XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Ковальчук І.П. ЗАМІТКА: РІЗНОВИДИ ТА ЇХ ФУНКЦІОНУВАННЯ У ГАЗЕТІ «ВОЛИНЬ-НОВА»

Ковальчук Іванна Петрівна

Волинський національний університет ім. Лесі Українки

ЗАМІТКА: РІЗНОВИДИ ТА ЇХ ФУНКЦІОНУВАННЯ У ГАЗЕТІ «ВОЛИНЬ-НОВА»

Актуальність дослідження зумовлена виявленням різновидів замітки, які функціонують у газеті "Волинь-нова" і які з них досить часто використовували протягом 2010 року.

Основні завдання роботи: охарактеризувати кожен із різновидів замітки, наводячи приклади із газети "Волинь-нова"; дослідити, які з цих заміток найчастіше використовували.

Д. Григораш, В. Качан, В. Шкляр, В. Здоровега працювали над цим інформативним жанром. Вивчали жанрологію, а зокрема замітку, теоретики новітньої вітчизняної журналістики, а саме: А. Москаленко,         М. Василенко, І. Михайлин.

Л. Кройчик - один із співавторів посібника "Основы творческой деятельности журналиста", пропонує поділяти жанри журналістики на п'ять груп: оперативно-новинні (замітка у всіх різновидах); оперативно-дослідницькі (інтерв'ю, репортаж, звіт); дослідницько-новинні (кореспонденція, коментар, рецензія); дослідницькі (стаття, лист, огляд);  дослідницько-образні (нарис, есе, фейлетон, памфлет) [3]. В. Здоровега  поділяє журналістські тексти на три групи: інформаційні (замітка, звіт, інтерв'ю, репортаж, кореспонденція); аналітичні (коментар, стаття, рецензія, огляд, лист, звернення); художньо-публіцистичні (нарис, зарисовка, фейлетон, есе, памфлет, гумореска, байка, пародія) [1]. Варто зазначити, що будь-яка класифікація, поділ, а тим більше такого суперечливого і динамічного явища, як літературна творчість, завжди умовний і відносний.

У своїй роботі я схиляюся до поділу В. Здоровеги, оскільки вважаю його більш наочним та об'єктивним. Він у своїй праці "Теорія і методика журналістської творчості" зазначає, що замітка як оперативно-новинний різновид інформаційного відображення має свою структуру, є "чистим" видом інформування. Серцевиною цього жанру, її основою є подія, факт. Він виділяє такі різновиди замітки: хроніка, розширена замітка, критична, полемічна та коментоване повідомлення [1].

 Пропоную розглянути один із різновидів замітки на прикладі: "У 1984 почала працювати Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт у Європі, яка сьогодні виробляє понад 20 % електроенергії в Україні " (9 грудня, № 139, ст. 2).  Це хронікальна замітка, яка відповідає на запитання "Що відбулося?", "Де?", "Коли". Вона немає жодних подробиць, подія не деталізується. Такі повідомлення друкуються у газетах, зазвичай, без заголовків під певними рубриками. Приклад, вище запропонований мною, був розміщений в рубриці під назвою "Ці дні в історії". Вона друкується в кожному номері на першій, або ж другій сторінці.

На сьогодні типовішими є розширені замітки. Вони структуровані, складаються з трьох частин: ліду, субліду, додаткової інформації. "На ринку бойова нічия" - заголовок замітки. Далі виділений лід, тобто головне повідомлення: "У Луцьку, у залі спорткомплексу Волинського національного університету відбулася міжнародна зустріч з боксу між молодіжними збірними командами України і Російської Федерації". У наступному абзаці подаються подробиці й деталі, тобто у субліді розширюється саме повідомлення: "Поєдинки між 17-18 річними майстрами шкіряної рукавички організатори присвоїли 65-ій річниці Перемоги у Другій світовій війні. І хоч бої були по-справжньому бойовими, підсумки  результатів матчу вийшли мирними - 5,5 : 5,5".  І завершальний абзац подає додаткову, ширшу за характером інформацію: "Призи кращих боксерів цієї міжнародної товориської  зустрічі отримали Сергій Красницький з Находки і лучанин Василь Поліщук" (15 травня, № 52). Також до розширеної замітки належать матеріали під назвами: "І німці займаються контрабандою" (15 липня, № 33, ст. 1); "Рух транспорту в новорічну ніч" (30 грудня, № 148, ст. 5); "Смійтесь і плачне на здоров'я" (14 грудня, № 141, ст. 12) та інші.

Також виділяють коментоване повідомлення. Наприклад, замітка "Шустера замінили серіалом", містить інформацію про перехід телеведучого Савіка Шустера до іншого телеканалу. Це повідомлення супроводжується роз'ясненнями та коментарями самого телеведучого та Олени Самборської, голови прес-служби ТРК "Україна". Також до цього різновиду належать  замітки: "В Україні заборонять секунд-хенд" (4 вересня, № 98, ст. 3), "Комедійний ролик про Януковича вирізали" (4 листопада,        №  124, ст. 3) та інші.

Якщо говори про критичну і полемічну замітки, то вони мають елемент оцінки, навіть заперечення або викриття. Наприклад, у замітці "Тролейбусники припинили страйк" (15 червня, № 65, ст. 1) викривається байдуже ставлення влади до працівників електротранспорту, яким затримали заробітну плату. Наявні елементи оцінок, викриття, заперечення і в таких матеріалах: "Смітників розвелося, як грибів" (21 січня, № 7, ст. 3), "Кадилак міліції подарував «бомж»" (4 вересня, № 98, ст. 3).

Отже, переглянувши всі випуски газети "Волинь-нова" за 2010 рік можна сказати, що найчастіше друкувалися розширені замітки, менше хронікальні та коментовані повідомлення і найменше писали у жанрі критичної та полемічної замітки.

Перспектива подальших досліджень полягає у дослідженнях інших жанрів, які використовуються у газеті "Волинь-нова".

Література:

•1.     Здоровега В. Й. Теорія і методика журналістської творчості: Підруч. - 2-ге вид. - Л.: ПАІС, 2004. - 268 с.

•2.      Кузнєцова О. Аналітичні методи в журналістиці. - 2-ге вид., допов. - Львів, - 1997.

•3.       Кройчик Л.А. Основы творческой деятельности журналиста. - СПб., 2002. - С. 139.

e-mail: nataliamazepa@mail.ru


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>