XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.т.н. Коноваленко О.Д., Гладкова Ю.М. АНАЛІЗ РИНКУ ШВИДКОМОНТОВАНИХ БУДІВЕЛЬ В УКРАЇНІ.

Рубрика: Економіка

к.т.н. Коноваленко О.Д., Гладкова Ю.М.

Кременчуцький державний політехнічний університет

  АНАЛІЗ РИНКУ ШВИДКОМОНТОВАНИХ БУДІВЕЛЬ В УКРАЇНІ

Одним з основних напрямків виробничої діяльності ЗАТ «Дніпроенергобудпром» (ДЕБП) є виготовлення конструкцій швидкомонтованих будівель (ШМБ).

Швидкомонтовані будівлі (ШМБ) - споруди, основні елементи яких доставляються на місце будівництва в готовому виді. Будівельні роботи складаються з закладки фундаменту, монтажу металоконструкцій, підключення комунікацій, опоряджувальних робіт. Дані технології використовуються в основному при будівництві торгових центрів, виробничих цехів, складів, критих ринків, спорткомплексів, СТО, ангарів.

Ринок швидкомонтованих будівель в Україні знаходиться в стадії формування. Насамперед міняється структура замовлень по сегментах ринку (торгівельні, складські, промислові й тому подібні будинки), ростуть усереднені площі споруджуваних об'єктів. У ЗАТ «ДЕБП» за останні 2 роки середнє замовлення по зведенню ШМБ збільшилось з 5 тис.м2 до 15 тис.м2. Та й обсяги ринку динамічно збільшуються. Правда, загальної думки на цей рахунок керівники підприємств не мають. Деякі з них стверджують, що в останні роки ринок зростає на 50-80% щорічно. Інші вважають, що річний приріст становить 25%, а в 2006 році (з урахуванням прогнозу на грудень), у порівнянні з 2005p., обсяги збільшаться всього на 20% (до 660 тис.м2). Точно оцінити динаміку ринку дуже складно, оскільки немає повних досліджень динаміки введення торгівельних, складських, виробничих і тому подібних площ. Відповідно до думки більшості фахівців, дані ринки зростають щорічно на 30-50%. Разом з тим, сам факт незначного вповільнення темпів росту ринку ШМБ у нинішньому році відзначають більшість фахівців. В 2006 році вартість зведення ШМБ виросла на 10-15%. Проте попит на ринку перевищує пропозиція. Принаймні, це відзначають великі виробники/постачальники металоконструкцій і будівельні компанії.

Зараз завантаження потужностей «Дніпроенергобудпром» з ШМБ досягають 100%, вони мають пакети замовлень на 3-6 місяців уперед. Ринок знаходиться в стадії активного формування. Наприклад, в Україні майже немає складських приміщень, що відповідають всім сучасним потребам, а потреба українського ринку в складах європейського рівня становить близько 900 тис.м2.

В Україні існує значний незадоволений попит на торгівельні площі, склади й виробничі приміщення. У першу чергу прогнозується ріст у сегменті складських приміщень. Перспективи росту ринку ШМБ оператори зв'язують з приходом іноземних інвесторів, які в один голос відзначають високу привабливість української будівельної галузі. Незважаючи на це, в 2006 році багато хто з них відклали свої плани по інвестуванню в економіку України. По даним однієї з консалтингових компаній, в 2006р. обсяг інвестицій в українську економіку в сегменті комерційної нерухомості склав 9% - прямі іноземні інвестиції, 23% - банківське кредитування, 68% - самофінансування. Це означає, що більша частина інвестицій все ще має українське походження.

Ринок ШМБ може стати набагато більше, якщо в Україну прийдуть дійсно солідні іноземні інвестори. По даним найбільших фігурантів ринку ШМБ, індустріальним будівництвом (зведенням ШМБ) займаються приблизно 50 фірм. З них до великих зараховують 15 компаній. Вони, як правило, виступають як генпідрядники, їхні виробничі потужності дозволяють комплексно зводити будинки площею більше  10 тис.м2, не вдаючись до активної допомоги субпідрядників (в основному субпідряди беруть для виконання спеціалізованих робіт - електромонтаж, монтаж вентиляційних систем).

