Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Кутковецька Т.О.
Уманський національний університет садівництва
ІННОВАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГАЛУЗІ САДІВНИЦТВА
Зростання ролі факторів інтенсивного розвитку садівництва обумовлює необхідність впровадження інновацій з метою виробництва нової продукції. Збільшення попиту також приводить до необхідності розробки нових видів продукції.
Інновації - це новостворені і вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і соціальної сфери.
Садівництву притаманна продуктова інновація, що характеризується впровадженням у виробництво нових сортів плодово-ягідних культур, нових технологій їх вирощування, зберігання та переробки. Також необхідно відмітити, що створення нового і покращеного продукту вимагає реалізації інноваційних процесів в організації праці, та в управлінні.
Результатом інноваційної діяльності в садівництві є підвищення урожайності плодів і ягід, продуктивності праці, зниження собівартості продукції, збільшення прибутку.
Щоб удосконалити організацію поширення інновацій в садівництві необхідно забезпечити зміцнення зв'язків науки з виробництвом шляхом реформування дослідних господарств, надання їм більшої самостійності і переведення на договірні принципи співпраці з наукою. Створення у структурі наукових установ підрозділу інноваційного маркетингу, а також створення нової посередницької структури - регіональної інноваційної служби в садівництві, яка б виконувала функції наукового забезпечення розвитку садівництва, надавала послуги в підготовці інноваційних проектів та консультацій при їх практичній реалізації у господарствах.
Інноваційні служби доцільно створювати при наукових установах і освітніх закладах садівничого профілю, тоді вони не вимагатимуть великого штату працівників - консультуванням і проектуванням можуть займатись за договорами ті ж наукові співробітники, які виконують розробки. Організація інформаційно-консультаційної роботи має базуватись на договорах інноваційної служби з науковою установою та з сільськогосподарськими підприємствами, згідно яких необхідно виплачувати винагороду виконавцям за використання розробок.
До функцій інноваційного маркетингу належать:
- виконання маркетингових досліджень, результати яких використовуються для формування тематики науково-дослідної роботи;
- концентрування зусиль на пріоритетні напрямки досліджень чи окремі породи;
- завершення виконання розробки підготовкою технологічної документації;
- виконання комплексної розробки - відпрацьовування всіх елементів технології, включаючи сорти, підщепу, формування крони, утримання ґрунту, захист від шкідників і хвороб;
- виконання інноваційних проектів нових садів;
- економічна оцінка нових сортів і технологій для обґрунтування їх використання сільськогосподарськими підприємствами.
Маркетингові орієнтації розробок забезпечать цілісність, нерозривність інноваційного процесу в садівництві, починаючи від зародження ідей нових технологій і закінчуючи виробництвом плодів і ягід у сільськогосподарських підприємствах. Також сприятимуть підвищенню ефективності діяльності наукових установ, вирішенню потреб садівницьких господарств у прискореному технологічному оновленні галузі та забезпечать зростання економічної ефективності виробництва плодів та ягід.
Найповніше і комплексно наукові розробки реалізуються при закладці насаджень. Це вимагає підготовки інноваційних проектів посадки садів, які включають в себе:
- однозначно сформульовані цілі і завдання, що показують основне призначення проекту;
- комплекс проектних заходів щодо вирішення інноваційної проблеми і реалізації поставлених цілей;
- організація виконання проектних заходів, тобто пов'язування їх за ресурсами і виконавцями для досягнення цілей проекту в обмежений період часу і в рамках заданих вартості і якості;
- основні показники проекту (від цільових - за проектом в цілому, до часток - за окремими завданнями, темами, етапами, заходами, виконавцями), у тому числі показники, що характеризують його ефективність.
Якщо комплексна технологія орієнтована на використання в будь-якому господарстві, то інноваційний проект виконується для конкретного замовника. На відміну від звичайних, інноваційні проекти садів будуть впроваджувати останні розробки нових технологій. Уся науково-дослідна робота має бути підпорядкована розробці інноваційних проектів та їх успішній реалізації у сільськогосподарських підприємствах.
В інноваційному розвитку садівництва також важливе місце займає державне регулювання, що сприяє здійсненню необхідних капітальних вкладень. Стимулююча державна інноваційна політика повинна використовувати кредитно-фінансовий механізм у вигляді економічних пільг організаціям, що реалізують інноваційні проекти.
Отже, для покращення економічної ефективності садівництва сільськогосподарським підприємствам потрібно впроваджувати інноваційну стратегію розвитку, суть якої полягає у прискореному переході на нові інтенсивні технології виробництва плодів, а також організувати спеціалізовані регіональні інноваційні служби, у структурі яких необхідно передбачити три основні напрями діяльності: інноваційного маркетингу, інноваційного проектування та консультування.
e-mail: tanya_kut@ukr.net