XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Коваль М. В. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ПЕДАГОГА А. С. МАКАРЕНКА ТА НАРКОМА ОСВІТИ УСРР В. П. ЗАТОНСЬКОГО (1930-ті рр.).

Рубрика: Історія

Тридцяті роки ХХ століття ввійшли в історію України трагічною добою сталінізму, що призвів до руйнівних наслідків у різнобічних галузях суспільно-політичного, економічного, культурно-освітнього життя. Впродовж тривалого часу історикам, педагогам майже нічого не відомо про взаємовідносини двох відомих діячів того часу - знаного педагога А. С. Макаренка та наркома освіти радянської України В. П. Затонського. Наявні відомості дають підстави стверджувати, що між ними існували дружні стосунки та ділові взаємини.

В першій половині 1930-х рр. Володимир Затонський разом із сім'єю проживав у тодішній столиці УСРР м. Харкові по Технологічному провулку (тепер вул. М. Фрунзе), буд. № 12. Це був особняк з восьми кімнат. Затонські (5 осіб) займали лише три з них. У решті кімнат мешкали різні люди, склад яких постійно мінявся. Серед них була й учителька Г. С. Салько, майбутня дружина А. С. Макаренка, котра й познайомила наркома з педагогом-письменником.

Дослідник біографії В. П. Затонського В. А. Морозов стверджує, що "Макаренка-педагога, вихователя безпритульних дітей Володимир Петрович високо цінив і поважав давно. І тому дуже зрадів, коли Галина Стахіївна [Салько - Авт.] ввела його в дім Затонських як свого чоловіка... Макаренко став частим гостем..." [1]. "Затонські були чи не першими читачами його "Педагогічної поеми", що народжувалась саме в ті роки. Макаренко приходив, розкладав на столі ще навіть непередруковані сторінки майбутнього роману і починав читати. А потім чекав, що скаже Володимир Петрович, радився з ним щодо "складних місць" і окремих образів, з однаковою вдячністю сприймав і похвалу, і критику. І Володимир Петрович радився з Макаренком. Думки і погляди цього видатного педагога цікавили його і як наркома освіти, і як батька, що виховував власних дітей. І нерідко траплялося, що принципи Макаренка щодо поводження з дітьми перемагали власні переконання Володимира Петровича" [2].

Впродовж 1927-1935 рр. Антон Макаренко жив і працював на Харківщині. З кінця 1927 р. він керував дитячою комуною ім. Ф. Е. Дзержинського, що була заснована у селищі Новий Харків. У цей час з під його пера крім уже вищезазначеної "Педагогічної поеми" (1933-1935 рр.) вийшли такі педагогічні твори як "Марш 30 року" (1932 р.), "Книга для батьків" (1937 р.) та ін. 1937 р. А. С. Макаренко залишив м. Київ, де проживав уже два роки, та переїхав до м. Москви [3]. В чому ж причина? На той час набирав обертів маховик сталінських репресій. Хмари стали збиратися і над головами як В. П. Затонського, так і А. С. Макаренка.

Московський дослідник В. В. Кумарін в одній із публікацій пише: "Чорного ворона" Антон Семенович випередив на кілька годин. Пізно ввечері зателефонував нарком освіти України Володимир Затонський і пошепки попередив: "Тікай - і то швидко!". "Ворог народу" зібрався за лічені хвилини й встиг на останній московський потяг". Сталося це на початку лютого 1937 р. (Однак дані відомості піддаються сумніву з боку сучасних макаренкознавців) [4].

Таким чином можна стверджувати, що тема взаємовідносин між А. С. Макаренком і В. П. Затонським заслуговує ґрунтовного вивчення та об'єктивної оцінки. Дослідження даного аспекту значно доповнить біографії двох відомих діячів, діяльність яких на сучасному етапі часто зазнає досить різкої критики.

Література :

1. Морозов В. А. Володимир Петрович Затонський. - К.: Вид-во політичної літератури України, 1967. - С. 235, 239.

2. Морозов В. А. Владимир Петрович Затонский. - К.: Изд-во политической литературы Украины, 1988. - С. 146.

3. Радянська енциклопедія історії України: В 4-х т. - К.: Гол. ред. УРЕ, 1971. - Т. 3. - С. 70.

4. Абаринов А., Хиллиг Г. Испытание властью. Киевский период жизни Макаренко (1935-1937 гг.). - Марбург, 2000. - С. 185.


Один комментарий к “Коваль М. В. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ПЕДАГОГА А. С. МАКАРЕНКА ТА НАРКОМА ОСВІТИ УСРР В. П. ЗАТОНСЬКОГО (1930-ті рр.).”

  1. Маша:

    Це саме те що я шукала. Дякую!


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>