XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Криворук В. М., Висоцька М. А. ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ ДОБАВОК У ХАРЧУВАННІ

Науковий керівник - Криворук В.М.

Висоцька М.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ ДОБАВОК У ХАРЧУВАННІ

Здоров'я нації - важлива проблема, яка повинна вирішуватись на державному рівні. Високоякісні і безпечні харчові продукти - один із глобальних факторів, який безпосередньо впливає на здоров'я людини[3, c. 12]. Вживання небезпечних або неякісних харчових продуктів знижує стан здоров'я людини. Також це може призвести до отруєнь, які в подальшому можуть викликати серйозні ускладнення. Сучасний екологічний стан планети погіршується з кожним днем, це призводить до того, що стає важчим вирощувати сировину для страв та виробів без використання хімічних добрив. Для того, щоб збагатити їжу необхідними корисними для організму речовинами використовують біологічно активні добавки.

Офіційне визначення розглядає біологічно активні добавки як мікронутрієнти, тобто мінорні фізіологічно активні речовини, необхідні організму в малих кількостях; вони беруть участь у засвоєнні енергії, регуляції функцій і здійсненні процесів росту й розвитку організму[1, c. 6]. До біологічно активних речовин відносяться вітаміни L-аскорбінова кислота, б-токоферол, каротиноїди, низькомолекулярні фенольні сполуки, мінеральні речовини та інші. Джерелами останніх для організму людини є фрукти, ягоди, овочі, соки, а також біологічно активні добавки (БАД) із них, що бувають у формі порошків, паст, концентратів. БАД з кожним роком відіграють більш важливу роль в нашому харчуванні. Використання БАД для виготовлення продуктів харчування дозволяє відносно легко і швидко поповнити дефіцит натуральних біологічно активних речовин в організмі людини та зміцнити його імунні властивості. В Україні ця проблема є надзвичайно актуальною. За статистичними даними, споживання вітамінів, а також фруктів і ягід Українцями удвічі нижче рекомендованих норм. Ситуація посилюється екологічною, економічною та політичною кризами у країні. У зв'язку з цим розробка нових натуральних вітамінних БАД із рослинної сировини з рекордним вмістом вітамінів та інших біологічно активних речовин є актуальним.

Проблемою використання БАД залишається двозначність щодо впливу їх на організм людини. Багато вчених вважають, що регулярне вживання БАД значно знижує здатність організму засвоювати природні вітаміни з натуральних продуктів. Ще одна небезпека БАД криється в їхній якості. Дійсні БАД, що відповідають всім медичним вимогам, коштують дуже дорого і, загалом, не доступні покупцеві. Дешеві добавки можуть містити шкідливі компоненти. Дуже часто виробники додають у свою продукцію слабкі наркотичні речовини, які створюють ефект підйому сил і зміцнення організму. Припинення ж вживання таких добавок веде, навпаки, до помітного занепаду сил[2, c. 134]. Проте було отримане підтвердження однієї ефективної в медичному плані властивості БАД - сприятливий вплив на серце і, відповідно, зниження ризику серцево-судинних захворювань. Так діють тільки жирні поліненасичені кислоти, які є складовою частиною риб'ячого жиру, що використається в деяких БАД.

Вживання БАД у більших кількостях дійсно шкідливо для здоров'я, тому що воно може привести до виникнення раку, розвитку захворювань печінки або розладу шлунка, а також до появи депресії. У зв'язку з вищевикладеними даними, європейські вчені радять строго обмежити щоденне вживання БАД, зокрема вітамінів.

Дозволяється використання БАД при функціональному харчуванні. Функціональне харчування - це щоденне вживання продуктів, які мають спрямовану оздоровчу дію на організм: підвищують імунітет, покращують роботу кишкового тракту, сприяють нормалізації ваги, регулюють рівень цукру в крові і т. д. Особливістю даного харчування є те, що його назначає лікар і воно не є довготривалим. Такий вид харчування може назначатися людям, які потребують відновлення.

Ще однією проблемою використання БАД у харчуванні є те, що споживачі купляють БАД та споживають їх, не консультуючись з лікарем. Такі випадки небезпечні не лише тим, що куплені та спожиті БАД можуть бути низької якості, а й тим, що споживачі нераціонально використовують БАД, і це може призвести до погіршення стану здоров'я людини, яке може бути результатом того, що БАД взаємодіяли з іншими лікарськими засобами, і це змінило його активність. Обов'язково потрібна консультація лікаря при вживанні БАД, оскільки він враховує особливості організму пацієнта та назначеної до споживання добавки. Ще одним фактором зниження якості БАД є те, що дуже часто виробники замість природної сировини, тобто овочів або рослин, використовують їх замінники, що також знижує якість БАД.

Також проблемою БАД є висока вартість їх якісного виробництва, і не кожна країна може виробляти їх в потрібній кількості. Тим паче, що не всі країни вважають використання БАД доцільним. Якщо розглядати Україну, то, оскільки хімічний склад нутрієнтів досить добре вивчений, схема розробки та вивчення БАД дещо спрощена. Через те БАД проходять коротший, а, отже, і дешевший шлях від створення до впровадження в харчування населення порівняно з лікарськими препаратами, що знижує їхню якість та безпечність вже на стадії виробництва.

Також важливою проблемою використання БАД є створення законодавчої, нормативної та методичної бази для їх медико-біологічної оцінки, реєстрації та застосування. Є необхідність створення Державного реєстру, а також видання збірників, в яких розтлумачується значення тієї чи іншої добавки, та які містять інформацію про склад, показання та протипоказання до вживання та інше. За допомогою даних пунктів як лікарі, так і звичайні споживачі зможуть побачити повну інформацію про якусь конкретну добавку чи загальну інформацію про добавки.

Отже, проблем використання БАД є дуже багато і в кожній країні вони різні. Основною залишається та, в якій говориться про доцільність вживання БАД. Це право кожного споживача, оскільки, враховуючи всі переваги та недоліки даних добавок, він сам робить вибір, який вважає необхідним. Враховуючи позитивний та негативний вплив добавок на організм людини, залишається головним використовувати їх за призначенням та під наглядом лікаря, оскільки БАД можуть вступати в реакцію з іншими препаратами, що призведе до ускладнень.

Література:

•1.     Гичев Ю.Ю., Гичев Ю.П. Руководство по биологически активным добавкам. - М.: „Триада-X", 2007. - 232 с.

•2.     Коршунова Г.Ф., Слащева А.В., Сабіров О.В. Технологічні основи безпеки продуктів харчування: навч. посібник. - Донецьк: Дон НУЕТ, 2009. - 524 с.

•3.     Пішак В.П., Радько М.М., Бабюк А.В., та ін. Вплив харчування на здоров'я людини: Підручник/ Радько М.М. (ред.). -Чернівці: Книги ХХІ, 2006. - 500с.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>