XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к. т. н., Швець Г. С. АНАЛІЗ КОНСТРУКТИВНО-КОМПОЗИЦІЙНИХ РІШЕНЬ ОДЯГУ ДЛЯ ВАГІТНИХ ЖІНОК

к. т. н., Швець Г. С.

Хмельницький національний університет

АНАЛІЗ КОНСТРУКТИВНО-КОМПОЗИЦІЙНИХ РІШЕНЬ ОДЯГУ ДЛЯ ВАГІТНИХ ЖІНОК

Аналіз каталогів одягу і журналів мод [1-4] показав, що моделям одягу для жінок у період вагітності приділяється недостатньо уваги. У невеликій кількості пропозиції для майбутніх матерів зустрічаються в спеціалізованих випусках зарубіжних журналів [1-2], а також в Internet-магазинах [3-4]. Як моделі для вагітних жінок в широкому асортименті представлені сарафани, сукні, блузи, спідниці, брюки, джинси, комбінезони, светри, пуловери тощо.

При проектуванні одягу для вагітних жінок використовуються традиційні силуетні форми: трапеція, прямий, овальний.

Великою популярністю, в силу своєї універсальності, функціональності і комплектності з іншими предметами одягу, користуються штани.

Однак, у зв'язку з особливостями фізіології вагітних жінок, на останніх термінах вагітності доводиться відмовлятися від класичних комбінезонів і брюк. Регулювання ступеня свободи в брюках і комбінезонах здійснюється завдяки наявності в бічному шві деталі у вигляді клину, на якій розташовується кілька рядів гудзиків.

Крій поясних виробів для жінок в період вагітності найчастіше характеризується наявністю кокеток або еластичних вставок. Лінія талії спереду зазвичай завищена.

Моделі плечового одягу для вагітних жінок пропонуються з різним покроєм рукава: вшивний, реглан, суцільнокроєний, комбінований.

За загальним виглядом конфігурації деталей переважають конструкції з прямокроєних деталей, рідше з кругових і клинів. Поперечні членування можуть бути по лінії талії, стегон або у верхній частині виробів у вигляді кокеток.

За конструктивним рішенням найбільш різноманітними є жакети і блузи. Зустрічаються блузи на кокетці, з підрізами, з рельєфами від лінії плеча або кокетки, без рельєфів і виточок, зі складками від лінії плеча або кокетки (підрізу), прямого або трапецієподібного силуетів. Різноманітність моделей досягається за рахунок використання різних вирізів горловини, видів комірів, покроїв рукавів, застосування різноманітних оздоблювальних і декоративних деталей, варіювання довжини тощо.

Досить часто в моделях використовується фігурне оформлення низу виробу, що дозволяє візуально приховати ефект піднімання пілочки при збільшенні виступу живота.

У зв'язку зі значною динамікою змінювання розмірних ознак пропонуються конструкції, розміри яких можна змінювати за рахунок регульованих застібок, запаху, еластичних вставок, складок, розрізів.

Формоутворення на животі здійснюється за допомогою конструктивних рішень, що дозволяють отримати об'ємну форму деталей в результаті їх повного або часткового членування (виточки, защипи, складки, конічне та паралельне розширення, кокетки, вставки, вільний покрій); а також за рахунок використання формувальних властивостей матеріалу, що забезпечує отримання об'ємної форми деталей за рахунок рухливості сітчастої структури тканини та еластичності матеріалу.

В роботі [5] розроблена класифікація раціональних конструктивних рішень (РКР) одягу для вагітних жінок і методика проектування модельних конструкцій з використанням РКР, що дозволяє скоротити час на конструкторську розробку і макетне опрацювання моделей

Для вирішення проблеми універсальності одягу та подовження термінів його експлуатації ряд авторів пропонують використовувати метод морфологічної трансформації як засобу розширення функціональності виробів [5, 6, 7].

