Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Кушнір І.М., Івченко О.Ю.
НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ МАЛОГО ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ КРИЗИ
Тривалість успішного функціонування будь-якої організації завжди залежала від ефективності прийнятих їх керівництвом рішень. Ця найважливіша мета ставила організаційну структуру в положення контрольованого процесу. Менеджер розглядався як людина, що вирішує проблеми, або як системний контролер, що задіяний у процесі планування, виконання, мотивації, коректування і прийнятті рішень. Для здійснення ефективного управління діяльністю підприємств по досягненню поставленої мети повинна існувати саморегулююча система, яка б забезпечувала зворотній зв'язок у системі управління. Такою системою є нова концепція управління сучасного менеджменту- контролінг.
Контролінг - орієнтована на досягнення цілей інтегрована система информаційно-аналітичної і методичної підтримки керівників у процесі планування, контролю, аналізу і прийняття управлінських рішень по всіх функціональних сферах діяльності підприємства.
Для більшості українських підприємств контролінг корисний і зрозумілий поки в більш вузькому змісті - як допоміжна технічна функція, покликана обслуговувати процес розробки і прийняття управлінських рішень.
Знаходячись на перетинанні обліку, інформаційного забезпечення, контролю і планування, контролінг займає особливе місце в управлінні підприємством: він зв'язує воєдино всі функції управління, інтегрує та координує їх, причому не підмінює собою керування підприємством, а лише переводить його на якісно новий рівень.
Служба контролінгу- це обслуговуюча служба. Вона виконує сервісну функцію для менеджменту. Якщо керівник несе відповідальність за результат виробничо-господарської діяльності, то контроллер - за "прозорість" цього результату, тобто за методичну обґрунтованість усієї процедури підготовки прийняття рішень і звітності, що відбиває результати прийнятих рішень, їхня своєчасність. Служба контролінгу на підприємстві повинна виконувати наступні функції:
розробку контролінгової інформації для управління за допомогою трансформації даних про зовнішнє і внутрішнє середовища підприємства;
порівнювання планових і фактичних показників для оцінки ступеню досягнення мети;
розробку основних підконтрольних показників для оцінки ефективності діяльності підприємства, заходів щодо усунення та запобігання фактичних відхилень у майбутньому;
координацію різних виробничих планів по відношенню до загального плану діяльності підприємства, складання бюджетів;
розробку альтернативних варіантів прийняття управлінських рішень;
координацію діяльності по досягненню цілей фірми та в забезпеченні раціональності управлінського процесу.
Служба контролінгу не заміщає керівників у процесі планування, не веде облік витрат і не накопичує контрольно-аналітичну інформацію для власних нестатків, а проводить методичну, організаційну, координаційну і консультаційну підтримку процесів планування, обліку, контролю й аналізу з метою забезпечення керівників необхідною інформацією для ефективного управління підприємством.
В залежності від структури апарату управління впроваджується з одного або декількох спеціалістів з контролінгу та інформаційних систем з автоматизованою обробкою економічної інформації підприємства, що оптимізує інформаційні потоки.
Без запровадження системи контролінгу на малих підприємствах неможливо їх нормальне функціонування та фінансове оздоровлення в умовах економічної кризи.