XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к. т. н., Швець Г. С. АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ТІЛОБУДОВИ ТА ФІЗІОЛОГІЇ ЖІНОК В ПЕРІОД ВАГІТНОСТІ

к. т. н., Швець Г. С.

Хмельницький національний університет

АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ТІЛОБУДОВИ ТА ФІЗІОЛОГІЇ ЖІНОК В ПЕРІОД ВАГІТНОСТІ

Найбільші зміни в організмі жінки в період вагітності відбуваються в матці. До кінця вагітності об'єм її порожнини збільшується більш ніж в 500 разів, що призводить до зміни розмірів і форми тіла. Під тиском зростаючої матки черевна стінка розтягується, прямі м'язи живота розходяться, живіт збільшується.

Вага тіла вагітної поступово зростає, що пов'язано з ростом матки і плода, відкладенням жиру, збільшенням грудних залоз, гіпертрофією м'язів, збільшенням загальної маси крові і збагаченням тканин водою. У перші три місяці маса тіла майже не змінюється, але деякі жінки худнуть на початку вагітності на 1-2 кг. Починаючи з четвертого місяця маса тіла збільшується в середньому на 350 г щотиждня. За час вагітності жінка збільшує свою масу в середньому на 12 кг [1]. Особливо помітне збільшення ваги відбувається в останню третину вагітності. Безпосередньо перед пологами збільшення ваги тіла припиняється; за три дні до пологів спостерігається падіння ваги в середньому на один кілограм.

Починаючи з шостого - восьмого тижня вагітності збільшуються, стають напруженими молочні залози. Більш активне збільшення розміру грудних залоз (на один, два розміри) відбувається при першій вагітності. При наступних вагітностях залози можуть збільшуватися тільки перед пологами [2].

По мірі збільшення об'єму матки змінюється постава вагітних жінок: поперек прогинається, груди виступають вперед, з'являється бажання відкинутися назад, щоб зрівноважити зміщений вперед центр ваги. Це відкидання тулуба назад досягається напруженням м'язів і збільшенням лордозу в поперековому відділі хребта. Під час вагітності у жінок спостерігається гранично лордотична постава [3].

У процесі прогресування вагітності спостерігається розширення грудної клітини, причому нижня її апертура збільшується вже на ранніх термінах вагітності, реберні дуги піднімаються, а нижній кінець грудини віддаляється від хребта. Надчеревний кут збільшується від 68° до 103° до кінця вагітності.

На форму живота істотно впливає величина ширини таза. При вираженому звуженні таза головка плоду в кінці вагітності не може вставитися у вхід тазу і стоїть високо над входом до початку пологів. Тому дно матки в кінці вагітності не опускається. Зростаюча матка не вміщається в черевній порожнині (яка при невеликому зростанні укорочена) і відхиляється від підребер'я вгору вперед. У першородних з пружною черевною стінкою утворюється гострий живіт, у інших - відвислий.

На думку багатьох авторів обхват і форма живота залежать від типу статури та ваги жінок, від положення і розмірів дитини, від стану стінок черевної порожнини. Міцні м'язи живота утворюють хороший пояс, що підтримує матку і не дозволяє їй падати вперед.

Серед вагітних жінок виділені три типи розмірів живота: невеликий (до 80 см), середній (81-90 см) і великий (91-100 см) при терміні 32 тижні і дві форми живота: округло-опуклий і грушоподібний.

У медичній літературі наведено середні і варіаційні дані по обміру тіла вагітних жінок. Аналіз літератури показав, що для цих цілей застосовують різну техніку і прилади, а отримані дані дозволяють судити про перебіг вагітності і про результат пологів.

Було проведено дослідження найбільш динамічних розмірних ознак: обхват талії, обхват на рівні виступаючої точки живота, обхват стегон без урахування виступу живота, обхват стегон з урахуванням виступу живота, поперечні і передньо-задні діаметри на рівні обхватів талії, живота, стегон. В результаті дослідження було визначено динаміка розмірних ознак жінок з інтервалом у часі кожен місяць і збільшення щомісячне і загальне. Зіставлення отриманих даних з дослідженнями медиків піддає сумніву відомості про незначну динаміку розмірних ознак.

У післяпологовий період відбуваються процеси зворотного розвитку в усьому організмі жінки, і особливо в статевих органах, тобто повернення їх до стану, в якому вони перебували до настання вагітності. Тривалість післяпологового періоду близько 6-8 тижнів. Зворотний розвиток матки і загоєння її внутрішньої поверхні закінчується до сьомому тижні післяпологового періоду.

З часом відбувається поступова нормалізація м'язів живота. Проте у деяких жінок черевна стінка не досягає після пологів колишньої еластичності і пружності, тому живіт залишається дещо збільшеним. До 6-8 тижня органи черевної та грудної порожнин, діафрагма приймають нормальне положення.

У зв'язку з тим, що анатомо-фізіологічні зміни протікають безупинно, дослідження їх впливу на конструктивно-композиційні рішення одягу повинні проводитися протягом всього до- і післяпологового періоду.

Встановлено, що на сьогоднішній день відсутня інформація, необхідна і достатня для проектування ергономічного одягу для жінок в до- і післяпологовий період. Важливим моментом для створення одягу, що забезпечує зручність в статиці і динаміці, є наявність необхідної інформації про розміри і форму тіла людини. Тому є актуальним розробка найбільш повної класифікації тілобудови вагітних жінок, що надасть достатню інформацію для проектування одягу.

Література:

1. Фролова О.Г. Гигиена беременной / Фролова О.Г., Николаева Е.И. - 2-е. изд. - М.: Медицина, 1989. - 61 с.

2. Малухина И.В. Разработка методов эргономического проектирования мобильной формы и конструкции социально-ориентированной одежды для женщин, ожидающих ребенка: дис. ... к.т.н. 05.19.04/ Малухина И.В. - М.: МГУДТ, 2003. - 210 с.

3. Медведєва Т.В. Конструирование женского платья на фигуры с различной осанкой / Медведєва Т.В., Булатова Е.Б., Коблякова Е.Б. - М.: Легпромбытиздат, 1993. - 180 с.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>