XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

к.юр.н., Кофанов А.В. ЗАГАЛЬНО-ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗБОРУ СЛІДОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА МІСЦІ ВИБУХУ

к.юр.н. Кофанов А.В.     

Київський національний університет внутрішніх справ      

ЗАГАЛЬНО-ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗБОРУ СЛІДОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА МІСЦІ ВИБУХУ

Факт виявлення вибухових пристроїв, предметів, що імітують вибухові речовини й підривні пристрої, у громадських місцях, житлових будинках, на транспорті правоохоронними органами розглядається як надзвичайна подія. У загальному комплексі роботи правоохоронних органів і спецслужб по перевірці сигналів про виявлення вибухонебезпечних предметів і вибухово-технічного обстеження підозрілих предметів на наявність вибухонебезпечних вкладень або підривних пристроїв, займає центральне місце. Збирання об'єктів криміналістичної вибухотехніки можна поділити на три етапи: Перший етап: пошук; огляд і спеціальний контроль; первинне обстеження. Другий етап: спеціальне вибухотехнічне обстеження; знешкодження або знищення; евакуація. Третій етап: огляд; фіксація; вилучення; збереження.

Вирішуючи загальні завдання по виявленню вибухових пристроїв і недопущенню їх вибуху, фахівці-вибухотехніки (правоохоронних органів) взаємодіють з адміністрацією підприємств і установ, представниками виконавчої влади, беруть участь в організації адміністративно-службових і слідчих дій, безпосередньо виконують роботи, пов'язані зі зміною матеріальної обстановки на місці події, при обшуку. На сучасному етапі розвитку криміналістичної вибухотехніки необхідно узагальнити практику з урахуванням поточної кримінальної ситуації, появи нових вибухових засобів і технологій, а також організувати обговорення даних питань серед слідчих і оперативних працівників, оскільки останні є й керівниками цього виду робіт.

Узагальнюючи проведені дослідження, можна запропонувати ввести в програми обов'язкової підготовки слідчих і оперативних працівників, що спеціалізуються по лінії боротьби з тероризмом, вивчення питань організації й проведення спеціального вибухотехнічного обстеження й знешкодження вибухових пристроїв у межах обсягу, що викладено нижче.

Спеціальне вибухотехнічне обстеження - це реалізований компетентними особами у встановленій формі з ризиком для життя й здоров'я процес вивчення предмета з використанням спеціальних науково-технічних засобів, методів і прийомів, що має своєю метою розпізнавання вибухотехнічного виробу, визначення його стану, ступеня підготовленості до вибуху, а також обрання на цій основі способів та засобів безпеки й активних дій з предметом, що відповідають конкретній ситуації на місці події.

Знешкодження вибухових пристроїв - це проведення фахівцями у встановленій формі з санкції відповідальної особи особливо небезпечного процесу застосування спеціальних засобів, що супроводжується активним впливом на елементи конструкції, вибухових пристроїв з метою запобігання вибуху й приведення пристроїв у безпечний стан для наступного огляду та проведенню інших слідчих дій. Вибухотехнічному обстеженню й знешкодженню підлягають всі предмети, що мають зовнішні відмітні ознаки боєприпасів, вибухових речовин, засобів вибуху, піротехнічних виробів, приховані заряди вибухових речовин з лініями керування, а також «безхазяйні» портфелі, сумки, коробки, згортки, поштові відправлення й інші предмети, підозрювані на наявність в них вибухових пристроїв і інших вибухонебезпечних вкладень.

Безпосередньо всі роботи по обстеженню, знешкодженню, евакуації або знищенню вибухових пристроїв на місці проведення заходу виконують тільки сапери або фахівці-вибухотехніки відповідних відомств.

Особливість збору й попереднього дослідження слідової інформації місця вибуху можна розглянути з алгоритму дій спеціалістів на місці злочину пов'язаного з застосуванням вибухових речовин та пристроїв з урахуванням міжнародного досвіду викладених у методичних рекомендаціях.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>