Копилова І.М., Копилов В.С. РОЗРОБКА КОМПЛЕКСУ ВПРАВ ДЛЯ НАВЧАННЯ УСНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ СТУДЕНТІВ ЕКОНОМІЧНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
Копилова І.М., Копилов В.С.
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, м. Чернівці
Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича, м.Чернівці
РОЗРОБКА КОМПЛЕКСУ ВПРАВ ДЛЯ НАВЧАННЯ УСНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ СТУДЕНТІВ ЕКОНОМІЧНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
Програма з іноземних мов для економічних ВНЗ передбачає навчання студентів професійно спрямованого монологічного мовлення, зокрема усної презентації. Успішність навчання усної презентації може бути досягнута лише завдяки ефективній системі вправ, структура яких націлена на вирішення наступних завдань:
1) уточнення групи умінь професійно спрямованого монологічного мовлення, необхідних і достатніх для актуалізації усної презентації;
2) визначення типів і видів вправ, що входять до даної системи;
3) встановлення послідовності застосування типів вправ з урахуванням формування та розвитку умінь на різних стадіях;
4) врахування позитивного взаємовпливу різних видів мовленнєвої діяльності у навчальному процесі.
Враховуючи психолого-лінгвістичні та соціально-комунікативні особливості професійно спрямованого монологічного мовлення у бізнес-середовищі [4], варто виокремити два різновиди усної презентації: презентація-доповідь і презентація-реклама. Дослідження вищезгаданих видів презентації сприяло виявленню загальних та характерних умінь, на формування і розвиток яких має бути спрямований процес навчання усної презентації в економічному ВНЗ. До загальних умінь даних презентацій належать уміння реалізувати комунікативний намір презентації, уміння логіко-композиційної побудови висловлювання, вміння реалізувати тактику усного публічного мовлення.
Характерними для презентації-доповіді є вміння інформувати слухачів про стан бізнес-процесу, сформулювати тему і викласти її план, зробити огляд економічної ситуації, подати пропозицію, зробити висновки, запросити до співпраці, персоналізувати висловлювання, декодувати візуальну інформацію. Презентація-реклама реалізується через такі особливі вміння як уміння мотивувати, переконувати слухачів, підкреслювати корисність теми презентації для слухачів, робити огляд набутого досвіду компанії, у тому числі в роботі з клієнтами, характеризувати бізнес-продукт і визначати його переваги для клієнтів, наводити приклади, закликати до придбання рекламованої продукції.
У кожному з видів презентації можна виокремити три етапи засвоєння мовленнєвого матеріалу:
І етап - ознайомлення із зразком презентації та особливостями реалізації його комунікативного наміру, логіко-композиційної побудови, тактики усного публічного мовлення в рамках презентації-доповіді і презентації-реклами.
ІІ етап - формування вмінь реалізації комунікативного наміру, логіко-композиційної побудови і тактики усного публічного мовлення в межах презентації-доповіді і презентації-реклами.
ІІІ етап - розвиток умінь для самостійної підготовки презентації-доповіді або презентації-реклами.
На кожному з етапів студенти повинні виконати певні мовленнєві дії. На першому етапі студентам варто виконати рецептивно-репродуктивні дії: ознайомлення із зразком презентації, аналіз особливостей реалізації комунікативного наміру, логіко-композиційна побудова презентації, тактика усного публічного мовлення презентації-доповіді та презентації-реклами.
На другому етапі домінують репродуктивно-продуктивні дії, виконуючі які, студенти проходитимуть два етапи: репродуктивний етап передбачає відтворення за завданням викладача окремих елементів монологічного висловлювання, а продуктивний етап - використання вербального, вербально-зображувального та зображувальнго опорного матеріалу для реалізації комунікативного наміру, логіко-композиційної побудови, тактики усного публічного висловлювання в межах презентації-доповіді і презентації-реклами.
На третьому етапі студенти виконують продуктивні дії для підготовки усної презентації певного виду у процесі самостійної роботи. Для досягнення цієї мети студенти об'єднуються у команди з декількох учасників, щоб провести спільне дослідження економічної проблеми і підготуватися до усної презентації перед аудиторією, використовуючи вміння, здобуті на попередніх двох етапах.
Проаналізувавши етапи засвоєння мовленнєвого матеріалу, варто звернути увагу на типи і види вправ, які є мікроелементами даної системи вправ [2, с.68]. Щоб підібрати необхідні вправи для різних компонентів цієї системи навчання професійно спрямованого монологічного мовлення, варто визначити типи і види вправ за певними критеріями, а саме: вмотивованість, ступінь комунікативності, ступінь керування, спрямованість навчальної діяльності на прийом або видачу інформації, наявність ігрового компонента, спосіб організації та необхідність забезпечення опорним матеріалом [3, с.13].
Зважаючи на те, що професійно спрямоване монологічне мовлення є видом фахової комунікації, в якості основного критерію варто виділити ступінь комунікативності. За цим критерієм можна виокремити умовно-комунікативні та комунікативні вправи. Виконання умовно-комунікативних вправ передбачає здійснення мовленнєвих дій студентів відповідно до ситуацій. Основною відмінністю даного типу вправ є наявність мовленнєвого завдання і ситуативного підходу. Комунікативні вправи розглядаються в методиці як спеціально організована форма спілкування, коли студент реалізує акт мовленнєвої діяльності іноземною мовою [1]. Ці вправи притаманні етапу практики у спілкуванні.
Додатково варто обрати критерії, які пов'язані з особливостями функціонування загальних і специфічних умінь в рамках презентації-доповіді та презентації-реклами: ступінь керування, наявність опорного матеріалу при виконанні вправи, спосіб організації вправи, а також врахування рівня функціонування вміння.
Навчання професійно спрямованого монологічного мовлення базується на критеріях, характерних для навчання іноземної мови в цілому. Проте цей процес має свою особливість: формування професійно спрямованої компетенції в монологічному мовленні іноземною мовою, а саме навчання усній презентації студентів економічних спеціальностей здійснюється паралельно із формуванням їх фахової компетенції. Тому основу комплексу вправ для навчання усної презентації повинні складати критерії комунікативності, вмотивованості, спрямованості вправ на передачу і сприймання інформації, рівня контролю за мовленнєвою діяльністю студентів, присутності ігрового компонента, наявності опорного матеріалу, способу організації виконання вправ та професійної спрямованості.
Література:
•1. Драб Н.Л. Комплекс вправ для навчання іншомовного професійно спрямованого монологічного мовлення студентів-економістів//Іноземні мови. - 2002. - №1. - С.22-25.
•2. Методика навчання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник/С.Ю.Ніколаєва, О.Б.Бігіч, Н.О.Бражник та ін. - Л.: Ленвіт,1999. - С.68.
•3. Скляренко Н.К. Типологія вправ в інтенсивному навчанні іноземних мов//Гуманістичні аспекти лінгвістичних досліджень і методики викладання іноземних мов. - К.: КДПІІМ. - 1992. - С.13.
•4. Baumann K. - D. Integrative Fachtextenstilistik. - Egelsbach.R.Köln, N.Y., 1992. - 480 S.