XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Карацева І.Ю. СТАН ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЩОДО ЙОГО ПОКРАЩЕННЯ

Карацева Іланда Юріївна

Національний аерокосмічний університет

ім.М.Є.Жуковського «Харківський авіаційний інститут»

СТАН ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЩОДО ЙОГО ПОКРАЩЕННЯ

Гідне місце в глобальній економіці може посісти лише країна, яка здатна забезпечити якісне життя своїм громадянам. Виникає питання, за якими саме параметрами визначити рівень якості життя в країні. Одним з найважливіших показників розвитку економіки та рівня трудової активності громадян прийнято вважати валовий внутрішній продукт (далі - ВВП), який характеризує кінцевий результат виробничої діяльності економічних одиниць-резидентів в сфері матеріального та нематеріального виробництва.

Минулого року в рейтингу європейський країн за рівнем ВВП на душу населення з урахуванням паритету купівельної спроможності - різниці цін на окремі товари та послуги в різних державах - Україна опинилась на третьому з кінця місці з ВВП, рівному 7,8 тисячі доларів. Найзаможнішою країною Європи став Люксембург, ВВП на душу населення в цій країні складає майже 80 тисяч доларів. Такий високий показник пов'язаний з присутністю в країні великої кількості іноземних працівників. Вони працюють на економіку Люксембургу, але в той же час не являються його резидентами. Найбіднішою країною Європи стала Молдова. ВВП на душу населення в цій країні - 2,56 тисячі доларів. Молдова - єдина країна в світі, де грошові перекази остарбайтерів складають 35% ВВП - це більше, ніж всі зарплати, держбюджет та весь експорт. Але не дивлячись на бідність, Молдова поступається Україні за індексом політичної нестабільності, який свідчить про серйозність політичних загроз для країни, при цьому ситуація продовжує погіршуватись.

Рейтинг країн за рівнем життя також неоптимістичний. В 2006 році ВВП України складав 6,394 тисячі доларів, прогнозована тривалість життя громадян - 66,1 років, а індекс доступності освіти в учбових закладах всіх ступенів - 85%. Сусідні країни випереджають нас за всіма показниками відповідно. Білорусь мала ВВП, рівний 6,97 тисяч доларів, тривалість життя - 68,2 років, індекс доступності освіти - 88%. ВВП Польщі складав 12,974 тисячі доларів, тривалість життя - 74,6 років, індекс доступності освіти - 86%. В 2008 році ситуація не покращилась, Україну все ще випереджають вищезгадані країни.

Міжнародне порівняння за різноманітними критеріями, яке виконується загальновизнаними світовими рейтинговими агенціями і міжнародними організаціями є дуже корисним, оскільки стимулює використання наукового аналізу на національному рівні. Країни намагаються не лише визначити своє місце в світовій економіці, а і зрозуміти тенденції розвитку економіки своїх регіонів. Україна не є виключенням.

Для виправлення ситуації, що склалася на даний момент, варто замислитися над тим, стратегія розвитку якого з більш успішних сусідів нам підходить. Російська модель розвитку не є придатною для України, оскільки не можна порівняти наші енергетичний та ядерний потенціали. Також не підійде білоруський шлях, бо через політичні негаразди так і не встановлені вигідні партнерські стосунки з російською владою. Звернемося до західних країн, таких, як Румунія та Польща. Вони є членами ЄС та орієнтуються на європейську економіку у своєму розвитку. Пострадянський менталітет українців поєднуються з амбіціями європейського рівня. В світовому рейтингу конкурентоспроможності країн, при складанні якого аналізувалися внутрішній стан економіки (ВВП, рівень збереження та інвестицій, економічний зріст), привабливість країни для іноземних інвесторів, показники світової торгівлі, зайнятості та рівня цін, Україна займає 54 місце, поступаючись вже згаданим раніше Росії, Румунії та Польщі.

Для досягнення кращого положення необхідно подолати непропорційний розвиток регіонів, поступово узгоджувати правові та економічні аспекти розвитку за зразком ЄС, зробити законодавство більш прозорим, спрямувати на боротьбу з корупцією не лише слова, а й дії. Необхідно провести реформи, які допоможуть полегшити розвиток бізнесу, спростити та покращити законодавство в сферах, які стосуються бізнесу. Потрібно змінити процедуру отримання ліцензій та кредитів, врегулювати зовнішньоторгові операції та виконання контрактів, зменшити податковий тиск і спростити процедуру сплати податків, та, що дуже важливо, захистити права інвесторів. Економіка України дуже страждає через недостатній приток інвестицій, що гальмує розвиток туризму і ін.

Представники Міністерства економіки України вважають, що падіння ВВП у 2009 році становить 10-12%, та, враховуючи позитивні тенденції в економіці, прогнозують зріст ВВП у 2010 році на 3,7%. Однак, у Всесвітньому банку за підсумками року очікують падіння ВВП на рівні 15%, у МВФ - на рівні 14%. Тож, зріст ВВП України в 2010 році за підрахунками Всесвітнього банку не перевищуватиме 1,5%. Зважаючи на нестабільну політичну ситуацію, значне погіршення багатьох економічних показників, прогноз Всесвітнього банку виглядає реалістичнішим, ніж прогноз Міністерства економіки, яке очікує на сумарний зріст ВВП у 2011-2012 роках рівний 7-9%.

Наведені приклади повинні зумовити концентрацію зусиль влади та бізнесу на вирішення першочергових проблем держави.

Література:

1. www.ukrstat.gov.ua

2. imf.org

3. rating.rbk.ru

e-mail: pgstudentuniver@rambler.ru

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>