XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Індюкова В.В., к.юр.н. Кофанов А.В. Історичні аспекти розвитку законодавства щодо обігу зброї у Великобританії

Індюкова В.В., науковий керівник к.юр.н. Кофанов А.В.

Київський національний університет внутрішніх справ

Історичні аспекти розвитку законодавства щодо обігу зброї у Великобританії

Витоки законодавства щодо обігу зброї у Великобританії сягають ХVI століття. Продовж віків воно змінювалось та вдосконалювалось і в наш час можна визначити як одним із найсуворіших.

Першою законотворчою нормою, яка мала на меті контроль щодо обігу зброї можна вважати виданий в 1508 р. королем Генрі VII акт про заборону використання мушкетів та самострілів без Вищого Королівського Дозволу.

І вже у 1515 р. король Генрі VIIІ видає «Акт для уникання стрільби самострілами та мушкетами». Тільки особи, які мали у власності 300 марок здобували право купувати самостріли та мушкети. Згодом у 1542 р. він же впроваджує мисливські ліцензій для осіб із власністю у 100 фунтів стерлінгів, а також враховано використання вогнепальної зброї злочинцями.

У 1549 р. король Едвард VI затверджує акт про заборону стрільби шротом. Та лише майже через 300 років видається ряд нормативних актів, які в тій чи іншій мірі обмежують обіг зброї, зокрема у 1824 р. «Акт про бродяжництво», який надавав право заарештувати будь-яку озброєну мушкетом, пістолем, тощо особу, що має намір вчинити протиправну дію. 1828р. та 1844р. - «Акт про нічне браконьєрство», 1831р. - «Акт про полювання на дичину», 1862 - «Акт про запобігання браконьєрству». Ці акти стосувалися використання вогнепальної зброї при полюванні на дичину і визначали використання зброї.

У 1870 р. вступає в дію «Акт про ліцензії на зброю», у зв'язку з чим була введена перша ліцензія «для тих, хто бажає носити зброю за межами свого дома». Але ліцензія мала фактично лише повідомний характер, а саме зберігання зброї дома ніяк не обмежувалось.

В 1903 році в Британії вийшов так званий "Pіstols Act". Він вводив нові обмеження, треба визнати, доцільні. Носити зброю заборонялося будь-кому, хто "drunken or іnsane" - "п'яниця або божевільний". А так само вводились ліцензії на зберігання дома зброї зі стволом коротшим, ніж дев'ять дюймів (≈22см). Вся інша зброя (карабіни, пістолети з довгими стволом та інше) можна було спокійно зберігати дома. Отримання ліцензії на носіння в той час було досить просто - фактично обіг зброї ставав вільним. До Першої світової війни в приватних руках в Англії налічувалось більше чверті мільйона тільки ліцензованої вогнепальної зброї.

Подія 16 грудня 1910 року (намагаючись зупини злочинні дії банди що мала вогнепальну зброю загинуло троє поліцейських а двоє були тяжко поранені, які в свою чергу були згідно англійської традиції  озброєні лише кийками) призвела до різкого обмеження обігу зброї.

В 1920 видається «Закон про вогнепальну зброю», перший ефективний законодавчий акт, що регулював загалом продаж використання та застосування вогнепальної зброї та амуніції до неї. В свою чергу "Акт про підтримку публічного порядку", прийнятий в Англії 18 грудня 1936 р., забороняв мати при собі зброю будь-якій особі, яка присутня на публічному мітингу або бере участь у публічній процесії. Винні у порушенні даної заборони могли бути засудженні до тюремного ув'язнення на термін до 3 місяців або до штрафу, що не перевищує 500 фунтів стерлінгів.

1937 р. видається новий так званий «Firearms Act», це новий Закон «Про вогнепальну зброю, який забороняє автоматичну зброю та вводить контроль за обігом пістолетів та гвинтівок, а в 1967 р. -  введені ліцензії для рушниць.

Новим етапом в розвитку законодавства було прийняття Закону «Про вогнепальну зброю» в 1968 році, який базувався на законі 1937 р. та об'єднав деякі вище зазначені акти, в ньому також встановлюється плата за ліцензію на мисливські гладкоствольні рушнці.

В 1969 р. затверджуються Правила «Про вогнепальну зброю (небезпечну пневматичну зброю)». Ними обмежувалась потужність пневматичної зброї, що не підлягала контролю як вогнепальна зброя.

В 1988 р. до Закону «Про вогнепальну зброю» 1968р. було внесено ряд змін та доповнень. Він запровадив нові класи забороненої зброї. Змінив визначення дробовиків, ввів офіційну деактивацію вогнепальної зброї, заборонив переробку деяких видів зброї. Запропоновано нову жорсткішу форму ліцензування, а також обов'язкове повідомлення про зміну власника мисливської гладкоствольної зброї.

З плином часу та інтеграцією до Європейського Союзу до закону вносились поправки, наприклад в1992р. дозволяється продовження терміну дії ліцензій на дробовики та іншу вогнепальну зброю, а також здійснено внесення Директиви Євросоюзу у законодавство Об'єднаного Королівства. Поправка набула чинності 1 січня 1993 і встановила мінімальні стандарти контролю для всіх членів Європейського Союзу, водночас надаючи окремим країнам право встановлювати суворіші закони при необхідності. Закон послаблював вплив Директиви Європейського Союзу, що включала в себе нетипову зброю та набої розривної дії.  В 1993р. видаються «Правила про вогнепальну ( пневматичну) зброю». Прийняті для врахування Директиви Європейського Союзу щодо нетипової пневматичної зброї.

В 1994р. вноситься ще одна поправка, яка створює нові обмеження щодо використання вогнепальної зброї чи імітацій (муляжів) зброї, що можуть спричинити насильство чи страх. Через деякий час накладається заборона на володіння більшістю ручної вогнепальної зброї (пістолети, револьвери та ін.).

Також необхідно звернути увагу на Закон «Про антисоціальну поведінку» 2003р., в якому забороняється розповсюдження (маркетинг, торгівля) всією зброєю пневматичної дії. Зброя, що знаходиться в обігу, повинна була пройти сертифікацію (ліцензування) або знищення без відшкодування.

Отож норми, що регулюють правові основи обігу вогнестрільної зброї в країні, викладені у Законі «Про вогнестрільну зброю» 1968 р. (переглянутий і доповнений у 1988 році) та Законі «Про вогнестрільну зброю» 1969 р. в Шотландії.

Література:

1. Біленчук П. Д., Кофанов А. В., Сулява О. Ф. Балістика: Дослідження вогнестрільної зброї. Криміналістичне вогнестрільне зброєзнавство: Підручник. - К.: BeeZone, 2003.

2. Марина Бауэр, Газета «Достижения» 01.01.2005

3. Tom Warlow.: Firearms, the Law, and Forensic Ballistics, Second Edition second Edition. -Routledge, USA, 2003.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>