XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Козловська І.М. НОВИЙ СПОСІБ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ХРОНІЧНИХ АНАЛЬНИХ ТРІЩИН

Козловська І.М.
Кафедра хірургії та урології, Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці, Україна

НОВИЙ СПОСІБ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ХРОНІЧНИХ АНАЛЬНИХ ТРІЩИН

Анальні тріщини – одне з найрозповсюдженіших захворювань прямої кишки, саме тому останнім часом вони привертають до себе все більшу увагу клініцистів в усьому світі. Хронічні анальні тріщини (ХАТ) посідають третє місце (11-12%) у структурі захворювань товстої кишки та шосте місце (5-7%) серед чинників госпітальної проктологічної захворюваності, причому, більшість хворих з ХАТ – люди працездатного віку (20-60 років), переважно жінки (60-70%).
Точна етіологія анальних тріщин невідома. Виникаючи внаслідок пошкодження слизової оболонки анального каналу, вони можуть бути наслідком дії багатьох факторів, що спричиняють утворення твердих калових мас чи натужне випорожнення (закрепів через харчування, бідне на рослинні волокна, фрукти та овочі, післяопераційного рубцевого звуження і більшої вразливості цієї зони кишківника, травм сторонніми тілами, які містяться у випорожненнях тощо), а також утворюватися при потугах під час пологів, прямих травмах анального каналу, ін. Сприяючими захворюваннями вважають коліти, ентероколіти, проктосігмоїдити, геморой, а також хронічні захворювання верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразкова хвороба шлунку і ДПК).
З огляду на патогенез та клінічну картину анальних тріщин, їх лікування повинно бути спрямоване, в першу чергу, на усунення болю, пов’язаного з актом дефекації, та спазму анального сфінктера, а в подальшому – на нормалізацію стільця та загоєння самої тріщини, ліквідацію ректальної кровотечі. Разом з тим, до теперішнього часу не вирішено питання пріоритетності консервативного чи хірургічного лікування хворих з ХАТ.
Деякі автори надають перевагу консервативному лікуванню, що включає послаблюючі засоби, сидячі ванночки, свічки, мазі з місцевими антисептиками, хімічну сфінктеротомію, блокади, ін. Ефективність стандартної консервативної терапії досить низька і складає 43,6 – 54%, причиною чого є те, що спазм внутрішнього анального сфінктера, який вважають одним з провідних патогенетичних механізмів розвитку ХАТ, як правило, не ліквідується засобами стандартної терапії. Безперспективність консервативного лікування очевидна і при тріщинах з кальозними краями та наявності «сторожового горбка», ущільненні гребінцевої лінії – пектенозі.
На сьогоднішній час запропоновано велику кількість методів хірургічного лікування хворих з хронічними анальними тріщинами:
• висічення тріщини разом із «сторожовим горбиком» і гіпертрофічним анальним сосочком в межах здорових тканин разом з ураженою анальною криптою двома півмісяцевими розрізами;
• розтягнення заднього проходу (операція Лорда);
• дозована латеральна підшкірна сфінктеротомія;
• V, Y –пластика;
• електрорадіохірургічна коагуляція апаратом «Сургітрон»;
• операція Габріеля – клиновидне (каплеподібне, розеткоподібне) висічення тріщини з ділянкою прилеглої шкіри, підлеглої фіброзно зміненої тканини та «сторожовим горбком» з дозованою задньою сфінктеротомією;
• вишкрібання тріщини гострою ложкою Фолькмана з попередньою девульсією сфінктера по Рекам’є-Суботіну;
• метод Рекам’є з вишкрібанням дна тріщини ложкою Фолькмана і нанесенням на дно рани біологічного клею «Сульфокрилат».
Не дивлячись на різноманітність методів оперативного лікування, всі вони не забезпечують достатнього радикалізму, про що свідчить розвиток як ранніх (кровотечі, гематоми, абсцеси), так і пізніх післяопераційних ускладнень (нориці прямої кишки, анальне нетримання, стриктури анального каналу тощо), частота яких сягає 35%, а також рецидивів захворювання. Недосконалість технологій лікування ХАТ обумовлює необхідність вдосконалення традиційних методик та пошуку нових методів хірургічного лікування.
У нашій клініці розроблено новий реконструктивно-пластичний спосіб хірургічного лікування ХАТ, який полягає у клиноподібному висіченні тріщини в межах незмінених тканин з наступною сфінктеропластикою адаптуючими швами та дозовану сфінктеротомію зовнішнього та внутрішнього анального сфінктера. Застосування запропонованого способу забезпечує найбільш повне видалення патологічно змінених тканин в ділянці хронічної тріщини, що, в комплексі з виконанням сфінктеропластики з чіткою адаптацією країв м’язових лоскутів, дозволяє зберегти достатній просвіт анального каналу. Відновлення цілісності слизової оболонки створює оптимальні умови для регенерації сформованої сфінктеропластики та швидкого загоєння.
За даною методикою прооперовано 23 хворих (віком від 22 до 64 років), середній післяопераційний ліжко-день яких був на 3,2% меншим у порівнянні з аналогічною групою хворих, прооперованих за загальноприйнятою методикою. Післяопераційних ускладнень та рецидивів не спостерігалося.
Перевагами запропонованого методу є простота та доступність виконання в різних відділеннях хірургічного профілю, відсутність протипоказів, попередження розвитку післяопераційних стриктур.
Отже, впровадження в практику нового реконструктивно-пластичного методу хірургічного лікування ХАТ дозволяє скоротити терміни непрацездатності хворих, покращити результати оперативного лікування, зменшити час стаціонарного перебування та кількість післяопераційних ускладнень.
Література:
1. Ривкин В.Л., Бронштейн А.С., Файн С.Н. Руководство по колопроктологии. – М.: «Медпрактика», 2001. – 234с.
2. Федоров В.Д, Дульцев Ю.В. Проктология. – М.: «Медицина», 1984. – 200с.

E-mail: olcka76@mail.ru


Один комментарий к “Козловська І.М. НОВИЙ СПОСІБ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ХРОНІЧНИХ АНАЛЬНИХ ТРІЩИН”

  1. Лариса Г.:

    Вітаю! Чи є можливість дізнатися про лікування ХАТ вказаним методом Козловської І.М. у клініках м. Києва? Якщо так, то велике прохання надати номер телефону чи інші координати. Дякую!


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>