Незважаючи на дефіцит кваліфікованих будівельних потужностей, на ринку склалася досить тверда конкуренція між великими виробниками. За твердженням операторів, виросла вартість транспортних послуг: у середньому на 15% (транспортні витрати займають близько 10% у структурі собівартості будівництва ШМБ). Зросли й інші витрати (вартість сталі). Отже, вартість сировинних ресурсів збільшилася, зросла і вартість готових виробів не більше ніж на 10-15%. На початку 2006р. метал подорожчав на 20% (витрати на сталь займають до 40% у структурі собівартості будівництва ШМБ). Рентабельність будівництва ШМБ залишилась на тому ж рівні, що і в минулому році, а то й зовсім підвищилася.

За даними операторів, зараз вартість монтажу коробки (металевого каркасу, стінових конструкцій, покрівлі) становить у середньому EUR 150-180 за 1 м2 (ціни наведені стосовно до торгівельних об'єктів, на які доводиться близько 60% ринку). При цьому на світовому ринку в 2007р. можливе здешевлення металопрокату. Тому не виключено, що в наступному році імпортери несучих і металоконструкцій, що обгороджують, будуть почувати себе вільними на українському ринку. Зараз імпортна продукція в середньому на 80% дорожче української. І в останні два роки частка продажу іноземних металевих виробів знизилася з 30% до 20%.

 

Таблиця 1. Структура продажу ШМБ на ЗAT «Дніпроенергобудпром» за 2005-2006 роки

 

п/п

Швидкомонтовані будівлі Обсяги продажу 2005рік, % Обсяги продажу 2006рік, %
1. Торгівельні об'єкти 57 60
2. Складські приміщення, ангари, гаражі 21 22
3. Виробничі приміщення, СТО, АЗС 11 12
4. Спортивні споруди 7 4
5. Інші (виставкові, концертні зали та ін.) 4 2

 

В останні роки цей сегмент будівельної галузі розвивається досить бурхливо. Тільки за 9 місяців 2006р. сегмент виріс на 30% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (табл. 1.). В найближчій перспективі в Україні щорічно будуть зводити до 1 млн. м2 швидкомонтованих конструкцій у 2007 - у два рази більше. Проаналізувавши данні можна зробити висновок, що ринок швидкомонтованих будівель зросте як мінімум по трьох причинах. По-перше, тому що збільшується попит на склади, виробничі й торгівельні приміщення. По-друге, тому що на будівлю швидкомонтованих будівель йде в середньому 4 місяці (на монолітні будинки - мінімум 1 рік). По-третє, в 2006р. ціни на металоконструкції знизилися.

По прогнозах, щорічно ринок швидкомонтованих будівель буде "додавати у вазі" на 30-40% та інтереси західних компаній до українського ринку виростуть у найближчі роки.

Проаналізувавши ринок ми бачимо, що в Україні існує незадоволений попит на торгівельні площі, склади, виробничі приміщення. Тому ЗАТ «Дніпроенергобудпром» повинен орієнтуватися на зріст у сегменті складських приміщень. Однією з основних цілей діяльності підприємства є залучення іноземних інвестицій для своєї діяльності, тому що іноземні інвестори приділяють велику увагу українській будівельній галузі.

Зараз в нашій країні склалася доволі нестабільна політична ситуація особ ливо у напрямку зовнішньої політики, яка стосується відносин України та Росії, тому основним напрямком розвитку збутової політики ЗАТ «ДЕБП» є направлення зусиль на розширення українського ринку. Ми бачимо, що зараз споживачі все частіше віддають перевагу товарам українських товаровиробників, які не уступають закордонним як по якості, так і по іншим показникам. Тому орієнтація нашого підприємства спрямована на завоювання і розширення позицій на ринку вітчизняного виробника. Цей напрямок є дуже перспективним для ЗАТ «Дніпроенергобудпром».


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>