XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

канд. психолог. наук, Лукомська С. О. ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СПІЛКУВАННЯ НА ІНТЕРНЕТ-ФОРУМАХ

кандидат психологічних наук, Лукомська С. О.

Інститут психології ім. Г.С. Костюка НАПН України

м. Київ

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СПІЛКУВАННЯ НА ІНТЕРНЕТ-ФОРУМАХ

У наш час активного розвитку та поширення інформаційних технологій, зменшується частка спілкування віч-на-віч, натомість зростає роль опосередкованої, особливо комп'ютером, комунікації. За кордоном вона вже стала провідною галуззю прикладної лінгвістики та визначається як комунікативні трансакції між двома чи більше комп'ютерами, об'єднаними у мережу (електронна пошта, чати, форуми). Дослідження спілкування, опосередкованого комп'ютером за кордоном зосереджені переважно на соціальних впливах різних комп'ютерних технологій, крім цього дедалі актуальною стає проблема вивчення соціальних мереж, створених в Інтернеті.

Для нашого дослідження ми обрали популярні в Україні веб-форуми, які мають велику кількість зареєстрованих учасників і охоплюють різні сторони повсякденного життя українців. Турправда (http://www.turpravda.ua/) - єдиний комплексний туристичний форум, присвячений відгукам про готелі, країни і туристичні фірми, оновлення відбувається щохвилинно, портал користується популярністю не лише серед українців, але й росіян і білорусів. Форум телеканалу СТБ (http://www.stb.ua/) - ресурс, популярний за рахунок різноманітних талант-шоу, на форумі представлені гілки проектів х-фактор, Танці з зірками, Танцюють усі, Україна має талант тощо. Форум м. Одеси (www.forum.od.ua) - найбільш інформативний серед міських форумів України, тут обговорюються питання суспільного та політичного життя України, дозвілля, туризм, кулінарія тощо. Свідченням популярності даного ресурсу є реєстрація на ньому жителів практично усіх міст нашої країни.

Метою нашого дослідження було вивчення гендерних і вікових особливостей спілкування на веб-форумах різної тематики, при цьому ми аналізували аватарки та підписи користувачів, тексти переписки, популярність тем, спостерігали за процесом комунікації та спілкувалися із користувачами різних Інтернет-форумів.

Загалом, веб-форум - це клас веб-застосунків для організації спілкування відвідувачів Інтернет-сторінок, за своїм значенням поняття відповідає традиційному визначенню «форуму» як заходу, що проводиться для розв'язання певних глобальних проблем, на кшталт тих, які вирішувалися на головних площах міст Давнього Риму.

Зазвичай Інтернет-форум має на меті обговорення певної теми, заданої надрукованої на сайті матеріалами (наприклад, діяльність фірми N на туристичному ринку України), але як свідчать наші спостереження, дискусії у мережі майже ніколи не дотримуються заданої теми, а лише опосередковано стосуються її. Зокрема нерідко обговорення учасників популярних нині талант-шоу перетворюється на взаємозвинувачення різних відвідувачів форуму.

За кількістю переглядів і коментарів найпопулярнішим серед міських форумів виявився форум м. Одеси. Найбільше користувачі обговорюють теми домоводства, здоров'я та медицини, туризму, стосунків між чоловіками та жінками. Активними форумчанами є жінки, які використовують аватарки із абстрактними малюнками, популярними також є домашні тварини, при цьому практично не зустрічаються власні фотографії. Більшість користувачів має власний підпис під коментарями, наприклад, «Між 34 і 35 роками я прожила 10 чудових років», «Почуття гумору - це вміння сміятися над собою». Стиль спілкування - доброзичливий, має переважно інформативний характер, учасники обговорюють події суспільного, політичного та особистого життя, просять порад і допомоги.

Туристичний форум Турправда присвячений аналізу роботи різних туристичних фірм, якості запропонованих ними послуг. Аудиторію даного ресурсу можна поділити на три категорії: туристи (зазвичай це новачки із мінімальною активністю, без аватарок), гіди, представники туроператорів (надають повну інформацію про себе, на аватарках міститься їхня власна фотографія) та тур агенти, які переважно є активними користувачами, використовують автарки із абстрактними зображеннями. Стиль спілкування на форумі - інформативно-пізнавальний, агресія та конфліктність властиві турагентам, які почасти сваряться між собою і не в зовсім коректній формі надають інформацію своїм потенційним клієнтам. На форумі спілкуються переважно жінки, середній вік користувачів 33 роки.

Цікавим для дослідження виявився форум телеканалу СТБ, оскільки зростання популярності талант-шоу, запропонованих даним каналом, позначилося  на масовості їх обговорення. Найбільше користувачі коментують шоу Танцюють усі, х-фактор і Танці з зірками. Теми ресурсу переважно присвячені учасникам шоу, ведучим і суддям. У 2010-2011 рр. шоу х-фактор було найбільш рейтинговим в Україні, відповідно форум даного проекту дуже насичений і потребує окремого аналізу. Користувачами форуму є не лише жінки, а й чоловіки, хоча частка жінок все ж таки значно більша, стиль спілкування інформативний, почасти конфліктний та агресивний, починаючи із негативних відгуків про виступ конкурента, до критики, нерідко гострої, окремих користувачів і гілки форуму в цілому, це зумовлено не в останню чергу конкурентним характером шоу. Імена форумчан вигадані, аватарки переважно із зображенням абстрактних осіб, ближче до середини проекту, коли глядачі визначаються зі своїми фаворитами, на аватарках зображуються саме учасники шоу, при цьому змінюється й характер спілкування на форумі: від інформативного до конфліктного часто із особистими образами. Підписи під коментарями зустрічають переважно у осіб із певним досвідом спілкування на даному форумі, наприклад «Усі фломастери різні», «Вивчай правила, аби знати як правильно їх порушити». Середній вік користувачів форуму 30 років.

Отже, веб-форуми сьогодні стали важливим джерелом отримання інформації та спілкування різних людей віком від 25 років, загалом середній вік осіб, зареєстрованих на даних ресурсах становить 32 роки. Натепер українці віддають перевагу розважальним форумам, їхніми користувачами є переважно жінки. У якості аватарів застосовуються в основному абстрактні люди, закритість форуму, обмеженість кола спілкування дозволяє учасникам розкривати свою особистість, вільніше розповідати про власне життя, родину, захоплення тощо. Стиль спілкування на форумах суттєво відрізняється у представників різної статі, якщо чоловіки оговорюють проблеми лаконічно (питання-відповідь).

Література:

•1.     Аватара / Религия: Энциклопедия / Сост. и общий ред. А.А. Грицанов. - Минск. : Книжный Дом, 2007. - С. 6.

•2.     Hara N. Content analysis of online discussion in the applied educational psychology course // Instructional Science. - 2000. - Vol. 28. - P. 115 - 152

•3.     Walther J.B. Computer-mediated communication: impersonal, interpersonal and hyperpersonal interaction // Human Communication Research. - 1996. - Vol. 19. - P. 50 - 88


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>