Відповідно до класифікації, вперше запропонованої в роботі [7] і доповненої в роботах [5, 6], до основних принципів трансформації одягу відносяться: «розтягування - стиснення», «відділення - приєднання», «регулювання - фіксація», «згортання - розгортання», «зникнення - поява», «заміщення», «суміщення - вкладання», «орієнтація», «перестановка», «вивертання».

В роботі [5] представлена класифікація способів трансформації, регулювання і з'єднання елементів мобільної конструкції одягу для вагітних жінок. Під мобільним одягом розуміють трансформований виріб, що має рухому структуру, яка дозволяє змінювати розміри і форму виробу в процесі експлуатації.

Згідно ряду літературних джерел [8, 9, 10, 11], при проектуванні одягу на фігури, відмінні від типових, необхідно надати йому не тільки високих ергономічних, але й естетичних властивостей. Для цього використовуються прийоми корегування проблемних зон статури за допомогою зорових ілюзій. До таких зон відносяться частини тіла, що мають відхилення від типової статури.

Автори роботи [11] вважають, що головною особливістю проектування одягу для таких фігур, при обмеженій кількості застосовуваних для них форм, є пошук внутрішньої проробки моделі конструктивно-декоративними лініями, правильний вибір властивостей і кольору матеріалу, обробки тощо. Вибрані елементи композиції повинні бути гармонійними з ознаками габітусу і емоційно-психологічними ознаками особистості, що можливо досягти при використанні ілюзій зорового сприйняття.

Слід зазначити, що при проектуванні одягу, який забезпечує комфортний психофізіологічний стан жінок, необхідно приділяти значну увагу вибору кольору моделі виробу.

В результаті аналізу літературних джерел було встановлено, що на сьогоднішній день відсутня костюмологія про особливості проектування одягу для жінок в до-і післяпологовий період, а також практично відсутні рекомендації для проектування одягу для вагітних жінок з урахуванням особливостей зміни їх фізіології.

Отже, для вирішення проблеми універсальності одягу для жінок в ці періоди можливе використання методу морфологічної трансформації, що дозволяє змінювати розміри і форму одягу. Виявлено, що при проектуванні одягу для жінок в період вагітності необхідно використовувати прийоми корегування статури за допомогою ілюзій зорового сприйняття.

Література:

•1.     Burda, №8, 2002. - С. 88-91.

•2.     Burda, специальный выпуск, 2000. - 63 с.

•3.     http://www.babywelt.ru/.

•4.     http://www.mamaija.com/.

•5.     Малухина И.В. Разработка методов эргономического проектирования мобильной формы и конструкции социально-ориентированной одежды для женщин, ожидающих ребенка: дис....к.т.н. - Москва, 2003. - 210 с.

•6.     Акилова З.Т. Моделирование одежды на основе принципа трансформации (новые приемы разработки новых форм одежды): Учебное пособие для вузов. / Акилова З.Т., Петушкова Г.И., Пацявичюте A.A. - М.: Легпромбытиздат, 1993. - 200 с.

•7.     Шамухитдинова М.И. Разработка рациональных ассортиментных коллекций детской одежды и способов повышения ее долговечности для условий средней Азии: дис....к.т.н. - Москва, 1992. - 230 с.

•8.     Бескоровайная Г.П. Конструирование одежды для индивидуального потребителя: Учебное пособие. - М.: Мастерство, 2001. - 120 с.

•9.     Ермилова В.В. Моделирование и художественное оформление одежды: Учеб. пособие для студ. учреждений сред. проф. образования / Ермилова В.В., Ермилова Д.Ю. - М.: Мастерство; Издательский центр «Академия»; Высшая школа, 2000. - 184 с.

•10. Козлова Т.В. Моделирование и художественное оформление женской и детской одежды: Учеб. для сред. спец. учеб. Заведений / Т.В. Козлова, Л.Б. Рытвинская, З.Н. Тимашева. - 2-е изд., перераб. и доп. - М., Легпромбытиздат, 1990. - 320 с.

•11. Пирязева Т.В. Автоматизация конструирования плечевой одежды на нетиповые фигуры: дис....к.т.н. - Москва, 1999. - 138 с.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>