XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.е.н. доц.. Моргунова Т.І, Миськів І.О. ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ON-LINE ТОРГІВЛІ: ПЕРСПЕКТИВИ ЇЇ РОЗВИТКУ

к.е.н. доц. Моргунова Т.І.,  Миськів І.О.

Херсонський національний технічний університет

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ON-LINE ТОРГІВЛІ: ПЕРСПЕКТИВИ ЇЇ РОЗВИТКУ

Розвиток сучасних інформаційних технологій та мережі Інтернет спричинили поширенню поняття «On-line Торгівля», яке тягне за собою ряд особливостей.

Спеціального нормативного документа, який би повністю регламентував торгівлю через інтернет-магазин, немає. Отже, інтернет-торгівля регламентується тими самими документами, що й інші види торгівлі.

Насамперед зазначимо, що переважно через інтернет-магазини здійснюються продаж товарів та надання торговельних послуг кінцевому споживачеві. Тому такий вид діяльності належить до роздрібної торгівлі..

Слід зауважити, що інтернет-магазином є спеціалізований сайт в Інтернеті, на якому розміщується інформація про товари та проводиться замовлення товару. Водночас товари, що пропонуються для продажу на цьому сайті, знаходяться на складі торговельного підприємства, яке здійснює цю торгівлю. [2]

Торгівля відбувається так. Відвідувач сайта магазину обирає товар із запропонованого, замовляє та оплачує його, після чого товар доставляється відвідувачу-покупцю. Отже, торгівля в інтернет-магазині має такі основні елементи: вибір товару, замовлення, оплата та доставка

Зайшовши на сайт, зі списку запропонованих товарів відвідувач обирає той, що сподобався, і «кладе» його до віртуального кошика. Це ознайомлювальний етап, на якому будь-які юридичні взаємовідносини між магазином та відвідувачем не виникають.

 Обравши товар, відвідувач переходить на сторінку сайта, де розміщено бланк замовлення на доставку товару. Форму такого бланка кожен магазин розробляє самостійно. При цьому слід врахувати, що заповнене, надіслане продавцю і підтверджене ним замовлення виконуватиме функції договору між продавцем (магазином) та покупцем (відвідувачем) і матиме юридичні наслідки - обов'язок продавця поставити товар і обов'язок покупця оплатити товар.

Заповнивши безпосередньо на сторінці сайта бланк замовлення, відвідувач-покупець надсилає його продавцю (інтернет-магазину). Отримавши його, продавець може зажадати додаткового підтвердження замовлення, наприклад, зв'язавшись з покупцем по телефону тощо.

Після цього замовлення надходить у роботу - замовлені товари разом з товаросупровідними документами надсилаються покупцю.

Найпоширенішими розрахунками оплати при торгівлі через інтернет-магазини є безготівковий та готівковий.

При безготівковому розрахунку після оформлення замовлення на доставку товару покупець отримує рахунок на оплату. Рахунок роздруковується покупцем прямо з сайта інтернет-магазину чи після отримання на власну електронну адресу. Покупцю залишається оплатити рахунок, перерахувавши кошти за товар з власного банківського рахунку на банківський рахунок продавця. Здебільшого безготівковий розрахунок використовується при передоплаті замовленого товару.

Готівкою покупець розраховується в момент отримання товару від кур'єра продавця у себе вдома (якщо покупець - фізична особа) чи в приміщенні офісу (для юридичних осіб), або в офісі продавця.

Застосовують, як правило, один з трьох варіантів доставки:

•·  отримання товару в офісі продавця;

•·  кур'єрська доставка;

•·  доставка поштою.

 

Слід відмітити особливості бухгалтерського обліку. Слід виокремити два облікових об'єкти: власне інтернет-магазин і торговельні операції. Інтернет-магазин є спеціалізованим сайтом. Як і для інших сайтів, утримання сайта магазину вимагає певних витрат на:

 - придбання (розробку) сайта. Якщо при цьому авторські права переходять у власність замовника, веб-сайт відображається в податковому й бухгалтерському обліку як нематеріальний актив, з наступною амортизацією. У податковому обліку витрати підприємства на придбання або створення веб-сайту не включаються до валових витрат і підлягають амортизації як нематеріальні.

- Реєстрацію (зазвичай на рік) доменного імені. У бухгалтерському обліку ці витрати включаються до первісної вартості (рахунок 154).

- Розміщення сайта в Інтернеті (так званий хостинг) і його супровід (обслуговування) - адміністрування, виконання резервних копій, створення нових посилань, виконання перевірок безпеки, розміщення нових інформаційних й інших матеріалів тощо. Це поточні витрати на підтримку роботи сайта, тому вони включаються до витрат у бухгалтерському.

Облік торговельних операцій здійснюється в загальновстановленому порядку. При цьому дохід у бухгалтерському обліку відображається в момент передачі права власності на товар покупцеві. Це відбувається, як правило, у момент вручення товару покупцеві. Отже, до моменту вручення відправлення адресату право власності на нього належить продавцю, і він може заборонити його видачу, оформити повернення товару, переадресувати відправлення іншому замовнику, зменшити суму накладної плати, визначеної при оформленні відправлення і т. ін.

Специфіка такого виду продаж полягає ще і в тому, що інформація про дату вручення поштового відправлення замовнику надійде до продавця з деяким запізненням (на 4-6 дн. після вручення самого відправлення), а в обліку вона повинна бути відображена у тому періоді, в якому товар вручено (передано) покупцю.

Для обліку товарів, переданих підприємству поштового зв'язку для доставки замовникам, підприємству-продавцю доцільно відкрити окремий субрахунок у складі рахунка 28 «Товари» (наприклад, субрахунок 286 «Товари в дорозі») або ж використати з цією метою субрахунок 283 «Товари на комісії». А при передачі товару кур'єру чи кур'єрській організації товар відображається на окремому субрахунку рахунку 281 «Товари на складі»

Перспективи розвитку ринку інтернет-магазинів, що спеціалізуються на продажі електроніки, дуже сприятливі. І криза не на заваді цьому процесові. Швидше навпаки - спустошення кишень середньостатистичного споживача, викликане кризою, примушує його шукати вигідніші пропозиції в ціновому еквіваленті. В першу чергу, головним конкурентом стандартних оффлайн-магазинів, власники яких повинні платити чималі суми за оренду офісних приміщень, стають інтернет-магазини що продають аналогічний товар на помірну ціну.[3]

Збільшення рентабельності бізнесу з метою забезпечення подальшого розвитку, сьогодні стає головним завданням власників при створенні інтернет-магазинів електроніки, які прийшли в цей бізнес всерйоз і надовго, і планують отримувати з інтернет-продажів стабільний прибуток.

Література:

 •1.     Финансовые рынки и ценные бумаги - 2009 №5

•2.     http://www.visnuk.com.ua/

•3.     http://www.newsmore.net/


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>