XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Гурджиян К.Я. КОАЛІЦІЙНІ ПРОГРАМИ ЛОЯЛЬНОСТІ: ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ

Гурджиян Карина Владиславівна, аспірант

Київський національний торговельно-економічний університет

КОАЛІЦІЙНІ ПРОГРАМИ ЛОЯЛЬНОСТІ: ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ

         В умовах сучасного ринку загострення конкурентної боротьби між підприємствами усіх сфер діяльності призводить до необхідності не стільки залучення потенційних споживачів, як до утримання реальних. Одним із найефективніших маркетингових інструментів, спрямованих на утримання споживачів підприємства, є програми лояльності. За кількістю підприємств-учасників розрізняють індивідуальні та коаліційні програми. Індивідуальні програми лояльності створюються всередині підприємства та тільки для своїх споживачів. Коаліційні програми лояльності об'єднують підприємства декількох сфер економіки, які, як правило, не конкурують один з одним.

         Коаліційні програми лояльності є трендом розвитку програм лояльності в усьому світі. Типовим складом учасників коаліційної програми лояльності на заході є: продуктовий супермаркет, банк, універсальний магазин, автозаправні станції, оператор мобільного зв'язку. Споживачі щомісячно витрачають 50-60 % своїх коштів у підприємствах вищезгаданого типу.

         Однією з найвідоміших коаліційних програм є ‘Air Miles Canada', яка була впроваджена в 1992 році. Партнерами цієї програми є більш ніж 100 підприємств, серед яких ‘Shell', ‘American Express', ‘Bank of Montreal', ‘Sobeys' та інші. У Великобританії користується великою популярністю програма лояльності мережі універмагів Tesco. Отримуючи клубну картку Tesco, учасник може отримувати бали за покупки в магазинах Tesco та в компаніях-партнерах програми. Також учасник програми може заробляти додаткові очки, якщо він користується при оплаті покупок Tesco Visa card. А в якості винагороди учасники програми можуть отримувати товари з Tesco безкоштовно або зі значними знижками. Картки Tesco має кожна третя британська сім'я. Серед інших найбільш відомих програм лояльності можна виділити такі як: ‘Nectar', створена супермаркетами ‘Sainsbury's', ‘Barclaycard', магазинами ‘Debenhams' та автозаправочними станціями ‘BP', російські «Малина» та «Много.ру», німецька ‘PayBack' та інші.

         Структура споживання товарів в Україні значною мірою орієнтована на придбання товарів першої необхідності і в меншій мірі предметів розкоші. Таким чином, українськими партнерами коаліційної програми лояльності можуть стати такі піприємства, як мережі торгівлі продуктами харчування, побутовою технікою та електронікою, парфумерією та косметикою, мережі автозаправних станцій та автосервісу, оператори стільникового зв'язку, підприємства ресторанного, туристичного та готельного бізнесу.

         Коаліційні програми лояльності в Україну тільки починають розвиватися. Об'єктивними передумовами їх появи і розвитку є масові масштаби застосування персональних комп'ютерів та мережі Інтернет, широке використання населенням платіжних електронних карт.

         Як і будь-які інші види програм лояльності коаліційні мають свої переваги та недоліки. До переваг коаліційних програм лояльності відносяться:

•·        Можливість визначення споживчих переваг, дійсної платоспроможності споживачів та їх профілю, що допомагає підприємству точніше формувати персональні пропозиції для своїх споживачів.

•·        Отримання додаткового ефекту від програми - залучення нових споживачів, обмін базою споживачів з іншими підприємствами-партнерами в той час, як при впровадженні індивідуальної програми підприємство може працювати тільки зі своїми споживачами.

•·        Відсутність конфлікту інтересів учасників програми. На відміну від інших видів програм лояльності, всі учасники зацікавлені у збільшенні кількості та вартості купівель товарів і послуг, отриманих у підприємствах-партнерах.

•·        Велика різноманітність форм заохочення. Оператор пропонує споживачам каталог призів, де учасник їх програми може вибрати, в залежності від своїх інтересів та кількості балів, будь-який подарунок: страховку, подорож, квитки в кіно, побутову техніку, автомобіль тощо.

         Популярність коаліційних програм щорічно зростає. Однак практика показує, що крім відчутних переваг, така співпраця має і свої недоліки: складність економічних взаємовідносин між учасниками програми, інтеграція зусиль у використанні бази данних споживачів, розбіжність напрямів діяльності учасників програми. Тому при вступі в коаліційну програму необхідно зрозуміти цільову аудиторію потенційних партнерів і оцінити, наскільки вона збігається з цільовою аудиторією вашого підприємства, чи дійсно споживачі партнерів можуть стати вашими покупцями і принести вам вигоду.

         Отже, можна зробити висновок, що коаліційна програма лояльності може стати ефективним маркетинговим інструментом залучення нових та утримання існуючих споживачів, побудови довгострокових відносин з ними.

Література:

1. Карасев Я. Коалиционные программы лояльности [Електронний ресурс] / Я. Карасев // Автомобильный сайт: программа содействия автомобилистам [сайт]. - Режим доступу до ст.: http://www.uacards.com/reviews2.html - Назва з екрану.

2. Галкина Д. Зачем нужны программы лояльности? [Електронний ресурс] / Д. Галкина // Научно-исследовательский институт автоматизированных компьютерных систем «Экотех»: [сайт]. - Режим доступу до ст.: http://ekotex.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=57 - Назва з екрану.

3. Зефирова Ю. Игры с покупателями [Електронний ресурс] / Ю. Зефирова // Бизнес-статьи - Поисковой портал КОМПАСС Украина: [сайт]. - Режим доступу до ст.: http://articles.kompass.ua/publ/33-1-0-921 - Назва з екрану.

4. Коалиционные программы лояльности [Електронний ресурс] // Центр финансовых технологий: [сайт]. - Режим доступу до ст.: http://www.cftgroup.com/cftgroup/products/coall-loyality.html - Назва з екрану.

e-mail: knteu@gala.net

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>