XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.е.н. Мараховська Т.М., Слаблюк Л.І. АКЦИЗНИЙ ЗБІР: ОПОДАТКУВАННЯ СИГАРЕТ ПОСЛАБЛЕНО БЮДЖЕТОМ

Мараховська Т.М., к.е.н., доцент; Слаблюк Л.І.
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

АКЦИЗНИЙ ЗБІР: ОПОДАТКУВАННЯ СИГАРЕТ ПОСЛАБЛЕНО БЮДЖЕТОМ

Ціни на сигарети суттєво відстають від загальної інфляції, а сам товар відповідно стає все більш доступним. За 5 років (2003 – 2007) споживчі ціни зросли у 1,8 раза, тоді як середня ціна пачки сигарет з фільтром підвищилася лише на 45 коп.-до 2грн 50 коп.- і відстала від інфляції на 44%. Без фільтру – лише на 7 коп.- до 80 коп, відставання на 63%. Отже, для того, щоб доступність сигарет залишалася хоча б на незмінному рівні, середня ціна пачки з фільтром має бути не менше 3 грн.44коп. замість 2 грн.50коп; без фільтру – 1грн.27коп. замість 80 коп. Ці вимоги є мінімальними, оскільки ціни на продовольчі товари у складі індексу споживчих цін зросли ще більше. Так, у 2007 році за загального індексу цін у 17% ціни на продовольство зросли на 23% проти 6% на непродовольчі товари і 12% на послуги. Головною причиною відставання цін є вкрай полегшене оподаткування сигарет. Незважаючи на те, що з початку 2008 року ставки оподаткування начебто було підвищено, фактично оподаткування навіть послабилося. Це забезпечено двома дірками, передбачливо влаштованими у передноворічному законі від 28 грудня 2007 року. По – перше, Україну так і залишено єдиною країною у світі, де адвалерний акциз визначається не відносно повної кінцевої роздрібної ціни, взятої без ПДВ і акцизів. По – друге, у чинному законі мінімальний поріг для суми двох акцизів тепер встановлюється у фіксованій цифрі (36 коп. на пачку з фільтром і 16 коп. - без фільтру) замість 24% відносно роздрібної ціни, взятої без ПДВ і акцизів. У результаті за новорічну ніч бюджет втратив 23 копійки на пачці сигарет за 7 гривень. Тепер акциз визначається не порогом, а сумою специфічного і адвалерного акцизів, яка складає лише 90 копійок. Звідси і виходить, що за новими правилами бюджет втрачає на кожній семи гривневій пачці 23 копійки.
Отже, прорив у боротьбі за здоров`я нації у 2008 обов`язково повинен включати
принаймні два заходи, які слід запровадити разом з корегуванням бюджету
після першого кварталу: визначити адвалерну складову акцизу відносно максимальної роздрібної ціни. Це спростить механізм стягнення; встановити ставки оподаткування таким чином, щоб середня ціна сигарети наздогнала відставання від інфляції, накопичене за 5 років. Середня ціна пачки з фільтром повинна бути 3 грн.55коп. замість 2грн.50коп.; без фільтру – 1грн.37коп. замість 80коп. для цього специфічний акциз повинен дорівнювати 1 гривні замість 28 копійок для сигарет з фільтром і 50 коп замість 10 – без фільтру; адвалерний акциз: 10% максимальної роздрібної ціни як сигарет з фільтром, так і без; мінімальний поріг для суми двох акцизів: 35% від максимально роздрібної ціни як для сигарет з фільтром, так і без, замість 36 коп для сигарет з фільтром і 16 коп без фільтру.
Для сьогоднішніх цін у 3 грн. і нижчі подорожчання буде приблизно на 1 гривню. Для дорогих сигарет подорожчання сягатиме з – х гривень, проте відносне подорожчання буде найбільшим у дешевих сигарет. Важливо, що при цьому вирівнюються ціни з Росією, де сьогодні сигарети дорожче приблизно на 1 гривню. Отже підвищення, підвищення акцизів в Україні не буде спонукати до контрабанди. Так, сигарети БОНД продаються в Україні по 2 грн. 30 коп., у Росії – по 3 грн. 17 коп.; завтра в Україні - по3 грн. 27 коп.
При розробці цих пропозицій враховувалось, що одноразове збільшення ціни більше заохочує до скорочення паління, ніж поступове. До того ж, молодь є більш чутливою до цін, ніж старші курці.
