XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

канд. техн. наук, Василишин Я. В. ДЕЯКІ МІСТОБУДІВНІ ПРОБЛЕМИ м. ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА

канд. техн. наук, Василишин Ярослав Васильович

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

ДЕЯКІ  МІСТОБУДІВНІ  ПРОБЛЕМИ  м. ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА

      До 1962 року місто Івано-Франківськ було відоме як Станиславів українською мовою, польською - Stanislawow, російською - Станислав, німецькою - Stanislau, латиною - Stanislaopolis. Після Львова і Кракова він належить до найяскравіше забудованих і найпростіше утримуваних міст Галичини. Розташований Івано-Франківськ посеред красивої і родючої рівнини, перетятої двома Бистрицями - Солотвинською і Надвірнянською.

     Офіційні документи свідчать, що 21 березня 1662 року Станиславів одержав право на проведення ярмарків, а 7 травня - статус міста з Магдебурзьким правом. Згідно з опублікованим Указом Президії Верховної Ради УРСР 9 листопада 1962 року з нагоди 300-річчя Станіслава він був перейменований на Івано-Франківськ.

      Сьогодні ми втрачаємо обличчя міста, втрачаємо те, що Івано-Франківськ набував протягом уже більше 350 років. Плануємо зробити Івано-Франківськ культурно-туристичним центром. Але що ми будемо показувати туристам, якщо втратимо наш історичний центр. Бо ж сьогодні в ньому з'являються висотні будинки, які спотворюють фасад історичної забудови. Івано-Франківськ - європейське місто, яке має свій неповторний вигляд, але якщо ми будемо його забудовувати так, як це робиться сьогодні, то що залишиться майбутнім поколінням.

      Влада поступово втрачає контроль над процесами, що відбуваються на території міста. Сьогодні можна будувати, де захочеш, що захочеш і як захочеш. При цьому нас утішають, що ринкові відносини, ринкова економіка все розставить на свої місця. Але у всіх цивілізованих країнах світу управління містобудівними процесами знаходиться в руках держави, і ці процеси, безперечно регулюються державою. І ми маємо право вимагати від нашої влади завершення розробки і опублікування генерального плану розвитку міста, тому що сьогодні продовжується хаотична забудова міста, продаються земельні ділянки, які активно забудовуються без врахування пріоритетних потреб міста. При цьому порушується система забудови, порушується її інфраструктура. Це приводить до того, що забудовуються ті ділянки, на яких попередні задуми проектувальників з врахуванням потреб міста вже не можуть бути реалізовані.      Між містобудівною, землевпорядною та іншими сферами діяльності існує невідрегульоване у правовому та професійному відношенні поле. До характерних проблем Івано-Франківська слід віднести:

       появу конфліктів у землекористуванні в межах міста та зон його впливу в умовах зміни систем землекористування та землевласності. Міська влада розглядає приміські території як резервні для розвитку міста та міської інфраструктури, а влада прилеглих адміністративних районів намагається самостійно формувати земельну політику на цій території;

       погіршення структури функціонального використання приміських територій, нерегульоване розповзання процесів урбанізації і неконтрольована зміна складеної системи розселення та землекористування;

       погіршення екологічної ситуації в місті через зростання неконтрольованих навантажень на природні комплекси, подрібнення природного каркасу території, ускладнення природоохоронної роботи в результаті збільшення кількості землекористувачів.

      Виділяються також проблеми транспорту та об'їзних доріг; збереження історичного середовища; червоних ліній; районів індивідуальної забудови різного періоду; самовільного та незавершеного будівництва, інженерних мереж тощо.

      Нижні поверхи будівель нині шалено розхапує малий і не тільки бізнес (крамниці, офіси, перукарні, салони, кнайпи), території старих стін розпадаються на різновеликі, переважно яскраві клапті, кожен власник сам собі пан щодо архітектурних рішень.

