попадається черговий магазин, а закінчується, коли покупець покидає магазин з повними руками покупок, а виробник кладе в кишеню прибуток. 

На сьогоднішній день мерчандайзинг дуже стрімко розвивається. Одна з основних технологій, що використовується уже впродовж десяти років це - мерчендайзинг on-line, розроблений в 1999р. американськими фахівцями. Суть його полягає в створенні інформаційної системи управління проектом з on-line-доступом. Розміщення подібної системи з авторизованим доступом в Інтернеті дозволяє клієнтові агентства особисто відстежувати розвиток мерчендайзинг-проекту, а саме: оперативно отримувати звітність з місць продажів і особисто спостерігати за статистикою продажів в режимі реального часу.

Підводячи підсумки, хотілося б відзначити, що в даній системі можуть одночасно працювати декілька чоловік (мерчендайзер, супервайзер, операціоніст і проект-менеджер агентства, співробітник компанії-клієнта), причому кожен з них має доступ тільки до свого блоку інформації. Таким чином, зберігається повна конфіденційність звітних потоків. Дані поступають в систему протягом півгодини по дзвінку або SMS мерчендайзера, що знаходиться безпосередньо в точці продажів, і клієнт, отримуючи останні новини має можливість аналізувати і оперативно реагувати на "коливання ринку".

Література:

1.) Голова А. Мерчандайзинг. Часть 1. [Текст]// Услуги и цены, 2008 - №2

2.) Голубкова Е.Н., Мартынцева Ю. воздействие света, цвета, формы и корпоративной символики на восприятие рекламируемого товара.: [Електронний ресурс].-Режим доступа: http://mavriz.ru/annotations/2009/4/.

3.) Гречков В.Ю. Еще раз про маркетинг-микс, или не оставить ли наконец в покое концепцию 4Р?: [Електронний ресурс].-Режим доступа: http://mavriz.ru/annotations/2009/3/.

4.) Електронний ресурс. Режим доступа: http://www.favoritjob.ru/glossary/merch.php Психологическое

5.) Електронний ресурс. Режим доступа: http://www.retail.ru/

6.) Електронний ресурс. Режим доступа: http://www.formtrade.ru/

7.) Електронний ресурс. Режим доступа: http://www.torgrus.com/management/

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>