XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Гуменюк Р.О. НОВІ СИСТЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ КВИТКІВ, ЯК ОДИН З НАПРЯМІВ ПОКРАЩЕННЯ ЯКОСТІ ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛОГІСТИКИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРІВ УКРЗАЛІЗНИЦЕЮ

Аспірант Гуменюк Руслан Олександрович
Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя

НОВІ СИСТЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ КВИТКІВ, ЯК ОДИН З НАПРЯМІВ ПОКРАЩЕННЯ ЯКОСТІ ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛОГІСТИКИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРІВ УКРЗАЛІЗНИЦЕЮ

Купівля квитка – це перший етап в логістичному ланцюзі з якого починається надання послуги по перевезенні пасажирів залізничним чи будь-яким іншим видом транспорту. І саме на цьому етапі створюється чимало незручностей, як для громадян так і для працівників вокзалів, у вигляді черг біля кас. Особливо це відчувається напередодні великих свят та в період літніх відпусток. Дану проблему, в певній мірі, можна вирішити з допомогою впровадження альтернативних систем реалізації квитків, наприклад, через мережу Інтернет, спеціальні термінали тощо, що хоч уже й планується Міністерством транспорту та зв’язку України, та, на жаль, досі не реалізовано.
Перехід до електронних розрахунків за проїзд залізницею, й не тільки, є загальновизнаною світовою практикою. Це дозволяє підвищити швидкість та якість обслуговування пасажирів і тим самим, в певній мірі, вдосконалити логістичну систему пасажирських перевезень. У Росії вже ефективно працює система продажу квитків через Інтернет. Отримати останній можна як у касах залізничних вокзалів ВАТ «РЗД», обладнаних терміналом «Експрес», так і на спеціальних стійках реєстрації «Електронного квитка» до відправлення чи протягом 12 годин (3 годин) після відправлення потягу [1]. Реалізацією залізничних квитків окрім ВАТ «РЗД» займаються й інші компанії і, навіть, туроператори [2]. Наприклад ВАТ «Мобільні дисконтні системи» у 2007 році взагалі започаткувало новий проект – «мобільний квиток» [3]. Цією послугою може скористатися будь-яка людина, що має мобільний телефон, з можливістю прийому SMS-повідомлень, та доступ до Інтернет. Після оплати квитка на телефон (у вигляді SMS) або e-mail приходить 14-значний код, з допомогою якого в касах ВАТ «РЗД» можна отримати проїзний документ (за умови наявності документа, що підтверджує особу). На жаль, українська залізниця в цьому плані відстає від російської.
Та все ж певні кроки вже зроблено. Як повідомляє Міністерство транспорту та зв’язку вже з цього року планується поетапне впровадження реалізації квитків на залізниці через Інтернет (і не тільки) [4]. В кінці цього року, за попередніми даними, можна буде сплатити вартість квитка з відкладеним друком (пасажир отримає код, який потрібно обміняти в касі на квиток), а з початку 2009 року – оформити проїзний документ за допомогою спеціальних автоматів (кіосків) самообслуговування, теж з відкладеним друком. Можливість же сплатити й оформити в електронному вигляді квиток може з’явитися вже наприкінці І півріччя 2009 року [5].
Окрім планів описаних вище, Укрзалізниця має вже й певні результати. З 1 червня цього року на Південній залізниці почалося тестування нової послуги – бронювання квитків через Інтернет. Як повідомлялося, за два літні місяці таким чином було замовлено 680 квитків (лише 50 проїзних документів були реалізовані за перші 5 днів серпня) [6].
Як бачимо результати не є надто хорошими. Тому важливо виділити можливі проблеми, переваги та недоліки такого вдосконалення системи реалізації квитків і окреслити шляхи подолання можливих труднощів.
Переваги:
1) для населення: можливість придбати квиток не виходячи з дому; збільшення поінформованості; зручність оплати та отримання квитка;
2) для працівників вокзалів: зменшення або й повна ліквідація черг біля кас, а відтак покращення умов праці касирів (за рахунок зменшення ймовірності появи проблемних ситуацій) та обслуговуючого персоналу;
3) для залізниці: зменшення кількості кас на залізничних вокзалах, що призведе до зменшення витрат на оплату праці та утримання робочих місць; вдосконалення логістичного сервісу, а як наслідок ймовірне зростання попиту в перспективі; часткове наближення до європейських стандартів.
Недоліки:
1) для населення: можлива втрата конфіденційної інформації; ймовірне підвищення ціни на квитки за умови їх реалізації сторонніми компаніями;
2) для працівників вокзалів: можливе часткове скорочення робочих місць;
3) для залізниці: недостатня поширеність доступу громадян до мережі Інтернет; поява витрат на утримання автоматів (кіосків) самообслуговування та можливе їх пошкодження; ймовірність підробки квитків та більша їх доступність для придбання з метою перепродажу; певна затратність самого впровадження системи та можливі складнощі з реалізацією пільгових квитків.
Для усунення цих недоліків необхідно:
– використовувати програмне забезпечення, яке дозволить максимально зберегти конфіденційність інформації споживачів;
– проводити реалізацію квитків тільки на власних сайтах, принаймні спочатку;
– проведення перекваліфікації працівників, що можуть бути звільнені;
– повернути практику реалізації іменних квитків, окрім, звичайно, приміських перевезень;
– використовувати досвід країн в яких вже успішно реалізовані подібні програми (найперше Росії).
Отож, не зважаючи на певні недоліки, переваги впровадження реалізації квитків через Інтернет та спеціальні автомати є очевидними. Така диверсифікація послуги з купівлі залізничних квитків може не лише стати першим кроком до зміни застарілої системи управління пасажирськими перевезеннями та вдосконалення логістичної системи, а й сприяти збільшенню попиту на подорожі залізницею (через покращення якості обслуговування пасажирів). А, як наслідок, залізниця зможе отримати додатковий прибуток.
Література:
1. http://www.ticket.rzd.ru/wps/portal/pp
2. http://www.louzhniki-tour.ru/c/eticket/
3. http://www.rzd.mobiticket.ru/about_mobiticket.php
4. http://news.finance.ua/ua/orgtrg/~/1/8/673/133677
5. http://news.liga.net/ukr/news/NU081988.html
6. http://tribuna.com.ua/oficioz/165793.htm
e-mail: r.gumeniuk@gmail.com


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>