XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Канд. фармац. н. Вишневська Л.І., Пісковацький Ю.Г., докт. фармац. н. Георгіянц В.А., канд. фармац. н. Яковенко В.К.

Канд. фармац. н. Вишневська Л.І., здобувач  Пісковацький Ю.Г., докт. фармац.  н. Георгіянц В.А., канд. фармац. н. Яковенко В.К.

Національний фармацевтичний університет

РОЗРОБКА НОВИХ ЛІКАРСЬКИХ ПРЕПАРАТІВ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ БРОНХОЛЕГЕНЕВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Захворювання органів дихання є найпоширенішими у холодний період року. Зокрема, у Великобританії захворюваність гострим бронхітом (ГБ) серед осіб, старших 16 років сягає 44 випадків на тисячу людей за рік, причому 82% епізодів приходяться на осінньо-зимовий період. У Австралії у пацієнтів усіх вікових категорій  ГБ є п'ятою за частотою причиною звернення до лікарів загальної практики. Вважається, що пусковим фактором для виникнення гострого бронхіту є інфекція, але збудників удається ідентифікувати менше, ніж у 55% пацієнтів. У ході мікробіологічних досліджень мокротиння у амбулаторних хворих з ГБ у 8-23 випадках виявляли віруси, у 45% обслідуваних - типові бактерії (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis), y 0-25% - атипові бактерії (Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Bordetella pertussis). Серед неінфекційних причин виникнення ГБ найбільшої уваги надається інгаляції алергенів, палінню, вдиханню полюантів та ін. [1, 5, 6].

Для симптоматичної та патогенетичної терапії неспецифічних захворювань органів дихання, як правило, використовуються секретолітичні, секретокінетичні, протизапалювальні та бронхолітичні засоби. Важливу роль у лікуванні бронхолегеневих захворювань відіграють засоби рослинного походження. При їх вживанні до організму людини надходить цілий комплекс споріднених йому біологічно активних сполук. Офіційна та народна медицини з давніх-давен широко використовують солодку голу, алтею, фенхель, редьку чорну, шипшину, подорожник, хвощ польовий, деревій, вероніку лікарську, малину (ягоди та стебла), горобину та ін. [2, 3, 4].

На основі проведених технологічних досліджень екстракції комплексу лікарських рослин методами мацерації, перколяції і прискореної дробової мацерації ми одержали настойку складну «Бронхофіт» для лікування захворювань бронхолегевої системи. У якості екстрагента використовували спирт етиловий 40%, 60%, 65% та 70%. За вмістом екстрактивних речовин, суми флавоноїдів та полісахаридів встановили, що оптимальним за повнотою вилучення активно діючих речовин методом одержання настойки є метод перколяції; оптимальним екстрагентом - спирт етиловий 40%.

Оскільки під час екстракції 40% спиртом етиловим деякі з перелічених речовин містяться у залишкових кількостях (наприклад дубильні речовини, слизи, ефірні олії та ін.),  а також враховуючи біологічну активність препарату, ми вирішили стандартизувати настойку «Бронхофіт» за наступними показниками: ідентифікацією полісахаридів з використанням реакцій тотожності та ідентифікацією терпеноїдів і флавоноїдів методом ТШХ. Для ідентифікації наявності полісахаридів використовували якісну реакцію зі спиртом етиловим 96%, при додаванні якого до препарату надміру і нагріванні на водяній бані протягом 5 хвилин випадав аморфний об'ємний осад.

 

Література:

•1.     Пісковацький Ю.Г., Вишневська Л.І., Гергіянц В.А. // Український Вісник психоневрології. - Том 14, вип. 2 (47), додаток. - 2006. - С. 92 - 96.

•2.     Турищев С.Н. Фитотерапия. Москва, ACADEMIA, 2003. - 301 с.

•3.     Bringmann G., Messer K., Wolf K., Muhlbacher J., Grune M., Brun R.,
Luis A.  M. Phytochemistry. - 2002, 60. - P. 389 - 397.

•4.     Theiss B., Theiss P. The Family Herbal. - Rochester, Vermont: Healinq arts press, 1999. - 281 p.

•5.     Macfarlane J., Holmes W., Gard P., et al. Prospective studi of the incidence, aetiology and outcome of adult lower respiratory tract illness in the community. Thorax 2001; 56: 109-14.

•6.     Kinniry P.A. Acute bronchitis. In: Le Ro III V. Infectious diseases: hot topics. Philadelphia: Hanley&Belfus, Inc., 2004:55-61.

e-mail: lilya-vishn@rambler.ru (Лілія Іванівна Вишневська)


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>