      Спостерігається будівельний бум, в процесі якого здійснюється нове будівництво або перебудова існуючих будівель в історичному цінному міському середовищі. Зазвичай це супроводжується ущільненням забудови і збільшенням її поверховості: будуються нові висотні будівлі або добудовуються додаткові поверхи на існуючі жилі будинки.

      Ущільнення і збільшення поверховості забудови змінює не тільки архітектурне обличчя міста, але й суттєво впливає на показники його мікроклімату, зокрема на провітрювання (аерацію) існуючих вулиць і житлових будівель.

      Розпочинаючи нове будівництво в існуючій забудові або реконструкцію будівель необхідно забезпечити вимоги з інсоляції, природного освітлення, провітрювання та ін. показників території забудови і приміщень житлових будівель. Тобто, розробляючи проект нового будівництва або реконструкцію будівель в центральній частині міста, необхідно оцінити вплив вибраних архітектурних рішень на степінь провітрювання вулиць і дворів існуючої забудови і при необхідності скоригувати ці рішення.

      Необхідно відмітити, що в переважній більшості проекти реконструкції і нового будівництва в центральній частині міста не містять такої оцінки архітектурних рішень, хоча й передбачають збільшення поверховості існуючої забудови. 

      Один з резервів розвитку міста - території в промислових зонах на місці об'єктів, що не працюють, але займають велику територію. Так, ці райони не престижні. Але житло в них буде дешевше і доступніше тим, про кого і не згадують будівельники елітних палаців. Малозабезпечені івано-франківці, молоді сім'ї в переважній більшості просто не можуть розраховувати на зведення власного житла. А воно ж повинно будуватися для всіх категорій громадян, з різним рівнем цін.

      Прикро що місто тратить обличчя за наявності добрих будівельних фірм, талановитих архітекторів.

      В Івано-Франківську замість піклування про унікальний історико-культурний спадок проходить тільки перерозподіл міського майна і земельних ділянок, часто у випадкові руки. Переважно зараз кожна будівля проектується окремо, ніби вона повинна здійматися у безлюдному місці. І з кожним роком лице міста стає менш впізнавальним.

      Одною із важливих проблем міста є обмеженість територій і тому нагальним є питання, куди розвиватися місту.

      Але те, що ми сьогодні бачимо, дуже погано і болісно відбивається на перспективі нашого міста. Якщо ми сьогодні не будемо берегти історичний центр, не будемо слідкувати за тим, щоб він не руйнувався через безгосподарність і безграмотну експлуатацію, то ми втратимо Івано-Франківськ, і тоді ні про який розвиток туризму в нашому місті мріяти не прийдеться.

      Місто не може зберегти історичну спадщину, створити необхідний комфорт для туристів - розвантажити центральну частину від транспорту та розширити пішохідні зони. Територія як ресурс є незначною. Високощільно забудована центральна частина міста. Таким чином, значних територіальних ресурсів як у межах міста, так і в його центральній частині, які можна було б використати як ресурс для розв'язання проблем та розвитку міста, Івано-Франківськ не має.

      У зв'язку з цим постає завдання територіального розвитку міста та розширення його загальноміського центру.

     Але, не дивлячись на всі проблеми та побоювання втратити старовинну частину міста, ви легко впізнаєте історичний центр міста за рештками фортечного муру, колегіатою, за ратушею, центральноєвропейською Ринковою площею, за сецесійними віллами вздовж Липової алеї та конструктивістськими кам'яницями, церквами: греко-католицькою, римо-католицькою, вірменською, лютеранською, синагогою з чотирма банями в мавританському стилі.

      Центральна старовинна частина міста зазанала глобальної реконструкції, помолодшала і погарнішала, а розташування міста біля географічного центру Європи відкриває неймовірний потенціал для розвитку та пропонує багатообіцяючі можливості для міжнародних контактів і співпраці в сферах економіки, культури та туризму.

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>