Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Студентка, Хачатрян Маріанна Арсенівна
Запорізький національний університет
БЕНЧМАРКІНГ ЯК МЕТОД УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ
В умовах ринкової економіки та розвитку міжнародної торгівлі усі підприємства та галузі економіки на зовнішньому і внутрішньому ринках повністю залежать від того, на скільки їх продукція або послуги відповідають світовим стандартам. Більшість підприємств мають за головну мету виробляти якісний продукт, завоювати ринок, перевершити конкурентів і отримати більший прибуток. Подібні завдання можна вирішувати самостійно, але існує і інший шлях - скористатися досвідом успішних компаній. Для цього існує бенчмаркінг.
Бенчмаркінг - це метод об'єктивного систематичного зіставлення власної діяльності з роботою компаній-лідерів (підрозділів своєї компанії), з'ясування причин ефективності бізнесу партнерів, організація відповідних дій для поліпшення власних показників та їх реалізація [1].
Дуже часто бенчмаркінг плутають з маркетинговою розвідкою або з конкурентним аналізом, тоді як бенчмаркінг більш пристосований до ринкових відносин та дозволяє детальніше розглядіти ті характеристики товару, які важливі для споживача. Бенчмаркінг - ефективніший метод, ніж просто збір інформації, який дозволяє виявляти можливості самовдосконалення, визначати об'єкти вдосконалення і стимулювати безперервність даного процесу в цілях підвищення конкурентоспроможності.
Використовуючи бенчмаркінг можна:
•1. Отримати можливість для компанії «побачити себе із сторони» - об'єктивно проаналізувати свої сильні і слабкі сторони.
•2. Спрямовано вивчати компанії - лідерів, визначитися із стратегічними орієнтирами для ліквідації відставання і виходу на провідні позиції.
•3. Набути нові ідеї як у виробничій сфері, так і у області збуту.
•4. «Тримати руку на пульсі» конкурентів.
•5. Перейти до планування на основі аналізу показників конкурентів.
Отже, головним принципом бенчмаркінгу є контроль конкурентів та орієнтація на кращий досвід , бо безпосереднє знайомство з чужим досвідом може служити невичерпним джерелом ідей.
Існує багато видів бенчмаркінгу - в основному вони залежать від маштабу та об'єкту дослідження (внутрішній, функціональний, загальний, глобальний тощо).
Розвиток бенчмаркінгу тісно пов'язаний із тим, як підприємства розуміють якість товару. Можно умовно виділити декілька етапів у зміненні розуміння та відношення підприємств до якості в процесі застосування бенчмаркінгу:
•1) інспекція - перевірка якості готової продукції (порівняння власної продукції із товарами конкурентів);
•2) посилення контролю (бенчмаркінг застосовується по усім ключовим сферам бізнесу, а не тільки якості);
•3) поява між фірмами та всередині них партнерських взаємовідносин та кооперації (стратегічний та конкурентний бенчмаркінг);
•4) перехід від стратегічного до глобального бенчмаркінгу (виникнення синергетичного ефекту в середині організації).
Щодо етапів проведення бенчмаркінгу можна виділити 4 основних:
•1. Взаємність. У бенчмаркінговому альянсі кожен партнер повинен мати гарантії з поводження інших і тільки повага до правил гри усіх учасників може гарантувати усім їм хороший результат.
•2. Аналогія. Оперативні процеси партнерів повинні бути схожими.
•3. Зміни. Ціллю бенчмаркінгу є встановлення того, чому існують відмінності за характеристиками і як досягти їх найкращого показника.
•4. Достовірність. Бенчмаркінг повинен проводитися на основі фактичних данних, точного аналізу та вивчення процесу, а не тільки на базі інтуїції [2].
Нова модель бізнесу, яка прийшла в компанії разом з бенчмаркингом сприяє формуванню системного мислення, якого досить часто не вистачає для більшості українських підприємств. Вигода бенчмаркетингу у тому, що цей метод допомагає уникати ті помилки, які були зроблені конкурентами або підприємствами інших галузей, що в результаті сприяє більш ефективному задоволенню потреб споживачів. Знання про методи роботи фірм - лідерів і потреб покупців, отримані в процесі бенчмаркетингу, стають важливою інформацією, необхідної для розвитку підприємства і забезпечення його конкурентоспроможності.
Література:
1. Рейдер Р. Бенчмаркинг как инструмент определения стратегии и повышения прибыли. - М.: РИА „Стандарты и качество". - 2007. - 248 с
2. Ашуєв А. Бенчмаркінг як інструмент антикризового управління підприємством // Актуальні проблеми економіки. - 2003. - №4. - С. 46-47.