XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Князєва С.А. СУЧАСНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН МОЛОЧНОГО ЛИМАНУ

Магістр Князєва С. А.

Таврійський державний агротехнологічний університет

СУЧАСНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН МОЛОЧНОГО ЛИМАНУ

          Молочний лиман являється унікальним об'єктом дослідження. Він є одним з найкрупніших водойм Приазов'я. Його площа складає приблизно 30 тисяч гектарів. Однак сьогодні лиман втратив третину своєї акваторії.

        Поєднання лісу і мілководної затоки, цілющі грязі, унікальний мікроклімат.  На берегах лиману розміщенні  бази відпочинку та оздоровчі комплекси для дітей. Саме тут було побудовано табір «Азовські зорі», який може прийняти 170 - 200 чоловік. Але за даними 2009 року в табір приїздить приблизно 33 чоловіка.  Там, де раніше купались, відпочивали  діти, зараз - випалена сонцем земля, а вода відійшла від берега на сотні метрів.

       Занепокоєні також і орнітологи. За роки дослідження фауни Молочного лиману вони нараховували в цих краях майже 300 видів птиць. Зараз це різноманіття різко скоротилось. Верхів'я лиману, тросникові зарослі просто деградують. Там вже майже немає води. Вони зовсім сухі. Раніше там гніздувалися гуси, багато видів чапель, лисухи, уток. Сьогодні це гніздування припинилось. Тому що нема де виводити потомство.

       Лиман відрізан від усіх джерел. Із-за засмічення рік в водойму майже не поступає прісна вода. Але головна проблема в тому, що з часом замулилась і закрилась протока, яка з'єднувала лиман з морем. Ще декілька років тому по ній в лиман косяками пливла на нерест далекосхідна кефаль - пеленгас. Зараз це неможливо.

       Крім цього Молочний лиман знаходиться під інтенсивним впливом промислових та побутових стоків м. Мелітополя, які надходять разом з водою р. Молочної. Лише після міських очисних споруд в лиман потрапляє 11 млн.м3 стоків, очищених на 90 - 93 %.

       За результатами аналізу проб води Молочного лиману були отримані наступні дані: БПК - 0,16 мг/дм3; залізо - 0,25 мг/дм3 ; нітрити 4,5 мг/дм3 ; нітрати 0,03 мг/дм3; фосфати - 0,08 мг/дм3; сульфати - 1001.0 мг/дм3; хлориди - 5710,5 мг/дм3

       Також через ландшафтні розрізи (балки  Піщану, Долинську, річок Молочну, Тащенак, Домузгу) в лиман потрапляє більш ніж 1 млн.м3 зовсім неочищених стічних вод заводів м. Мелітополя, механічних заводів м. Приазов'я і м. Якимівки, які містять забруднюючі речовини - токсиканти канцерогенної, мутагенної дії в концентраціях, що значно перевищують гранично допустимі.

       Для вирішення проблеми планується проведення заходів:

- розведення риби;

- утримання островів Молочного лиману;

- розчистка гирла лиману;

- укріплення берегів.

        Існує також програма розчистки малих рік. Для цього необхідні бюджетні, фондові ресурси, щоб вони йшли на реабілітацію Молочного лиману.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>