XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Кашперський В.П. “ЩЕДРИК”: З УКРАЇНИ ДО АМЕРИКИ.

Рубрика: Історія

Кашперський Володимир Петрович,

здобувач КНПУ імені М.П.Драгоманова

"ЩЕДРИК": З УКРАЇНИ ДО АМЕРИКИ

У музичному житті м.Києва 1917-1920 рр. - у добу творення незалежної української держави - відбулися кардинальні зрушення, викликані відродженням морально-духовних засад національної свідомості, котрі дали поштовх для розвитку інтелектуального потенціалу народу та потяг до підвищення рівня професіоналізації освіти й культури. Стрімкий процес відчуття національного у суспільстві спричинив потужний сплеск духовно-естетичної, культурно-просвітницької діяльності демократично налаштованої інтелігенції.

Одним з визначних діячів українського національного, культурного руху першої половини ХХ століття був Олександр Антонович Кошиць (1875-1944 рр.) - видатний хоровий диригент, учений-етнограф, талановитий педагог, композитор, послідовний пропагандист творів українських композиторів через свою концертну практику. Однією з найяскравіших подій у концертному житті України передреволюційного часу стали хорові концерти обрядових пісень („Веснянки", „Колядки")1.

В одному з таких концертів 25 грудня 1916 р. в м.Києві О.Кошиць, керуючи хором Київського університету, відкрив Україні маловідомого на той час українського композитора М.Леонтовича, виконавши його обробку для хору дохристиянської щедрівки „Щедрик"2.

В 1919 р., за дорученням Голови Директорії С.Петлюри та Міністерства народної освіти УНР з метою популяризації в країнах світу незалежної соборної - України та творчих досягнень українського народу, О.Кошиць терміново організовує Українську республіканську капелу і того ж року виїжджає у велике турне. Капела під керівництвом О.Кошиця здобула велику славу. Вона концертувала з великим успіхом по Європі від лютого 1919 р. до липня 1920 р. З поразкою українського державотворення в 1921 р., колектив реорганізувався в Український національний хор. Виступи хору в Європі, Північній та Південній Америці з ентузіазмом сприйняли як широка громадська аудиторія так і музична критика. О.Кошиць популяризував українську церковну й народну музику в середовищі культур та познайомив світ з ім'ям та творчістю М.Леонтовича , а саме з його геніальним  „Щедриком".

Капела співала багато творів але саме  „Щедрик" став своєрідним символом України. А з плином часу навіть і засвоїлась багатьма іноземними культурами як власні інтонети3. В листі до президента України В.Ющенка Ю.Олійник професор Колумбійського університету, композитор, член Національної спілки композиторів України зазначає: „Однією з найважливіших подій був виступ хору Олександра Кошиця в Нью-Йорку в 1922 р. Тут вперше був виконаний „Щедрик" М.Леонтовича, маленьке українське диво, що розійшлося по всіх континентах. Настільки сподобалася ця пісня американцям, що в 1936 р. Пітер  Виговський створив американський текст, і дотепер американські хори, професійні й непрофесійні, співають цей твір як колядку на різдво"4.

Завдяки популяризації О.Кошицем української пісні по всьому світу, тільки в США „Щедрик" мав 600 редакцій і 50 видань на грамплатівках упродовж 1950-1974 рр. та донині використовується у різних народів Європи і Америки у святах новорічної обрядовості.

 

Література:

1. Історія української музики в 6т.: - К.; 1989-1992. - Т.1-4.

2. Історія міст і сіл Української РСР. Вінницька область. - К.: УРЕ, 1972. - С.471.

3. Леонтович М.Д. Збірка статей та матеріалів. - К.; 1947. - С.100.

4. Олійник Ю. Лист до президента України В.Ющенка. (недатований)


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>