XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

К.т.н. Губа В.В., Хлистова Л.В. УЛАШТУВАННЯ ВОДОВІДВОДУ ТА ДРЕНАЖІВ ПРИ РЕМОНТІ ЗЕМЛЯНОГО ПОЛОТНА

К.т.н, доцент Губа В.В., студентка Хлистова Л.В.
Автомобільно-дорожній інститут Державного вищого навчального закладу „Донецький національний технічний університет”

УЛАШТУВАННЯ ВОДОВІДВОДУ ТА ДРЕНАЖІВ ПРИ РЕМОНТІ ЗЕМЛЯНОГО ПОЛОТНА

Для забезпечення довгострокової служби автомобільної дороги без попередніх деформацій і руйнувань споруд, у першу чергу, пред'являють підвищені вимоги до зведення земляного полотна. Правильне і своєчасне запобігання руйнуванню дорожніх споруд від впливів води є головною задачею при будівництві та ремонті дороги.
Різні атмосферні опади (дощ, сніг, ожеледь, лід) при гладкому і водонепроникному покритті стікають з нього на узбіччя, потім по укосах - у бічні канави. При інтенсивних опадах вода розмиває узбіччя й укоси, переповнює і розмиває канави, проникає в земляну полотнину.
Для запобігання руйнування земляної полотнини необхідно улаштувати різнобічні системи поверхневого водовідводу у ряді споруджень, які приймають воду, і відводять її. До складу системи поверхневого водовідводу входять бічні, переважно ґрунтові канави у виїмках і уздовж насипів висотою до 1,5 м, бічні вироблені резерви, нагірні канави у виїмках, канави для осушення боліт, канави, що відводять воду від дороги у водойми.
Ремонти земляного полотна виконують у весняно-літній-осінній періоди, при цьому необхідно враховувати ґрунтові і кліматичні умови, інтенсивність і склад транспортних засобів [1]. При ремонті земляного полотна виконують роботи по виправленню геометричних форм його елементів, водоприймальних, дренуючих та водовідвідних споруд, узбіччя та смуги відводу, підпірних стінок й укосів, притрасових резервів з усуненням причин деформацій і руйнувань.
У зв'язку з цим, для збереження земляної полотнини, улаштовують наступні водовідвідні спорудження:
− водовідвідні канави і лотки, що забезпечують поверхневий водовідвід;
− глибокі дренажі для зниження рівня ґрунтових вод;
− дренажі для перехоплення ґрунтових вод;
− дренажні та теплоізолюючі шари.
Водовідвідні канави і лотки влаштовують з укосами – 1:1,5 - 1:3, похил канав – не менш 5‰, глибина бічних лотків і канав повинна бути 0,5 - 1 м. При великих похилах укоси і дно канав облицьовують бетонними плитами, які укладають на ґрунт або на шар гравію 10-12 см з розміром часток 5-20 мм. Шви плит заливають бітумною мастикою або цементним розчином [2, 3].
Нагірні канави риють бульдозерами, ґрунт переміщають убік виїмки, укладаючи його у виді вала-банкета. На схилах, із скельних ґрунтів, уздовж осі нагірних канав ґрунти розпушують застосовуючи вибухові речовини. Після розпушення його зрушують бульдозером для утворення канави і банкета.
З метою перехоплення ґрунтової води влаштовують перехоплюючий дренаж. У залежності від залягання водоносного шару, дренаж розташовують в укосі так, щоб не викликати обвалення укосів. Конструкція дренажу являє собою дренажну трубу, покладену на грунтощебеневу або гравійну подушку. Труби застосовують керамічні, азбоцементні, пластмасові, бетонні та інші. Внутрішній діаметр труб повинен становити 50-300 мм. Для надходження води в труби в них роблять отвори або обмежуються стиками між ланок труб. На всіх переломах дренажу, в плані і подовжньому профілі та на прямих ділянках, через 60-80 м ставлять оглядові колодязі.
Щоб уникнути необхідності розкриття земляної полотнини і дорожнього одягу при ремонту або огляду дренажу, лінії дренажу розташовують поза дорожнім полотном під бічними водовідвідними канавами [2, 3].
Основна мета прокладки глибокого дренажу - знизити рівень ґрунтових вод під земляним полотном на таку величину, щоб від зниженого рівня ґрунтових вод капілярна вода не досягала дорожнього одягу. Для різних ґрунтів висота капілярного підняття – різна. Будівництво дренажу в глинистих ґрунтах даремно. Для більшого зниження рівня ґрунтових вод необхідно більш глибоке закладення дренажу. Необхідність виконання цих робіт повинна бути обґрунтована усебічними вишукуваннями, дослідженнями і техніко-економічними розрахунками, оскільки вартість робіт збільшується у декілька разів. Щоб знизити затрати на виконання робіт з улаштування дренажів та водовідводів, необхідно застосовувати місцеві матеріали та відходи промислових підприємств.
При розташуванні дрен під бічними канавами, будівництво дренажу можливо як до будівництва насипу, так і після його зведення. Дренажні труби укладають на глибині 2,5-3 м. При наявності зведеного земляного полотна, дренаж під бічними канавами приходиться будувати в стиснутих умовах. Траншеї риють з вертикальними стінками траншейним екскаватором або екскаватором зі зворотною лопатою. При будівництві, коли можливе затоплення траншеї, виконують спеціальні водовідливи. При будівельних роботах широко застосовують тимчасове зниження рівня ґрунтових вод за допомогою пересувних водознижуючих установок, що відсмоктують воду голкофільтрами. Надалі всі роботи проводять, як і без застосування водознижуючих установок. Після закінчення робіт, з укладання дренажу та засипання траншеї, голкофільтри витягають краном.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Михайлов В.В. Строительство автомобильных дорог с учетом климатических условий. – М.: Транспорт, 1981. – 382 с.
2. Тулаев А.Я. Конструкция и расчет дренажных устройств.- М.: Транспорт, 1980. – 191 с.
3. Тулаев А.Я. Расчет дренирующих слоев для случая неустановившегося движения воды в капиллярной зоне. – ТР. МАДИ.-1975.- Вып. 94.- С. 4-27.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>