Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Кандидат економічних наук Гринчишин Ярослав Миколайович
Львівський національний аграрний університет
Специфіка сільськогосподарської діяльності полягає в управлінні з боку підприємства процесом біологічної трансформації живих рослин або тварин у сільськогосподарську продукцію чи в додаткові біологічні активи. Враховуючи зазначені особливості галузі та існування міжнародного стандарту 41 „Сільське господарство”, Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України розроблене Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» (далі П(С)БО 30), яке затверджене 18 листопада 2005 року та введене в дію з 1 січня 2007 року [1].
Враховуючи вимоги даного стандарту Міністерством фінансів України розроблений проект Методичних рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, який був опублікований в шостому номері журналу „Облік і аудит в АПК” за 2006 рік.
Проблема застосування П(С)БО 30 "Біологічні активи" стала ключовим питанням обговорення на ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи" організованій Федерацією аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України на базі Інституту аграрної економіки УААН 19-20 жовтня 2006 року. Резолюції конференції, а також інші пропозиції були враховані при подальшому вдосконаленні Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, які затверджені наказом Міністерства фінансів України № 1315 від 29 грудня 2006 року [3].
Впровадження П(С)БО 30 зумовило зміни у Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій, формах звітності підприємств, що було враховано в Наказі Міністерства фінансів України № 1176 від 11 грудня 2006 року [2].
Наказом Міністерства фінансів України від 21 лютого 2008 року № 73 затверджені Методичні рекомендації щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів затверджені наказом Міністерства аграрної політики України від 21 лютого 2008 року № 73, тобто більше ніж через рік після введення в дію П(С)БО 30 [4].
Враховуючи відсутність конкретної методики, яка б регламентувала порядок оцінки біологічних активів, Міністерство аграрної політики 23 травня 2008 року опубліковано проект Методичних рекомендацій щодо оцінки сільськогосподарської діяльності [5].
Таким чином, П(С)БО 30 при введенні в дію не було достатньо забезпечене відповідними нормативно-методичними актами, які б деталізували порядок його практичного застосування.
Література:
1. Біологічні активи: положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30. Затверджене наказом Мінфіну України № 790 від 18.11.2005 р. // Облік і фінанси АПК. 2006, № 6, с. 4-8.
2. Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку. Затверджені наказом Мінфіну України № 1176 від 11.12.2006 р. // www. nau. kiev.ua.
3. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів. Затверджені наказом Мінфіну України № 1315 від 29.12.2006 р. // www. nau. kiev.ua.
4. Методичні рекомендації щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів в сільськогосподарських підприємствах. Затверджені наказом Міністерства аграрної політики України від 21 лютого 2008 р. № 73. // www/ search.liga.net.
5. Проект Методичних рекомендацій щодо оцінки сільськогосподарської діяльності // www.minagro.kiev.ua.