Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
к.е.н., доцент кафедри економіки і контролінгу,
Наумко Ю.С.
Сумський національний аграрний університет,
РОЗРОБКА МОДЕЛІ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ТРУДОВИМИ РЕСУРСАМИ В СІЛЬСЬКИХ РЕГІОНАХ
Досить актуальним на сьогодні є класифікація регіонів України за критерієм реального виробництва [2, с.111].
За сучасних умов регіональна політика ставить за мету розв'язання комплексу взаємопов'язаних управлінських, фінансових, соціально-економічних, кадрових проблем регіонів, розвиток виробничої та соціальної інфраструктури, зміцнення міжрегіональних зв'язків, раціональне використання трудових ресурсів.
З метою ефективного використання трудових ресурсів та створення необхідних передумов для збереження робочих місць в сільськогосподарських підприємствах [1, с.56], необхідно вдосконалити механізм регулювання управління трудовими ресурсами в сільському господарстві.
Запропонована модель управління трудовими ресурсами в сільському господарстві включає наступні цілі: забезпечення кадрами, їх ефективне використання, професійний і соціальний розвиток, що дасть можливість покращити кінцеві показники господарської діяльності сільськогосподарських підприємств та особистих селянських господарств.
Управління трудовими ресурсами здійснюється Державною службою зайнятості, Міністерством аграрної політики, Міністерством освіти і науки. Велике значення в регулюванні ситуації на регіональному ринку праці відіграють місцеві органи управління, а саме: Обласне управління агропромислового розвитку та Районне управління агропромислового розвитку разом з Обласною службою зайнятості та Районною службою зайнятості.
Заходи спрямовані на усунення причин звільнення працівників з сільськогосподарських підприємств та особистих селянських господарств до них відносять:
•· збільшення розміру заробітної плати;
•· створення сприятливих умов праці;
•· охорона та безпека праці на підприємстві;
•· організація оплати праці; нормування праці;
•· своєчасність виплати заробітної плати;
•· можливість кар'єрного росту;
•· розвиток соціальної інфраструктури.
Виконання сільськогосподарськими підприємствами даних заходів сприятиме покращенню показників господарської діяльності підприємств; збільшенню чисельності працездатного населення (яке бажає працювати у сільському господарстві) та раціональному використанню трудових ресурсів.
В свою чергу покращання показників діяльності сільськогосподарських підприємств та підвищення продуктивної зайнятості населення у сільському господарстві сприяють покращенню кінцевих показників функціонування сільського господарства.
Це забезпечить покращення умов життєдіяльності сільського населення, головним чином їх соціальних умов та підвищить ефективність сільськогосподарського виробництва.
Для подолання причин незайнятості у сільськогосподарських підприємствах нами запропоновано такі заходи: запровадження нових систем оцінки оплати праці; регулярна паспортизація робочих місць; механізація виробничих процесів; запровадження на робочих місцях нового устаткування; дотримання регламентованого робочого дня.
Кінцевим результатом впровадження запропонованих заходів буде поліпшення кінцевих показників господарської діяльності підприємства.
Нами запропоновано такі заходи щодо поліпшення умов праці в сільськогосподарських підприємствах:
- постійна перевірка рівня безпеки працівників, які працюють на роботах із шкідливими умовами праці;
- регулярне проведення паспортизації робочих місць;
- механізація робочих місць;
-обов'язкове проведення періодичного медогляду робітників, що працюють в шкідливих та небезпечних умовах і забезпечення їх молоком та профілактичним харчуванням.
В умовах перехідної економіки напрямами поліпшення ефективного використання трудових ресурсів є: державна політика; запровадження курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації за професіями; збільшення кількості робочих місць; витрати на розвиток трудових ресурсів; надання можливостей міжнародного працевлаштування; запозичення досвіду зарубіжних країн щодо укладання колективних договорів; підвищення якості освіти; державне фінансування програм розвитку ринку праці; створення сприятливих умов для інтелектуального розвитку; ефективне управління використанням трудових ресурсів та постійне його вдосконалення.
Література:
1. Соціально-економічний механізм регулювання ринку праці та зайнятості /Д. П. Богиня, Г. Т. Куліков, В. М. Шамота [та ін.]. - К. : Ін-т економіки НАН України, 2001. - 300 с.
2. Юзефович В. Трудові ресурси регіону як багатовимірна категорія управління / Юзефович В. // Вісник Української Академії державного управління, 2001.- №1. - с.111-114.
13 марта 2013 в 18:50
Модель должна предполагать возможность моделирования. Здесь есть "заходи" и "причина", а модели, как таковой, я не нашла (((