XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Кофанов А.В. Прийняття Закону України „Про зброю”, як складова правового забезпечення проведення та удосконалення судово-балістичних досліджень.

Рубрика: Право

кандидат юридичних наук,

 Кофанов Андрій Віталійович,

 Київський університет внутрішніх справ

Прийняття Закону України „Про зброю", як складова правового забезпечення проведення та удосконалення судово-балістичних досліджень

  На сьогодення вже ніхто з суспільства не ставить під сумнів необхідність прийняття Закону України "Про зброю", але виникають питання правового обігу різних видів зброї серед населення і підприємств з особливими статутними завданнями, а також кримінальної відповідальності за порушення кримінального законодавства в галузі обігу зброї.

Ряд авторів пропонують взяти за основу міжнародний досвід у регулюванні обігу вогнепальної зброї. Так, в США право на самозахист зі зброєю в руках визначено в другій поправці до Конституції у 1792 році. В Канаді з 1892 р. створена перша загальнонаціональна система видачі дозволу на носіння зброї, яка юридично закріплена в Кримінальному кодексі. У Швеції в 1967 р. (доповнений в 1996 р.) прийнятий Закон "Про вогнепальну зброю", а в 1970 р. (доповнений в 1996 р.) Декрет "Про вогнепальну зброю". В Австрії у 1986 році прийнятий Закон "Про зброю", а в 1977 році Закон "Про військові матеріали". У Бельгії в 1991 році прийнятий Закон "Про зброю" та діє королівська інструкція про зброю. В Чехії у 1995 році прийнятий Закон "Про вогнепальну зброю і боєприпаси". В Англії - Закон "Про вогнепальну зброю", який прийнятий у 1968 році (доповнений у 1988р.), а в Шотландії Закон "Про вогнепальну зброю" прийнятий у 1969 році. На теренах колишнього СРСР законодавство про зброю діє у наступних державах:

- в РФ Закон "Про зброю" прийнятий у 1994 році і доповнений у 1996 р. (готується третя редакція цього закону);

- в Республіці Білорусь Закон "Про зброю" прийнятий у 2001 році;

- в Латвії Закон "Про зброю" прийнятий у 2002 році і вступив в дію з 1 січня 2003 року;

- в Республіці Молдова   Закон "Про зброю" прийнятий у 1994 році;

- в Республіці Грузія Закон "Про зброю" ще не прийнятий, але підзаконними актами дозволено зберігання громадянами нарізної короткоствольної зброї за місцем проживання з метою самозахисту та охорони помешкання.

Виходячи із вище перерахованих нормативних документів, що регламентують обіг зброї в інших державах та на території України, можна зробити висновок про необхідність прийняття Верховною Радою Закону України "Про зброю". Раніше розглядалась значна кількість проектів вищезазначеного Закону, але з усіх можна виділити наступні: проект Кабінету Міністрів України від 13.05.98 р.; проект народних депутатів Данильчука О. Ю. та Недригайла В. М. від 15.05.98 р.; проект народних депутатів Кармазіна Ю. А. та Мухіна В. В. від 10.11.98 р.; проект народних депутатів Кармазіна Ю. А., Мухіна В. В., Біласа І. Г., Хомича М. В., Данильчука О. Ю. та Недригайла В. М. від 06.06.2002 р.; проект народних депутатів Черновецького Л. М., Римарука О. І., Данильчука О. Ю. та Недригайла В. М. від 02.10.2002 р.; проект народних депутатів Вінського Й. В., Развадовського В. Й., Бульби С. С., Короля В. М., Зубова В. С. від 25.11.2002 р.  

Виходячи із результатів розглянутих законопроектів про зброю, можна зробити наступні висновки:

•-         усі законопроекти потребують доопрацювання;

•-         в жодному з них не надано право громадянам на володіння використання та застосування службово-штатної вогнепальною зброєю;

•-         необхідно провести всебічне опитування населення про доцільність надання громадянам України права на володіння службово-штатною зброєю;

•-         ми вважаємо, що найбільш конструктивним є законопроект депутатів Черновецького Л.М., Римарука О.І., Данильчука О.Ю. та Недригайла В.М. від 02.10.2002 р., а найбільш регламентованим - законопроект Кабінету Міністрів України від 13.05.98 р.;

•-          законопроект народних депутатів Вінського Й.В., Развадовського В.Й., Бульби С.С., Короля В.М., Зубова В.С. від 25.11.2002 р., поєднавши в собі найкращу регламентацію правового обігу зброї на території України та певний конструктивізм вищезгаданих проектів, найбільш відповідає потребам сьогодення та рівню розвитку правової культури громадян Україні і може при доопрацюванні лягти в основу Закону України "Про зброю". Тому доцільно залучити до доробки даного законопроекту фахівців з кримінального права, зброєзнавців, мисливствознавців та сертифікаційних і експертно-криміналістичних служб МВС, МЮ, МО України. 

  

E-mail: kofanov_andrey@ukr.net


Один комментарий к “Кофанов А.В. Прийняття Закону України „Про зброю”, як складова правового забезпечення проведення та удосконалення судово-балістичних досліджень.”

  1. Грищенко:

    Еще есть рекомендации евросоюза о классификации оружия. Они конечно необязательны для Украины, но их стоит учесть. А то получится полная неразбериха. Куда относить пистолет Макарова (калибр 9х18)? По западным стандартам он - гражданское оружие, его поражающее действие не соответствует требованиям полиции и военных. Служебное оружие начинается в с калибра 9х19.
    И потом, если будет определено понятие гражданского оружия и оно будет разрешено гражданам, зачем проводить опрос о доступности служебно штатного?


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>