XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.пед.н. Полєщук І.Ф., Азеріна Г.С., Площенко М.Б. МЕРЧАНДАЙЗИНГ – ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ПРОДАЖІВ.

к.пед.н. Полєщук І.Ф., Азеріна Г.С., Площенко М.Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

МЕРЧАНДАЙЗИНГ - ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ПРОДАЖІВ

В даний час в Україні з великою швидкістю розвиваються новітні бізнес-технології. Серед них можна відзначити і мерчандайзинг (merchandising) - систему методів по оформленню торговельної зали і розташуванню товарів на полицях, які спонукають покупця здійснювати максимальну кількість покупок в даному місці та за даною ціною. Основними функціями мерчандайзингу є:

•1.     Попередній огляд місць продажу продукції, відвідування складу і вивіз товару у торговельну залу.

•2.     Викладка продукції на місцях продажу згідно з рішенням мерчандайзингу кампанії.

•3.     Розміщення цінників у місцях продажу.

•4.     Розміщення рекламних матеріалів на місцях продажу товарів і у торговельній залі.

Світовий досвід свідчить, що обсяги продажу товару можна збільшити майже на 400-600%, якщо правильно викласти і розмістити товар на полицях. Ідеальне розміщення товару-рівень очей і рук, тобто третя-четверта полиця знизу. Надалі-справа за ротацією дисплеїв, перевіркою наявності та працездатного стану зовнішньої і внутрішньої реклами, оцінка можливостей розвитку (розміщення додаткових місць продажу-поличок, дисплеїв та ін). Приблизно так виглядає мерчандайзингова частина одного з візитів в торговельну точку, яку щодня здійснює мерчандайзер компанії.

Таке прискіпливе ставлення до викладки товарів у будь-якій роздрібній торговельній мережі цілком виправдане, а війни мерчандайзерів компаній за «золотоносні полиці» цілком не випадкові. Адже вартість 1 метру такої полиці в престижному продовольчому магазині складає від 100 до 400 гривень [1, с.64].

Не новина, що рівень продажу можна змінити за допомогою переміщення товару з рівня на рівень. Наприклад, при піднятті товару з рівня колін до рівня стегон його рентабельність збільшується на 27%. Переміщення товару з рівня стегна до рівня рук призводить до збільшення його продажу ще на 35%, а з рівня рук до рівня очей - на 67%. При переміщенні ж продукту відразу з рівня колін до рівня очей складає 73%. Популярність товару, який розташований вище рівня брів у межах 20-40см, на 24% нижче, ніж якби він знаходився на рівні очей [1, с.63].

Експерти звертають увагу на такий метод збільшення продажу за допомогою полиць, як сусідство з так званими товарами «магнітами», тобто найбільш популярними товарами. Розміщення товару поряд з товарами -«магнітами» значно збільшують збут товару - «супутника» [1, с.65].

Викладка товару також повинна організовувати запозичення популярності слабкими марками у сильніших. Для цього сильні марки починають і закінчують ряд на полиці. Таким чином, менш знайомі користувачеві товари перебуватимуть в межах «стін фортеці», організованих сильними товарами, і перейматимуть у них додаткову увагу покупців [2, с.57].

Величезну зацікавленість і увагу привертає до себе різноманітність товару. Коли людина бачить велику кількість продукції, йому завжди хочеться будь-що придбати з різнокольорової, гарної маси - спрацьовує інстинкт споживання. Тому команда мерчандайзерів прагне розмістити спокусливі товари на видному місці і у великій кількості, тим самим викликати у покупця належний імпульс, спрямувавши його на певний продукт.

Також для кожного виду продукту важливо чітке та правильне заповнення цінника та використання POS-матеріалів. Краще за все, якщо весь спектр продукції розміщений в одному блоці, і на полицях відсутній прострочений товар. При цьому слід пам'ятати, що нижні полки секцій в магазинах без самообслуговування не показні, а в супермаркетах на них приходиться  лише 5% від продажів всієї точки продажу. Тому слід прагнути до вертикальних марочних блоків.

Провівши власні дослідження в роздрібній торговельній мережі міста на конкретному товарі-соки Sandora, можна виділити ряд закономірностей:

•1.     продукція розміщена  вертикальними асортиментними блоками;

•2.     Визначена топ-позиція, яка розміщена на рівні очей;

•3.     На верхніх полицях розміщена продукція в упаковках великого об'єму (1,5 та 2л), а на нижніх-малого(0,5л);

•4.     Розміщені додаткові точки продажу (холодильники, стійки);

•5.     Чітко визначена нова продукція, використанні POS-матеріали;

•6.     На полицях магазинів продукція розміщена в повному обсязі;

•7.     Цінники розташовані точно під тим товаром, ціну на який вони вказують;

Проведені нами дослідження доводять, що правильне викладення і розміщення товару на полицях суттєво впливає на поведінку покупців і дозволяє нарощувати темпи росту роздрібного товарообороту торговельного підприємства та підвищувати ефективність його діяльності.

Література:

•1.     Рубис И. Золотоносные полки // Инвест газета.- 2008. - №4. - С. 64-67.

•2.     Богуш Д. Как повысить продажи в супермаркетах? // Зеркало рекламы. - 2004. - №3. - С. 56-59.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>