XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Індюкова В.В. ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ СУДОВО-БАЛІСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В УМОВАХ ВІДСУТНОСТІ ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО ЗБРОЮ”

Індюкова Вікторія Володимирівна

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ СУДОВО-БАЛІСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В УМОВАХ ВІДСУТНОСТІ ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ЗБРОЮ"

Останнім часом у суспільно-політичному житті значної ваги набув так званий людський фактор. Зокрема, з прийняттям деяких нормативних актів, розширилися рамки законного самозахисту громадян України окремих професій від суспільно-небезпечних посягань на їх життя та власне майно. З урахуванням гуманізації окремих правомірних дій підрозділів органів внутрішніх справ під час несення служби та позаслужбовий час, з'явилися нові види зброї з характеристиками, які не вписуються в поняття норм ККУ, а іноді навіть протирічать їм.

Мова йде про зброю послабленої дії і боєприпасів до неї, іноді яку ще називають зброєю «несмертельної дії» або зброєю самозахисту. Тимчасова нейтралізація особи досягається головним чином за рахунок використання спеціального набою заводської (фабричної) зборки, які відповідають технічним умовам виробника. Дані набої, які зібрані на підприємстві у відповідності зі всіма вимогами технічних умов, володіють такою мінімальною уражаючою здатністю (питомою кінетичною енергією), яка не забезпечує достатнє ураження цілі. Внаслідок чого, дана зброя отримала назву «несмертельної дії» та не може бути віднесена до категорії вогнепальної.

Протягом останнього часу, у зв'язку з введенням в обіг такого виду зброї шляхом надання дозволів на право володіння певним категоріям громадян, в діяльності правоохоронних органів виник ряд труднощів, пов'язаних зі здійсненням контролю за обігом даної зброї та боєприпасів до неї. Труднощі пов'язані з тим, що окремі вироби, котрі офіційно заявлені виробником як пристрої для відстрілу набоїв несмертельної дії ті, що не є вогнепальною, за принципом дії підпадають під визначення даної категорії, так як в них присутні всі критерії вогнепальної зброї. Наприклад, великий попит серед населення мають такі пістолети як: «Zoraki», «Atmaka», «Kral», «Blow», які можна придбати майже безперешкодно за досить доступною ціною (від 750 грн).

Дані пістолети мають очевидну невідповідність між цільовим призначенням вказаним виробником і їх фактичними характеристиками та показниками. У зв'язку з цим виник так званий «подвійний стандарт» існування даної зброї в державі. З однієї сторони дана зброя нормами ККУ, Постановою № 3 Пленуму Верховного суду України від 26 квітня 2002 року та наказами дозвільної системи визнана як не вогнепальна, з іншої сторони результати досліджень фахівців в галузі зброєзнавства експертної служби МВС України свідчать про те, що дана зброя може бути віднесена до категорії вогнепальної, зокрема, керуючись методичним листом «Конструктивні особливості деяких пістолетів та револьверів виробництва Туреччини», схваленого координаційно-методичною радою ДНДЕКЦ МВС протокол від 23.10.2009 № 25.

Визначальним компонентом зброї «несмертельної дії» є спеціальний набій заводської (фабричної) зборки. Даний набій складається з капсульованої металевої гільзи, метального заряду (піротехнічної суміші або бездимного мисливського пороху) та снаряду сферичної форми (кулі), виготовленого з еластичного матеріалу (гуми або пластизолю). Комбінація виробником певних характеристик частин набоїв та зброї дозволяє змінювати швидкість польоту та питому кінетичну енергію снаряда. Підібране оптимальне співвідношення ваги кулі і метального заряду як основних компонентів, твердості матеріалу кулі і діаметру каналу ствола як додаткових факторів, дозволяє при проведені пострілів на мінімально дозволеній відстані отримати питому кінетичну енергію снаряду меншу за мінімальну порогову величину в 0,5 Дж/мм². Найменша, експериментально встановлена виробником відстань, складає 3,5 мм. Згідно технічних умов НВП «Еколог» та ТОВ «ЕРМА-Інтер» швидкість польоту кулі на відстані 3,5 м від дульного зрізу зброї повинна бути 300±20 м/с.

Таким чином, при використані патронів заводської зборки при стрільбі зі зразка «несмертельної зброї» на мінімально дозволену відстань у 3,5 м та не в заборонені ділянки тіла, у нападника не повинні виникати незворотні зміни в організмі. При використані вказаних набоїв з порушенням мінімальної дистанції пострілу або при стрільбі у заборонені ділянки тіла, можуть виникати тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості.

На даний час в обігу перебуває значна кількість пістолетних набоїв калібру 9 мм Р.А. саморобної зборки, що споряджені кулями «несмертельної дії». Балістичні показники даних набоїв не відповідають технічним умовам жодного виробника. Вказані набої виникли майже одразу після появи зразків зброї «несмертельної дії». Зборку вказаних патронів заперечує жодний офіційний виробник даного типу набоїв. Додатково виробники заявляють, що не відповідають за безпеку, цілісність та гарантійний термін роботи своєї продукції, якщо проводити з неї постріли патронами саморобної зборки.

Патрони саморобної зборки, як правило виготовляються з капсульованих гільз калібру 9 мм Р.А. заводського виробництва та кулею з еластичного матеріалу, або переспорядження шумових патронів з попереднім демонтажем пижа і спорядженням кулею з еластичного матеріалу.

Таким чином, оцінюючи уражаючі властивості набоїв саморобної зборки з маркуваннями вказаними можна зробити висновок про те, що застосування даних патронів навіть на дистанції дозволеній для використання набоїв даного типу, пов'язане з небезпекою ураження життєво важливих органів людини з спричиненням незворотних змін в організмі, зокрема спричинення проникаючих поранень.

Отже, для вирішення даних питань, вкрай важливим є розробка єдиних технічних та нормативних вимог до пістолетів та набоїв несмертельної дії з метою уніфікації їх виробництва всіма підприємствами виробниками та відповідно до цього закріплення даних вимог в єдиному Держстандарті; розробка відповідними відомствами дієвої та ефективної програми взаємодії правоохоронних органів по недопущенню ввезення із-за кордону невідповідних зразків, вилучення їх з обігу на території України; введення виробниками патронів «несмертельної» дії спеціальних маркувальних позначень, які б однозначно свідчили про тип снаряду, що використовується (шумовий, газовий, споряджений еластичною кулею).


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>