Дохід бізнесу у ціни пачки залишено незмінним, акцизи збільшено у тричі, разом це дає помірне зростання середньої ціни на сигарети з фільтром 44%. Дохід бюджету 2008 році зросте у 2 рози відносно фактично збільшених акцизів на тю тютюн у 2007 році, з2,5 до 5 мільярдів гривень.
За останні роки виробництво сигарет зросло більш ніж удвічі. Проте всім зрозуміло , що українці хоч і палять все більше і більше, але не до такого ступеня, щоб удвічі. Якщо плюс імпорт мінус Офіційний Експорт було на рівні 124,6 мільярдів штук сигарет, то численні обстеження паління серед населення показали, що фактично українцями спожито 95 млрд. штук. Різниця у 30 млрд. штук є оцінкою контрабанди до Польщі та інших країн ЄС. Контрабандні сигарети оформлюються як поставки на внутрішній ринок, за них « наворотах» фабрики сплачується акциз, і тільки потім вони переправляються за кордон. Таким чином, вказані 124,6 млрд. шт.. є і базовою оподаткування акцизом для 2007 року.
Якщо взяти до уваги, що еластичність споживання сигарет дорівнює -0,25, то зростання ціни на 44% повинно призвести до скорочення паління на 11%, або до 84,6 млрд. штук замість 95 мільярдів. Отже, у найкращому випадку для здоров`я нації і найгіршому для бюджету кількість оподаткованих сигарет у 2008 році скоротиться у 1,5 рази, зі 124, до 84,6 млрд. шт. При цьому ми зробили припущення що виробництво для контрабанди припиниться одразу.
Таким чином, 84,6 млрд. штук – це мінімальна оцінка бази оподаткування для 2008 року.
Якщо у 2007 році на одну сигарету припадало дві копійки акцизів, то у 2008 їх буде шість. Сукупним результатом від зменшення кількості оподаткованих сигарет і збільшення акцизів буде зростання надходжень до бюджету з 2,5 до 5 мільярдів гривень, приріст не менше 2,5 мільярдів грн.. А у попередній рік приріст був 0,4 млрд. грн.. підкреслимо, що отримана оцінка є мінімальною, оскільки зроблена з мінімальних припущень.
Отже , особливість сьогоднішньої ситуації полягає у тому, що недолік у вигляді низької частки акцизів у ціні можна обернути на перевагу: саме низька частка акцизів дозволяє помірно збільшивши ціни, збільшити надходження від акцизів у рази.
Викладені пропозиції виглядають як дуже помірні на фоні міжнародних порівнянь. Частка акцизів у середній ціні сигарет хоч і росте з 19 до 38%, проте все ще буде суттєво відставати від норми ЄС, яка дорівнює 57%.
Так само частка всіх податків зросте з 36% до 55% за норми ЄС у 70%. А у розвинених країнах податки у ціні сягають 85%.Тільки незначна кількість
країн мають частку у межах 50%. Зараз більшість країн суттєво посилили
оподаткування, отже, фактичне відставання України є ще більш вражаючим.
Оподаткування тютюну слід передати від Верховної Ради до Кабінету Міністрів, оскільки ця сфера потребує щорічного перегляду параметрів, гнучкості і швидкого реагування. У Великобританії ці питання вирішуються міністерством фінансів, у Франції – міністерством охорони здоров`я, у ЄС – Європейською Комісією, а не Європарламентом.
Повна заборона реклами тютюну є втричі більш ефективним заходом, ніж розміщення інформації про шкідливість паління або часткові обмеження.
Привабливе оформлення пачок є своєрідною і досить ефективною
рекламою. Тому чимало країн розміщують графічні попередження про шкоду
куріння на пачках сигарет.

Література:
1. Оподаткування сигарет і соціальні наслідки куріння, Кембридж, 1995
2. Основні аспекти тютюнового оподаткування, Претонія, 2006
3. Сдерживание эпидемии. Правительства и экономическая подоплека борьбы против табака. Публикация Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения для Всемирного банка. 2000


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>