Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Герук С.М., к.т.н., доцент
Хоменко С.М., аспірант
Державний агроекологічний університет, м. Житомир
АНАЛІЗ КОНСТРУКЦІЙ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ТВЕРДИХ ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ
Зростання добробуту населення і оздоровлення довкілля є першочерговими завданнями, для вирішення яких необхідно налагодити виробництво продуктів харчування без використання потенційно небезпечних речовин, а значить, відносно безпечних для вживання. Тому, виникає потреба у заміні синтетичних добрив гноєм і компостами. Проте внесення добрив на Україні за період з 1990 по 2004 рік різко скоротилося (мінеральних добрив - з 42416,3 до 5185,9 тис. т, а органічних - з 257130,8 до 15083,4 тис. т) [1], хоча доведено, що добрива, перш за все органічні, є дієвим фактором підвищення врожайності сільськогосподарських культур [3].
На жаль, як показує практика, існуючі в нашій країні технології і машини не забезпечують раціонального використання органічних добрив, що призводить до зменшення родючості ґрунтів, недобору врожаю, забрудненню навколишнього середовища.
Проаналізувавши світові тенденції сільськогосподарського машинобудування у галузі техніки для внесення твердих органічних добрив [2, 4, 5, 6], можна умовно виділити з них два напрямки, які на нашу думку, є найбільш характерними.
До першого відносяться причіпні розкидачі кузовного типу з двома або чотирма вертикально встановленими барабанами під якими для збільшення ширини захвату і рівномірності внесення добрив можуть встановлюватися активні розкидальні диски з лопатками. Така конструкція була запропонована першим виробником розкидачів з вертикально встановленими розкидальними барабанами - датською компанією Samson. Розкидачі цього типу випускають також: JF (Данія), Jeantil, Rolland, (Франція), Annaburger, Snrautmann (Німеччина), Massey Ferguson (Англія), Pöttinger (Австрія), Farmtech (Словаччина) та ін.
Другий напрямок представлений причіпними розкидачами кузовного типу з горизонтально розташованими лопатевими валами: ПРТ-7А, ПРТ-11, ПРТ-16 (ОАО „Бобруйскагромаш"); РОУ-6 (ВАТ "Білоцерківсільмаш"); МТО-3, МТО-6 (АТ "Ковельсільмаш").
В останні роки провідне вітчизняне підприємство-виробник техніки для внесення органічних добрив АТ „Ковельсільмаш" почало замінювати на машинах власного виробництва горизонтальні розкидальні робочі органи на вертикально розташовані барабани (РТД-5, МТО-7, МТО-12) [3], проте в Україні й досі залишається величезний парк машин з горизонтальним розташуванням робочих барабанів (РОУ-6, ПРТ-10 та ін.).
В якості робочих органів розкидачів твердих органічних добрив використовують барабани різноманітних конструкцій: зубчасті, шнекові, ланцюгові з молотками на кінцях, лопатеві, дискові та ін.
Загальними тенденціями розвитку машин для внесення органічних добрив є збільшення продуктивності, енергозбереження і екологобезпечності машин та підвищення якості технологічного процесу внесення добрив.
Перспективними напрямками розвитку конструкцій машин для внесення твердих органічних добрив в Україні є розробка причіпних машин кузовного типу з вертикально розташованими валами та додатковим обладнанням цих та існуючих моделей розкидальними дисками з лопатками при автоматичному керуванні за параметрами технологічного процесу внесення добрив, що дозволить підвищити його якість та сприятиме збільшенню врожайності ґрунтів і покращенню екологічної ситуації.
Для забезпечення комплексної механізації внесення органічних добрив необхідно поряд із розробкою нових машин удосконалити ті, що вже є в господарствах.
Література
1. Статистичний щорічник України за 2004 рік / Державний комітет статистики України. - С. 191.
2. Личман Геннадий Иванович. Научно-технические решения проблемы повышения эффективности машинных технологий применения органических удобрений : Автореф. дис. докт. техн. наук. - М., 1999. - 16с.
3. Підвищення рівномірності внесення органічних добрив / В.Лебедєв // Техніка АПК. - 2004, № 4. - С. 40.
4. Технология и технические средства для внесения органических удобрений / Н.М. Марченко, А.Е. Шебалкин, В.В. Воропаев и др. - М.: Росагропромиздат, 1991. - 190 с.
5. Ясенецький В.Р. Розкидачі органічних добрив // Пропозиція. - 2002, № 4. - С. 104 - 108.
6. Investitionen werden gefordert. T.2. Technik fur die organische Dungung // Agrartechnik. - 2002. - Jg.81, Sept. - S. 37 - 42.
e-mail: Sergie55irl@rambler.ru