XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.б.н., Гончаренко Я.В., Олексенко В.В. РІЗНОМАНІТТЯ РОСЛИН-ІНСЕКТИЦИДІВ У ДЕЯКИХ РАЙОНАХ ХАРКІВСЬКОЇ ТА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ

к.б.н., Гончаренко Я.В., Олексенко В.В.

ХНПУ імені Г.С. Сковороди

РІЗНОМАНІТТЯ РОСЛИН-ІНСЕКТИЦИДІВ У ДЕЯКИХ РАЙОНАХ

ХАРКІВСЬКОЇ ТА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ

Щоденне вивчення рослинності показує, що непридатних в господарстві людини рослин дуже мало. Було здавна підмічено, що серед рослин є багато видів, які виявляються корисними для саду та городу - вони активно борються з багатьма шкідниками рослин. Так, відомо, що 30-50% урожаю сільськогосподарських культур утрачається внаслідок життєдіяльності 160 видів бактерій, понад 600 вірусів, 8000 фітопатогенних грибів, 3000 комах і 2000 видів бур'янів [1]. При широкому використанні хімічних методів захисту виникають пестицидорезистентні форми в популяціях шкідників і фітопатогенів, у багатьох випадках пестициди проявляють біоцидну дію на корисну біоту. Але, чимало садівників на своїх ділянках вирощують серед кущів смородини та агрусу часник і цибулю. Фітонциди цих рослин захищають ягідники від брунькового кліщика. Висаджені у рядках агрусу та смородини томати відлякують пильщика та вогнівку. На грядки суниць часник «не допускає» слимаків та деяких інших шкідників. Дослідним шляхом встановлено, що нагідки, висіяні у міжряддях, рятують суницю від нематоди. Звичайно, застосування таких заходів на дає 100% результат захисту. Нажаль, питання застосування екологобезпечних альтернативних засобів захисту сільськогосподарських культур від хвороб є маловивченим і тому, зазначена тема досі є актуальною.

Матеріал досліджень був зібраний у Краснолиманському районі Донецькій області та в Зміївському районі Харківської області протягом 2008-2010 років. Було досліджено, загербаризовано і сфотографовано 45 видів рослин-інсектицидів. Нами використовувались методи маршрутних екскурсій, збору рослин, гербаризації, фотографування, визначення, екологічного аналізу, геоботанічні методи та камеральні. Всі види, що досліджувались відносяться до трьох відділів: Плауноподібні (Lycopodium clavatum L.), Хвощеподібні (Equisetum arvense L.) та Покритонасінні (Дводольні - 40 видів і Однодольні - 3 види). Відмічено види з 26 родин та 40 родів. Аналіз виявленого флористичного складу показав, що за видовим різноманіттям дані області майже не відрізняються - виключенням є Lycopodium clavatum L., котрий був знайдений нами тільки у Зміївському районі. Вісім родин є провідними і серед них можна виділити Asteraceae (24%), Apiaceae та Solanaceae (по 6% видів). Аналіз життєвих форм за класифікацією К. Раункієра показав, що серед досліджених видів є представники п'яти типів життєвих форм, серед котрих 38% гемікриптофітів (Chelidonium majus L.) та 22% криптофітів (Urtica dioica L.). По відношенню до світла зустрічаються геліофіти - 82%, тіньовитривалі - 16% та сціофіти - 2% (наприклад, Asarum europium L.). По відношенню до вологи було виявлено: мезофіти (74%), гігрофіти (24%), ксерофіти (2%). Такий розподіл за відношенням до екологічних факторів пояснюється тим, що найчастіше рослини-інсектициди зростають на луках, полях, у садах, вздовж берегів водойм. Нами були проведені геоботанічні дослідження із закладанням пробних ділянок за загальноприйнятими методиками. На суходільних луках в околицях с. Гайдари Зміївського району Харківської області (10 ділянок) та у с. Лозова Краснолиманського р-ну Донецької області (10 ділянок). В першому випадку рослини-інсектициди становили 17% від загальної кількості видів, а в другому - 20%. Таким чином, можна зробити висновки, що рослини із інсектицидними властивостями у Харківської та Донецької областях є досить поширеними в багатьох фітоценозах і, так як, серед них бур'яни становлять 15%, можуть використовуватись для виготовлення інсектицидних препаратів.

Література:

•1.     Гуленко А.Т. Биологический метод - в производство // Защита растений. - 1988. - №9. - С. 4-8.

Email: janina6962@gmail.com


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>