XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.юр.н. Кофанов А.В. ВПЛИВ ПОШКОДЖУЮЧИХ ФАКТОРІВ ПОСТРІЛУ НА ТІЛО ЛЮДИНИ.

к.юр.н. Кофанов А.В.

Київський національний університет внутрішніх справ

  Вплив пошкоджуючих факторів пострілу на тіло людини

Механізм утворення вогнепального ушкодження - складний і неоднозначний процес, в основі якого лежать різноманітні фізичні і хімічні явища. Їх називають факторами пострілу, що пошкоджують. Виникаючи майже одночасно в момент пострілу, вони істотно розрізняються по своїх уражаючих властивостях.

В цілому процеси, що призводять до викидання снаряда з каналу ствола, представляються у такий спосіб. Після вибуху капсульного складу в патроннику виникає перша ударна хвиля, що поширюється у предкулювому просторі каналу ствола і, досягнувши дулового зрізу, приймає сферичну форму. Її швидкість досягає швидкості звуку в повітрі. Після запалювання пороху частина порохових газів проривається між стінкою ствола зброї і поверхнею снаряду, що почав рухатись (питання обтюрації). По виходу з каналу ствола ця частина газів утворить другу ударну хвилю, що швидко доганяє першу і далі вони поширюються разом. Потім з каналу ствола вилітає вогнестрільний снаряд, а за ним - основна маса розпечених порохових газів, що утворять третю ударну хвилю, що також швидко зливається з першими двома. Швидкість ударних хвиль спочатку вище початкової (дулової) швидкості снаряду. Однак вона незабаром гасне, і вже на відстані 20-30 см від дулового зрізу, снаряд, обганяє ударні хвилі [1, С.122].

Пороховий заряд не згоряє цілком, тому разом із газами з дулового отвору вилітають частки не згорілих і частково згорілих порошинок, а також шлакоподібні продукти та залишки переважно у вигляді вуглецю. Висока температура порохових газів призводить до повного або часткового згоряння рушничного мастила, осалки куль і гільз, лакового герметизуючого покриття снаряду і гільзи, у результаті чого в хмарі порохових газів з'являється додаткова кількість вуглецю. При роз'єднанні снаряду і гільзи під дією порохових газів і наступному проходженні снаряду по каналу ствола всі взаємодіючі поверхні гільзи, ствола і снаряду втрачають метал. Одна частина металу під впливом високої температури видозмінюється і залишає канал ствола у вигляді оксидів. Більш великі металеві частки вилітають з дулового отвору у відносно незміненому вигляді. Серед металів основну частку складають м'які (у порівнянні зі сталлю ствола) метали поверхні снаряду. Вони і визначають основний метал пострілу. Найтонша суспензія часток цього металу покриває поверхню по суті всіх елементів, що залишають канал ствола в результаті пострілу.

Речовини капсульного складу встигають цілком прореагувати у момент детонації й ініціювання порохового заряду, тому разом з пороховими газами канал ствола залишають лише окремі хімічні елементи, що входять до складу речовин капсульного заряду.

Дрібнодисперсна гомогенна суспензія оксидів металів і вуглецевих з'єднань складає кіптява пострілу.

Наслідком пострілу може бути дія вогнепальної зброї, що ушкоджує, на дотичні з нею, а іноді і віддалені від неї, частини тіла. До них можна віднести дуловий зріз і рухливі частини зброї, ложе (приклад), а також фрагменти і частини зброї, якщо вона розірвалась у момент пострілу.

При подоланні вогнепальним снарядом предметів одягу, змісту кишень, при взаємодії снаряду з щільною перешкодою предмети можуть частково або цілком руйнуватися. Осколки, що утворяться при цьому, і фрагменти здатні заподіювати додаткові ушкодження. Такою же здатністю володіють і уламки кісток, ушкоджених снарядом. Усі ці вражаючі елементи мають назву вторинних снарядів [1, С.123].

Тіла, речовини і явища, що з'являються в навколишньому середовищі в результаті пострілу, називають факторами пострілу, що пошкоджують. Одні з них можуть зробити глибокий вплив, що руйнує, (снаряд, порохові гази й ін.), інші осідають на перешкоді або навколишніх предметах у вигляді поверхневих ушкоджень і слідів (більшість додаткових продуктів пострілу).

Вперше систематизований перелік факторів пострілу, що ушкоджують, представив у 1960 р. В.І. Молчанов. В одних умовах на об'єкт, що уражається, можуть діяти всі або більшість факторів пострілу, що ушкоджують, в інших - якийсь один (дивись таблицю).

Таблиця

Пошкоджуючи фактори пострілу
Вогнепальний снаряд і його частини Додаткові продукти пострілу Зброя Вторинні фактори
- Куля звичайна;

- Куля спеціального призначення;

- Шріт;

- Картеч;

- Наповнювачі спеціальних патронів;

- Осколки і деталі фрагментованого снаряду;

- Деталі мисливського патрона;

- Атипові снаряди.

- Порохові гази і повітря з каналу ствола;

- Кіптява пострілу;

- Частини порохових зерен;

- Елементи капсульного складу;

- Рушничне мастило;

- Осалка;

- Лакове і лакофарбове покриття снаряду.

- Дульний зріз зброї;

- Рухомі частини зброї;

- Приклад (при віддачі зброї в момент пострілу);

- Частини розірваної зброї.

- Осколки і частини перешкоди;

- Частини одягу, взуття;

- Осколки і частини засобів індивідуального захисту (каски, бронежилети);

- Запалений одяг.

Література:

•1.     Попов Н.В. „Судебная медицина" (Издание третье переработоное и дополненное проф. В. М. Смольяннивым и проф. В.Ф. Черваковым. Допущено Министерством высшего образования СССР в качестве учебника для выших медицинских учебных заведений), М.: Государственое издательство медицинской литературы «МЕДГИЗ», 1950.- 443 с.

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>