XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

канд. техн. наук, Мацієвська О.О., Грицик Х.С., Ткачук Я.В. ДООЧИЩЕННЯ ВОДОПРОВІДНОЇ ВОДИ В ПОБУТОВИХ УМОВАХ

Канд. техн. наук, доцент Мацієвська О.О., Грицик Х.С., Ткачук Я.В.

Національний університет "Львівська політехніка"

ДООЧИЩЕННЯ ВОДОПРОВІДНОЇ ВОДИ В ПОБУТОВИХ УМОВАХ

Результати досліджень останніх років свідчать, що бар'єрна роль традиційних споруд водопідготовки щодо більшості забруднювальних речовин (в силу різних причин) є незначною. Крім цього, під час транспортування вода зазнає вторинного забруднення в трубопровідних системах. Це знижує надійність систем водозабезпечення, а значить питна вода не завжди відповідає гігієнічним вимогам, які висуваються до її якості (табл.). В системі водопостачання відбувається розвиток мікроорганізмів, а надлишкове хлорування води не розв'язує проблеми. Наявність канцерогенів у питній воді - безпосередній результат її хлорування, яке вже багато років прийнято як основний метод дезінфекції.

Результати досліджень останніх років свідчать, що бар'єрна роль традиційних споруд водопідготовки щодо більшості забруднювальних речовин (в силу різних причин) є незначною. Крім цього, під час транспортування вода зазнає вторинного забруднення в трубопровідних системах. Це знижує надійність систем водозабезпечення, а значить питна вода не завжди відповідає гігієнічним вимогам, які висуваються до її якості (табл.). В системі водопостачання відбувається розвиток мікроорганізмів, а надлишкове хлорування води не розв'язує проблеми. Наявність канцерогенів у питній воді - безпосередній результат її хлорування, яке вже багато років прийнято як основний метод дезінфекції.Вимоги до деяких показників якості питної води

Показник Одиниця вимірювання Нормативи, 

не більше

Клас небезпеки
Запах ПР* 2 -
Каламутність НОМ
 • 0,5 (1,5)
 • *
 • -
  Колірність град. 20 (35) -
  Присмак ПР 2 -
  pH - 6,5-8,5 -
  Мінералізація загальна мг/дм3 1000 (1500) -
  Твердість загальна мг-екв/дм3 7 (10) -
  Сульфати мг/дм3 250 (500) 4
  Хлориди мг/дм3 250 (350) 4
  Мідь мг/дм3 1,0 3
  Марганець мг/дм3 0,1 3
  Залізо мг/дм3 0,3 3
  Хлорфеноли мг/дм3 0,0003 4

  Примітки: * - показник розведення (до зникнення запаху, присмаку);

 • - нефелометричні одиниці каламутності;
 • * - величини, зазначені в дужках, допускаються з урахуванням конкретної ситуації.

  Внаслідок вторинного забруднення, через низьку продуктивність очисних споруд, застарілість водопровідних мереж виникає потреба у додатковому очищенні водопровідної води. Цю проблему можна розв'язати встановленням різних типів компактних фільтрувальних систем локального очищення води в побутових умовах. Системи доочищення води повинні забезпечувати:

  •1. Очищення води від механічних домішок (іржа, завислі речовини, які спричиняють каламутність, колірність води тощо);

  •2. Пом'якшення води (зменшення вмісту солей твердості);

  •3. Знезалізнення води (зменшення вмісту заліза);

  •4. Дезодорація та дехлорування води, очищення від органічних домішок, поліпшення смаку.

  У склад побутової системи доочищення води входять картриджні фільтри з різноманітним завантаженням. Сучасні системи доочищення води здійснюють її багатоступінчасте очищення:

  1. Механічне очищення здійснюється за допомогою картриджів з намотаними на них поліпропіленовими нитками. Такі картриджі забезпечують видалення механічних домішок розміром від 5 мкм, затримують частинки піску, іржі, мулу та інші завислі речовини.

  2. Для пом'якшення води, зменшення її мінералізації, видалення важких металів, сполук заліза тощо використовуються картриджі, заповнені високоякісною йонообмінною смолою, зокрема катіонітом. Монодисперсна йонообмінна смола із гранул діаметром близько 0,2 мм, в також вузький фракційний склад дають змогу отримати сорбційне (йонообмінне) середовище з низьким гідродинамічним опором та високою кінетикою йонообмінних реакцій.

  3. Сполуки хлору ефективно видаляються за допомогою картриджів з гранульованим активованим вугіллям. Картридж з брикетованим активованим вугіллям видаляє механічні частинки розміром понад 1 мкм, залишкові сполуки хлору та хлорорганіки, органічні речовини природного походження тощо.

  4. Смак і запах очищеної води корегується за допомогою картриджів, завантажених високоякісним активованим вугіллям, наприклад, із шкарлупи кокосового горіха, з додаванням сполук срібла, що також забезпечує мікробіологічну стабільність води.

  Найвищий ступінь очищення води забезпечують зворотноосмотичні системи. Зворотноосмотична мембрана - 99%-вий бар'єр для мінеральних й органічних домішок, які містяться у воді та перевищують за розміром молекулу води. Отже, через мембрану проникають лише молекули чистої води, а домішки залишаються перед фільтром - мембраною.

  Нині існує значна кількість різноманітних фільтрів для доочищення водопровідної води в побутових умовах: типу in-line (монтаж у систему водопостачання, магістральний фільтр); типу "під мийку", фільтри з окремим краном для кухні, насадки для душу або на кран, фільтри-глечики. Широко поширені механічні предфільтри. Такі фільтри очищають воду від нерозчинних домішок і осаду (пісок, іржа), яких неможливо уникнути в будинках зі старими іржавими трубами. Використання предфільтра захищає від поломок пральну машину та сантехнічні прилади, робить комфортнішим приймання ванни тощо.

  Описані вище системи з різними фільтрами уможливлюють доведення показників якості водопровідної води до норм у побутових умовах.

  Література:

  1. ДержСанПіН. Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання: - Наказ Мінохорони здоров'я України № 383 від 23 грудня 1996 р.


  Залиште коментар!

  Дозволено використання тегів:
  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>